Foto z książki tego wzmacniacza, plik spory bo wraz z opisem, dlatego jako .zip.
"Konstrukcje krótkofalarskie dla zaawansowanych" autora Andrzej Janeczek SP5AHT . Ten schemat jest na str 140 .
......................
Rysio!
Dziękuję za zainteresowanie się ! napięcie przed awarią to się zmieniało 16-22 v w zależności od wysterowania { im większy sygnał to mniejsze napięcie }obecnie to 1,2-0,8 V .Miernik cyfrowy . Sprawdzałem zwarcia na zimno ,dziś podgrzeję lampę i posprawdzam zwarcia . Lampa pracuje na leżąco ,czytałem że , to troszkę żle . Jest też wentylator a obudowa od zasilacza komputerowego i to tam wszystko upchałem tylko zasilacz jest na zewnątrz .73 SQ1D
Witam
Rysiu, w jakiej książce jest opublikowany ten wzmacniacz?
Pozdrawiam wszystkich Andrzej
Może być uszkodzony tranzystor KT922. Jak dostanie zwarcia C-E to będzie płynął duży prąd przez lampę.
Sprawdź czy tranzystor T2 nie dostał zwarcia kolektor -emiter. W tym układzie bardziej szukałbym uszkodzenia we wzmacniaczu tranzystorowym. Sprawdź czy diody zabezpieczające są poprawnie włączone i czy są sprawne.
(24-02-2019 10:11)SP5GOA napisał(a): [ -> ]Witam
Rysiu, w jakiej książce jest opublikowany ten wzmacniacz?
Pozdrawiam wszystkich Andrzej
Dopisałem w post.#11
...........................
Rysio!
Witam Was ! ,naprowadziliście mnie na prostą . Nie mam KT 922 ,to zastosowałem KT 805 i dalej podłączyłem do kolektora T2+12 V ,kolektor połączyłem z katodą przez C220 nF .Obecnie to katoda ma 24v i troszkę rośnie przy sterowaniu . Problem powstał bo diody zenera dostawały za dużą temperaturę i na rozlutowywały się , za duże napięcie podgrzewania lampy { obecnie to mam 5,6 V } . Będę pracował dalej i dam znać co mi wyszło . Jak będą jakieś uwagi to z pokorą je przyjmę .Serdecznie Pozdrawiam Jan SQ1D
Jako tranzystor sterujący katodą możesz spróbować użyć IRF510, 610, 710, a nawet równolegle połączone małe pryszcze takie jak BS107 i im podobne. Pierwszy wtórnik jest wtedy nie potrzebny. Wtedy też trzeba zmienić układ polaryzacji - mosfet potrzebuje wyższego nsapięcia polaryzacji. Z uwagi na duże nachylenie rezystor w źródle też bedzie większy.
(25-02-2019 9:16)SQ1D napisał(a): [ -> ]Nie mam KT 922 ,to zastosowałem KT 805 i dalej podłączyłem do kolektora T2+12 V ,kolektor połączyłem z katodą przez C220 nF .Obecnie to katoda ma 24v i troszkę rośnie przy sterowaniu . Problem powstał bo diody zenera dostawały za dużą temperaturę i na rozlutowywały się , za duże napięcie podgrzewania lampy { obecnie to mam 5,6 V } .
Mi się nie podoba to co tutaj zrobiłeś/napisałeś. W tym układzie właśnie chodzi o to aby cały prąd lampy poprzez tranzystor T2 płynął do masy układu. Ty to rozdzieliłeś kondensatorem 220nF. To którędy ma popłynąć prąd z katody do masy? Nic więc dziwnego że ugotowałeś diody. Wróć do oryginału układu.
...........................
Rysio!