HomeMade

Pełna wersja: Oprogramowanie SDR
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Do pracy na SDR radio niezbędny jest komputer z kartą dźwiękową
(koniecznie z wejściem "line-in", którego należy używać zamiast wejścia "mic" ).

Oprogramowanie do SDR można pobrać z:
Rocky Software
M0KGK SDR Decoder Software
G8JCF's Software
Projekty DL6IAK
SpectraVue
Linrad
Dodam jeszcze 2
Power SDR -według mnie najlepszy
Winrad - ulubiony przez UKF-owców ze względu na swój waterfall (zainteresowani wiedzą o co chodzi ;-))
Jakie wersje PowerSDR lub Winrada umożliwiają wpisanie czestotliwości powyżej KF ? Wersja Winrada którą mam ma max 40MHz. Powersdr ma zablokowane 6 i 2m... ? (nawet po przestawieniu w opcjach na SDR1000)
Nie znalazłem nic w opcjach w/w.
Winrad 1.6.1 do 99.999.999MHz
WinradHD do 10 GHz
(16-05-2010 16:36)SP5SAi napisał(a): [ -> ]A jak wygląda sytuacja z darmowym oprogramowaniem typu WEB_SDR. Ta strona http://www.websdr.org/

Przynajmniej na WEBSDR znalazłem odpowiedz u rosyjskich przyjaciół
Cytat:Выдать не могу, пишите автору, он выдает софт под строгую подписку о нераспространении.
(16-05-2010 16:36)SP5SAi napisał(a): [ -> ]A jak wygląda sytuacja z darmowym oprogramowaniem typu WEB_SDR. Ta strona http://www.websdr.org/

Wygląda na to, że nikt oficjalnie nie udostępnił takiego oprogramowania i trzeba by napisać bezpośrednio do autora - może coś da....
Jeśli to chodzi pod Linuksem, to raczej trzeba by mieć źródła, które można przekompilować na swoim Linuksie (zależności bibliotek etc.).
Osobiście traktuję to jako ciekawostkę, no bo przecież własny SDR zrobiony przez siebie będzie działał lepiej i szybciej niż to coś...

Pozdrawiam,
Krzysiek SP9NLD
Jeśli dobrze zrozumiałem, WebSDR rozwijany jest w ramach projektu badawczego na uniwersytecie, więc właścicielem i decydentem w tej kwestii jest uczelnia. Z drugiej strony, nie bardzo rozumiem cel posiadania w domu takiego softu, bo przecież nie działa on w próżni, wymaga zaplecza (bardzo przepustowe łacze do świata) i specjalizowanego hardware (przetwornik i kontroler) by móc to obsłużyć.
Nic nie stoi na przeszkodzie by samodzielnie poeksprymentować ze zdalnym transceiverem (transiwerem ?). Opisy użytych narzędzi i wyniki eksperymentów dostępne są w sieci pod hasłem "Remote SDR".
Witam wszystkich.

Aktualnie pracuję nad oprogramowaniem typu SDR-if (SDR z 2 pośrednią ok 15 kHz). Mam już pewne osiągnięcia w tej dziedzinie (gotowa obróbka sygnału - DSP). Brak czasu sprawia, że na razie nie mogę pochwalić się gotową wersją (GUI programu - w powijakach), ale praca posuwa się do przodu. Mam opracowane i wykonane:
1) Frontend odbiornika (1 pośrednia - 10,7MHz, 2 pośrednia - 15kHz).
2) DDS (AD9951)sterowany przez uPC ATmega8 podłączony do PC-ta poprzez port USB - napisany sterownik dla Windows i Linux w formie biblioteki DLL. ATmega jest sterowany poprzez program SDR lub encoder (zmiana częstotliwości).
Aktualnie pracuję nad GUI (graphical user interface) i częścią nadawczą.
Całość z założenia pracuje w systemach Windows i Linux, chociaż osobiście preferuję Linuxa z powodu mniejszych opóźnień podczas obróbki DSP (w moim programie pod Linuxem wynosi tylko 42 ms !!! i to ze zwykłą kartą dźwiękową USB podłączoną do płyty głównej VIA Epia EX 1500 !!!)
Jeśli to kogoś zainteresuje, to będę informował o moich postępach.

Pozdrawiam,
Krzysiek sp9nld
Witaj
Mnie zainteresowało-jak wyniki z programem będą zachęcające-chętnie potestuję Twój soft, może w końcu przekonam się do Linuxa Smile.Coraz bardziej ewaluuję w kierunku PC zintegrowanego z front-endem SDR do karty dźwiękowej , na jakiejś małej płycie z Atomem np. lub nawet z terminala HP.
73
Również jestem zainteresowany, od dawna myślałem o podobnej konstrukcji.
Stron: 1 2
Przekierowanie