Hej.
Dziś dokończyłem swojego QCX-a i zrobiłem dwie łączności na 40M. Włochy i Francja. Słuchałem na głośnik.
Nie odbyło się bez problemów, ponieważ dostałem niekompletny zestaw. Brakowało torebki Low Pass Filter, czyli procesora, trzech rdzeni i czterech kondensatorków i pinhedera 4 styki.
Hans wykazał się zrozumieniem i przysłał brakujące elementy a przedtem przysłał to co niezbędne do prawidłowego zaprogramowania czystego procesora, z prośbą aby zachować pliki dla siebie.
Dzięki temu mogłem złożyć wcześniej prawie całe radio i przeprowadzić uruchomienie i regulacje.
Przyznam że jestem pod wrażeniem pomysłowości tego urządzenia. Bez filtru kwarcowego jednowstęgowy odbiór CW - mieszacz / detektor kwadraturowy i zupełnie dobrze działający wąski filtr cw - akustyczny no i w procesorze całkiem niezły zestaw przyrządów pomiarowych.
Moc na wyjściu 3.6W muszę jeszcze sprawdzić czy Low pass filter nie tnie za dużo w paśmie, bo mierzyłem indukcyjność cewek i wyszło mi o 1 zwój więcej niż w opisie. Być może do poprawienia. odbiornik świetnie się sprawuje, nadajnik - czysty stabilny ton, przestrajanie bez "tupania".
Narazie nie podłaczałem manipulatore i te qso zrobiłem na tym kluczu co jest na płytce. Trochę QLF
, ale radio ma wbudowany klucz lambic. Będę drukował obudowę na drukarce 3d to i manipulator wydrukuję
.
Zestaw może nie jest tani jak na koszt elementów, ale pomysłowość i oprogramowanie zasługuje na cenę, zwłaszcza że to niszowa produkcja.
Pewnie jak Chińczycy to skopiują to będzie kosztował 10$, ale projekt nie jest open source, więc pewnie nie skopiują.
Na uznanie zasługuje instrukcja montażu i uruchomienia. Nie są potrzebne żadne przyrządy, gdyż radio ma je w sobie.
Mimo żem biegły w elektronice, wykonywałem krok po kroku tak jak opisane i pewnie dlatego uniknąłem problemów. Hans twierdzi że "bohaterowie" co się znają i robią bez instrukcji napotykają na problemy i raczej ma rację.
Radio może złożyć ktoś kto z elektroniką na bakier, ale umie dobrze lutować i ma zręczne paluszki do nawijania cewek toroidalnych a zwłaszcza transformatorka wejściowego - 4 uzwojenia, ważne kierunki nawinięcia i symetria. To najtrudniejszy element, ale instrukcja wiele mu poświęca.
Elementy bardzo dobrej jakości 1%, płytka świetnej jakości, dość mocno upakowana. Oporniki montuje się pionowo.
dwa scalaki smd są już wlutowane, resztę trzeba zmontować i nawinąć pierścieniowe cewki i transformator.
Hans odradza użycie podstawek poza procesorem, ale ja mam układy scalone w takich precyzyjnych podstawkach złoconych. Do procesora też taką dałem.
Dla ciekawskich polecam.