Witam,
Koledzy, z UARTEM na nóżkach GPIO nie jest tak łatwo w Raspberry Pi.
Nawiasem mówiąc są 2 UARTY. Jeden jest spięty z modułem BlueTooth (/dev/AMA0), a drugi (/dev/ttyS0) użyty jest przez jądro do posyłania na konsolę szeregową logów.
Tak więc jeden jak i drugi jest zajęty przez system. Samo włączenie obsługi UARTA w konfiguracji
raspi-config to jeszcze nie wszystko.
Jeżeli jest dostępny na płytce NWT interfejs USB <-> UART to lepiej na początek podpiąć NWT pod port USB. Następnie z poziomu konsoli terminala poleceniem
dmesg sprawdzić pod jaką nazwą interfejs jest widoczny w systemie. Zazwyczaj, dla FT232 jest to
/dev/ttyUSB0.
Jeżeli jest już wpięty pod USB jakiś interfejs USB <->UART, to cyfra ( w przykładzie jest to zero ) będzie miała inną wartość.
(03-10-2017 14:34)SPO3O2OL napisał(a): [ -> ]...W NWT portem rs steruje max232...
Wylutuj / wyciągnij z podstawki tego MAX-a i pod sygnały
Tx i
Rx w NWT podepnij jakiś konwerter USB <-> UART. Zapewne masz jakiś w domu - będzie pewniej, bezpieczniej i szybciej.
Zauważ, że MAX232 od strony NWT ma sygnały na poziomie TTL 5V ( lub 3.3V ), natomiast od strony gniazda RS232 napięcia są w zakresie -12V ( logiczne zero) do +12V ( logiczna 1). W rzeczywistości zazwyczaj jest około +- 9V. Podpięcie takich poziomów do portu GPIO w Raspberry spowoduje jej uszkodzenie. W najlepszym wypadku padną tylko te piny, pod które będzie podpięty taki poziom sygnałów.
Skoro już mowa o
LinNWT. Aby mieć interfejs programu w naszym języku, należy uruchomić program z podana ścieżką do pliku językowego. W moim przypadku jest to:
linnwt ./app_pl.qm
Po kompilacji nie instalowałem programu przez
sudo make install, więc wszystko mam w jednym katalogu. Jeżeli po kompilacji instalowaliście program, to ścieżka z plikami językowymi powinna wskazywać na katalog ze źródłami LinNWT.
linnwt /katalog/ze/źródłami/linnwt/app_pl.qm
Pliki językowe nie są instalowane.