HomeMade

Pełna wersja: Homodyna wg. SP9MRN - wersja 40m.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witajcie.


Pobawiłem się troszeczkę.

Udało mi się przestroić VFO. Pokrywam zakres od 6.900 do 7.400 MHz, z czego jestem bardzo zadowolony - jednak, zamiast wziąć kartkę i długopis, robiłem to metodą prób i błędów, co zabrało dużo więcej czasu. VFO odrobinę odpływa, ale nie są to istotne problemy.

Jako filtr wejściowy zastosowałem rozwiązanie zaproponowane przez Włodka SP5DDJ w Lidii 40.

Problemem jest to, że w m.cz jest bardzo niewielki szum. Trzeba przyłożyć ucho do głośnika, by coś usłyszeć.

Wyjścia NE602 - pin 4 i 5 - po 5V DC.
Reakcja na dotykanie Pinu 1 i 2 silnym brumem.

Wejście M.cz reaguje silnym brumem.

Z ciekawości ominąłem opamp i podłączyłem pin 4 do wejścia M.cz. szum był głośniejszy, jednak nadal nie odebrałem żadnej transmisji. Wejście filtra reaguje silnym brumem. Antenę stanowi około 10m drutu.

Brakuje mi już pomysłów, sprawdziłem wszelkie połączenia. Urządzenie zbudowane metodą "półpająk" taki trochę Manhattan.

https://www.sp-qrp.pl/zdjecia/sp9mrn/schemat-rx.jpg

Ogromna prośba o pomoc w rozwiązaniu problemu.


Pozdrawiam.
Nie znam się ale się wypowiem:

Wydaje mi się, że główną przyczyną jest słabe mieszanie + tłumienie, przez co znikomy odbiór. Powodem jest po prostu różnica impedacji wejściowej dwóch totalnie różnych układów scalonych. Wyraźnie widać różnicę sposobu dopasowania na obu schematach. Druga sprawa - raczej bym przywrócił całość obwodów wejściowych do toroidów, T37-2, bo będą Ci się kolego 'jęki china town' śnić po nocach. BC PRC 7MC Wink

Taki odbiornik stworzył İmage AA7EE. Ponoć działa - tego nie wiem. Wink

Parę sugestii co do zmian graficznie: İmage - pogrubiłem co trzeba. Sądzę, że raczej 100pF nie musi być zmieniany. Czas na poziom.

Oczywiście zapomnij o tym filtrze na wejściu (o ile to nie bc cutter): dławik 3,2uH + 2x680pF do masy. Jak odpalisz to jak powyżej pozostaje Ci przyjemność eksperymentowania i przestrojenia ww trójcy z 80tki na 40tkę - choć w nadmiarze 'chwilowej niemocy' można zostawić potencjometr jak u AA7EE.

Pewnie trzeba będzie zmniejszyć dławik na jakieś 1,5 - 2,2uH i kondesatory na jakieś 270 - 470pF. Oczywiście to sugestia co robić a nie recepta.

Może coś te słowa pomogą. Miłego odpalania Artur.
(02-12-2017 2:46)SQ9RSC napisał(a): [ -> ]Pewnie trzeba będzie zmniejszyć dławik na jakieś 1,5 - 2,2uH i kondesatory na jakieś 270 - 470pF. Oczywiście to sugestia co robić a nie recepta.

Ciekawa sugestia i nawet stosowana w wielu rozwiązaniach.
Małe indukcyjność a większa pojemność daje podobno niższy poziom harmonicznych a jak jest odwrotnie?
Widać,że AA7EE stosuje L na poziomie 5uH(sporo uH na 40m)w swojej konstrukcji ale symetrycznie wchodzi na układ mieszacza.
Jeśli zastosujemy ten sam filtr wejściowy i podamy sygnał na wejście mieszacza przez pF(nF) tylko na jedno wejście to
stracimy dobre dopasowanie czy nie?
Jak mądrze wykonać filtry wejściowe odbiornika na NE602 jeśli nie chcemy podawać sygnału symetrycznie
a jednocześnie zależy nam na dobrym dopasowaniu?
Jeśli zastosujemy ten sam filtr wejściowy i podamy sygnał na wejście mieszacza przez pF(nF) tylko na jedno wejście to stracimy dobre dopasowanie czy nie?

Ważna tu jest separacja kondensatorem. Teoretycznie można bez żadnych filtrów mieć odbiór ale po pierwsze - zależy nam na odbiorze wybranego pasma a nie po parę mhz na boki + BC.

Jak mądrze wykonać filtry wejściowe odbiornika na NE602 jeśli nie chcemy podawać sygnału symetrycznie a jednocześnie zależy nam na dobrym dopasowaniu?

Ja szczerze zrobiłbym za wyjściem takiego filtru dobudował obwód wejściowy na tranzystorze npn lub nawet jakimś mosfecie. Tuż za filterm dałbym kondensator separujący bazę/gate a kolektor/dren podpiął bezpośrednio do kondensatora 100p wchodzącego na NE612 homodyny kolegi MRN. Co ciekawe pomysłowi mogą dzięki temu zrobić... regulowany płynnie poziom wzmocnienia.

Tu już czeka Cię kombinatoryka, ponieważ trzeba dobrać optymalny układ pracy takiego tranzystora ale po tym fakcie zapewne zadziała bez problemu. Pasowałoby też jakiś ogranicznik na wejściu dać. Zapewne internet Ci pomoże kolego Smile

Powodzenia. Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź kolego SQ9RSC ale zostawmy tranzystory w spokoju a weźmy przypadek gdzie nie ma npn czy fet.
İmage
Filtr wejściowy na 40m może mieć 5uH jak i 1,5uH(inne też)gdy zmienimy ilość uzwojeń i dobierzemy pojemności.
Do tego dobrana separacja do mieszacza aby sygnał był silny ale bez zbytnich śmieci i za każdym razem będzie działać jeśli antena będzie poprawna a nie przypadkowa.
Dobroć będzie inna dla dławika a inna dla T37-2 a jeszcze inna dla T68-2 ale weźmy tylko T37-2 i tej samej jakości kondensatory.
Bpf z 1,5uH ze względu na lepsze tłumienie harmonicznych lepiej służy w tx ale jak to będzie w przypadku rx?
Mamy dwa obwody wejściowe 40m wykonane na T37-2.Jeden z indukcyjnościami 5uH a drugi z 1.5uH.
Ktoś z Kolegów może ma większe doświadczenia i może napisać które rozwiązanie z tych dwóch jest lepsze dla odbiornika z mieszaczem NE602?Kilka słów wyjaśnienia też mile widziane.Pozdrawiam piszących i tylko czytających Kolegów.
Zero inicjatywy własnej. To główny powód, by nie kontynuować tematu.

Wiedzę trzeba wykrzesać samemu. Doświadczeniami. Nikt specjalnie pod Twoje 'ała' nie będzie tego budować, by zapełnić luki w Twojej wiedzy.

Inicjatywa jest czynem. Wiedza jest talentem. Lenistwo jest trollizem lub gimbusizmem i brakiem oczytania i praktyki w temacie. Nie jestem wibratorem, by sprawiać komuś przyjemność.

Masz problem - dzięki tonowi wypowiedzi... rozwiąż go sam.

To tyle.

CYA!
(30-11-2017 10:38)SQ9RSC napisał(a): [ -> ]Zero inicjatywy własnej. To główny powód, by nie kontynuować tematu.

Wiedzę trzeba wykrzesać samemu. Doświadczeniami. Nikt specjalnie pod Twoje 'ała' nie będzie tego budować, by zapełnić luki w Twojej wiedzy.

Inicjatywa jest czynem. Wiedza jest talentem. Lenistwo jest trollizem lub gimbusizmem i brakiem oczytania i praktyki w temacie. Nie jestem wibratorem, by sprawiać komuś przyjemność.

Masz problem - dzięki tonowi wypowiedzi... rozwiąż go sam.

To tyle.

CYA!

Podziękowałem za odpowiedż i przyznam,że nie wiem o co chodzi z tonem wypowiedzi.
Praktyka to mój konik Kolego,bardzo podobne obwody wykonałem nie jeden raz ale nie zauważyłem różnic w odsłuchu stacji i dlatego napisałem w temacie,który może dać dodatkową wiedzę na temat obwodów wejściowych odbiornika dla wielu innych dłubaczy czytających forum.Wydawałoby się,że chcesz się dzielić wiedzą ale chyba się pomyliłem.Przepraszam że pytałem.Dziękuję za czas i wysiłek poświęcony na odpowiedź kolego SQ9RSC.Samo to,że próbujesz swoich sił w pisaniu jest już czymś wielkim,resztę z czasem może sam zweryfikujesz.
Pozdrawiam radiowych dłubaczy bez względu na staż przy lutownicy.


W post #5 jest drobna pomyłka ale nie edytuję.Ostanie zdanie miało mieć treść:
Pozdrawiam nie tylko piszących ale i czytających Kolegów.
Podziękowałem za odpowiedż i przyznam,że nie wiem o co chodzi z tonem wypowiedzi.

Hej - wybacz, dziwnie odebrałem poprzednią wypowiedź. Może po prostu różnice regionalne w formach wypowiedzi lub niepotrzebne podejrzenie 'zrób gotowe to ja se zrobię' ale o tym niżej. Przepraszam Wink

Praktyka to mój konik Kolego,bardzo podobne obwody wykonałem nie jeden raz ale nie zauważyłem różnic w odsłuchu stacji i dlatego napisałem w temacie,który może dać dodatkową wiedzę na temat obwodów wejściowych odbiornika dla wielu innych dłubaczy czytających forum.

I takich ludzi się ceni. Szacunek. Wink Nieco wprowadziłeś mnie w błąd, bo miałem wrażenie, że chciałbyś gotowe a jednak jest inaczej. Super@

Wydawałoby się,że chcesz się dzielić wiedzą ale chyba się pomyliłem.Przepraszam że pytałem.Dziękuję za czas i wysiłek poświęcony na odpowiedź kolego SQ9RSC.

Owszem lubię pomagać i coś zasugerować ale czy ja mam wiedzę? Sam się cały czas uczę i dożywotnio będę czuł, że mało wiem, by dalej się uczyć.
Nie ma nic cenniejszego jak praktyczne doświadczenia, które powodują rozwijanie się.

Samo to,że próbujesz swoich sił w pisaniu jest już czymś wielkim,resztę z czasem może sam zweryfikujesz.

Nie jestem w stanie pomagać budując coś, co ktoś aktualnie robi, by mu pomóc. Mogę tylko podesłać jakieś sugestie. Kto wie? Może się przydadzą. Także nie jest to pysznienie się jakimś tam stażem czy wiedzą ale zwykła chęć pomocy - bo uważam, że sam guzik wiem.

Ja się uczę, Ty kolego się uczysz, inni się uczą... ale są i tacy co by chcieli gotowe recepty stąd dziwolągi przez złe zrozumienie wyszły - wybacz Sleepy

Powiem tak, wyrażam szacunek do każdej osoby coś tworzącej dobrego, praktykującej, uczącej się i pałającej chęcią pomocy kolegom

Dodam do tego tematu tyle, że wykonywałem tylko jeden odbiornik w układzie o który zapytujesz. Stosowałem tranzystor na wejściu. Dodatkowo zastosowałem w nim wzmacniacz na tranzystorze 2n2222 tuż za filtrem kwarcowym, który sporo dodał życia "Piratow"i. Tak to działało: PIRAT

Pozdrawiam Cię i możesz liczyć na mnie w temacie. Sprawił to fakt - że nie jesteś jednym z tych, co chcą mieć gotowe rozwiązania ale sami nie robią nic.

Podrzucam w załączniku dość znany"stary numer", który zapewne znasz a jeśli nie znasz - miłego eksperymentowania! Przepraszam za te splajny ale na szybko w paincie. Życie. Może się komuś przyda.

Miłej niedzieli wszystkim miłośnikom HAM DIY!
(18-06-2017 13:28)SP7EZG napisał(a): [ -> ]...
Wyjścia NE602 - pin 4 i 5 - po 5V DC.
...

Moim zdaniem problemem tego schematu jest sprzężenie galwaniczne wszystkich stopni ze sobą. Nawet niewielkie niezrównoważenie układu NE612 przy bardzo dużym wzmocnieniu pozostałych stopni spowoduje nasycenie jednego z nich.
Aby potwierdzić tą teorię, należy pomierzyć napięcia stałe na wyjściach poszczególnych układów. Przy takim sprzężeniu muszą one być na podobnym poziomie, czyli około 5V. Jeżeli jest zero lub w pobliżu zasilania to układ jest nasycony.
Gdy okaże się, że to jest ten problem to rozwiązanie jest proste - Wymiana NE612 na inny o małym niezrównoważeniu, zmniejszenie wzmocnienia - dla NE5532 i separacja kondensatorem za nim ( nóżka nr7) nie zapominając jednocześnie o konieczności polaryzacji następnego układu (nóżka nr2). W zasadzie układ nie ma prawa działać przy galwanicznym sprzęzeniu ostatniego układu...
Odseparowanie układu NE5532 kondensatorami od NE612 byłoby jeszcze lepsze, ale wymaga to użycia większej ilości elementów, a takie połączenie sam stosowałem i pracowało dobrze.
Przy okazji można podłączyć oscyloskop i zobaczyć czy układ NE5532 się nie wzbudza na ultradźwiękach lub w.cz.


Tą homodynę można troszkę rozbudować o dodatkowe stopnie takiego samego filtru na TL072, za nim można dodać układ ARW na tanim i dostępnym BA3308. Na samym końcu dopiero porządne m.cz. na TDA2003 w zmodyfikowanej aplikacji. Pomimo odbioru na dwóch wstęgach taka homodyna pokaże jaka może być jakość odbioru...
Czekałem, aż ktoś to napisze, ale jakoś nikt nie chce.
W zapodanym schemacie wystarczy wstawić potencjometr siły głosu 10k B. Suwak podłączyć do nogi 2 ostatniego scalaka bezpośrednio, gorący koniec potencjometru poprzez kondensator 0,47uF do 7 nogi NE5532, zimny do masy. Wówczas składowa stała z poprzedniego stopnia nie będzie blokować wzmacniacza m.cz. którego wejście powinno mieć potencjał na poziomie masy.
Nasuwają mi się pytania natury filozoficznej, ale odpowiedź na nie zna tylko autor projektu... Forum jest jednak techniczne a nie filozoficzne, więc nie będę kontynuował...
Heniu, są pytania na które odpowiedzi nie zna nawet autor. ;-) Właściwie gdyby nie fakt, że spotkałem co najmniej kilkanaście działających egzemplarzy to zastanawiałbym się dzisiaj, czy to ma prawo działać i do za nieuk to skonstruował.

Pozdrawiam Serdecznie
Maciek
sp9mrn
Stron: 1 2
Przekierowanie