HomeMade

Pełna wersja: zasilacz
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam kolegów,mam pytanie i troszkę mało wiedzy na ten temat, a mianowicie chodzi o to-mam trafo z kuchenki mikrofalowej,pod uzwojenie z cienkiego drutu podłączyłem 240V,pomiar na drugim uzwojeniu(drut ok 1mm) 22V,czy da się z tego wykonać jakiś zasilacz,czy nic z tego nie będzie,proszę o info
pozdrawiam Roman sq5rgs
(19-02-2010 23:29)SQ5 Borsuki napisał(a): [ -> ]Witam kolegów,mam pytanie i troszkę mało wiedzy na ten temat, a mianowicie chodzi o to-mam trafo z kuchenki mikrofalowej,pod uzwojenie z cienkiego drutu podłączyłem 240V,pomiar na drugim uzwojeniu(drut ok 1mm) 22V,czy da się z tego wykonać jakiś zasilacz,czy nic z tego nie będzie,proszę o info
pozdrawiam Roman sq5rgs

Witaj,

Generalnie trafo z mikrofali ma dwa uzwojenia wtórne: żarzenie i wysokie napięcie na anodę megnetronu (kilkanaście kV)
Cięzko ustalić na co te 22V miałyby iść w oryginalnym zastosowaniu - no i ten gruby drut mąci (może jakieś sprytne żarzenie).
Na pewno podłączyłeś 240V do pierwotnego ? Wyjmowałeś to trafo sam z obudowy i ustaliłeś pierwotne uzwojenie ? (czy tylko , cieńszy drut, pewnii pierwotne)
Ustaliłeś gdzie jest wyjście wysokiego napięcia ? - to w sumie kasuje takie trafo do zastosowań w typowych zasilaczach (co począć z wys napięciem - izolacja, przebicia)

pozdrawiam,
Wyjmowałem z obudowy nie patrząc na nic,tak jakoś poleciało,moje trafo ma tylko dwa uzwojenia cienki i gruby drut,240v na cienki i na grubym 22v,
(27-02-2010 21:22)SQ5 Borsuki napisał(a): [ -> ]Wyjmowałem z obudowy nie patrząc na nic,tak jakoś poleciało,moje trafo ma tylko dwa uzwojenia cienki i gruby drut,240v na cienki i na grubym 22v,

Witaj,

Widocznie wysokie napięcie jest generowane przez powielacz elektroniczny. W takim razie potrzeba oszacować przekrój rdzenia. Jakie wymiary ma trafo ?
Hmm, jest nadzieja na zasilacz z niego.

Jestem na etapie budowy zasilacza warsztatowego (0-30V 12A, -30V;0;+30V 8A, -24V, -18V, -15V, -12V, -10V, -9V, -7V, -5V 0, +5V.......+24V 100mA (z możliwością "wzmocnienia wybranego wyjścia na 3A)
Służe pomocą i schematami.
pozdrawiam,
(27-02-2010 17:53)SP4-17-014 napisał(a): [ -> ]Generalnie trafo z mikrofali ma dwa uzwojenia wtórne: żarzenie i wysokie napięcie na anodę megnetronu (kilkanaście kV)

Nie az kilkanascie kV - cos w granicach 1500V, dokladnie nie pamietam ale prawie na pewno ponizej 2kV. Mam 2 takie i na zadnym nie bylo kilkanascie kV.

pozdrowienia
Artur sp2qca
(01-03-2010 11:50)sp2qca napisał(a): [ -> ]
(27-02-2010 17:53)SP4-17-014 napisał(a): [ -> ]Generalnie trafo z mikrofali ma dwa uzwojenia wtórne: żarzenie i wysokie napięcie na anodę megnetronu (kilkanaście kV)

Nie az kilkanascie kV - cos w granicach 1500V, dokladnie nie pamietam ale prawie na pewno ponizej 2kV. Mam 2 takie i na zadnym nie bylo kilkanascie kV.

pozdrowienia
Artur sp2qca

Witaj,

Tak, masz rację, moja pomyłka - kiedyś wstrząsneło mną kilkanaście kV więc może to stąd ten ślad na psychice.

Swoją drogą, dziwne że nie ma w tym transformatorze uzwojenia WN. Ja bym z nim się nie bawił, 2kV i pół ampera to śmierć na miejscu.

Pozdrawiam,
Najlepszym rozwiązaniem i chyba najtańszym to przeróbka zasilacza komputerowego na zasilacz do naszych potrzeb. Można przerabiać stare , ale najlepiej nowoczesne. Maja już na wyjściu 12V obciążalność 30A. Ostatnio nawet natknąłem się w necie na opis sterownika mikroprocesorowego z wyświetlaczem do takiego zasilacza opartego na TL494. Ja mam taki zrobiony z pozyskanego z allegro zasilacza 550W. Daje się obciążać do 29A.

Opis sterownika do TL494: http://www.hardlock.org.ua/mc/mega/bp/index.html
Polecam stare UPS'y jako żrodło wysoko wydajnych prądowo transformatorów. Pomysłów na realizację samych zasilaczy jest bardzo dużo w sieci a dla purystów jest to o tyle atrakcyjne, że rozwiązuje filtrowanie sygnałów pochodzących od zasilaczy impulsowych choć muszę przyznać, że widziałem układy gdzie autorzy przekonują o czystości dostarczanego napięcia. Mam zasilacz Hitachi kupiony na allegro i jak postawiłem go obok radia to naprawdę nie było wyglądało to dobrze. Sądzę, że w wypadku zasilaczy z PC'etów będzie podobnie.
73 Adam
(01-03-2010 13:37)SQ5OBR napisał(a): [ -> ]Polecam stare UPS'y jako żrodło wysoko wydajnych prądowo transformatorów. Pomysłów na realizację samych zasilaczy jest bardzo dużo w sieci a dla purystów jest to o tyle atrakcyjne, że rozwiązuje filtrowanie sygnałów pochodzących od zasilaczy impulsowych choć muszę przyznać, że widziałem układy gdzie autorzy przekonują o czystości dostarczanego napięcia. Mam zasilacz Hitachi kupiony na allegro i jak postawiłem go obok radia to naprawdę nie było wyglądało to dobrze. Sądzę, że w wypadku zasilaczy z PC'etów będzie podobnie.
73 Adam

Masz rację,
swego czasu na elektrodzie toczyła się dyskusja o wyższości impulsowych nad transformatorowymi. Jak brakło argumentów na szumy z impulsowych to użyto argumentu "zbuduj zasilacz stabilizowany transformatorowy 1000A na wyjściu"
Pamiętam, ubaw po pachy bo jakoś nie widzę sensu budowania olbrzymiego zasilacza. Zresztą nie znam nikogo kto miałby budować piec o mocy 1kW wymagający zasilania 13.8v. Wtedy i tak w grę wchodzą lampy a to już zpełnie inna bajka. Dlatego sądzę, że coś w granicach 30A to absolutnie wszystko!
73 Adam
Ciekawa strona poświęcona zasilaczom. Korzystałem przerabiając swój zasilacz.
http://www.sp9hvw.info/index.php?page=za...-impulsowe
Stron: 1 2 3
Przekierowanie