HomeMade

Pełna wersja: zasilacz
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam . Jeszcze raz ja d i dot zasilacza ( naturalnie )Kol."Martin" fajnie wyjaśnil dzialanie tak prostego - teoretycznie ! układu .
Ja taki nie bylem i poszukałem gdzieś tejze aplikacji i od razu zastosowalem te nieszczęsne 10 łomów w ukladzie .!!!( bawilem się równiez orginalnym oporniczkiem - jak na schemacie ).
Tranzystor wykonawczy - tak w orginale jak u mnie ( RCA 9228) ma duze wzmocnienie - około 1000 więc wysterowanie go do dużego prądu nie powinno stanowic jakiegoś "problema "
Ja chcę jedynie zwrócic uwage że , po prostu miałem jakieś "malowanki " czyli podróby układu 7912 - sprzedawane zresztą w sklepie na Wolumenie - innego wyboru nie ma .
Wydaje mi się że należy ostroznie podchodzic do tego układu .
Zastosowanie kondensatorków blokujących to- normalne ale akurat nie w moich 7912.
Uklad prosty ( jak świński ogon w kieszenie ale!).
Co do odprowadzenia ciepła i sprawności ukladu to, niejednokrotnie nie zwracamy uwagi, najwyżej dajemy większy radiator , dodatkowy wentylator i licznik domowej instalacji się kreci szybciej
Dziękuje kol. Martinowi za uwagi i zamieszczenie tych poprawek

73 Andrzej

A tak ogólnie takich prostych układów zasilania naszych "radyjek " w sieci brak a czym prostrzy układ tym gorzej działa ( napewno mogę sie mylic !)
Odnośnie braku schematów zasilaczy .... kiedyś robiłem zasilacze oparte o regulator 7812 lub 7912 a teraz zrobiłem zupełnie inny, który b. fajnie działa i mogę go z czystym sumieniem polecić. Leżała w szpargałach płytka do zasilacza z NE (zestaw 389-K, schemat ogólnie dostępny w sieci) i postanowiłem zastąpić nią "klasyka" zbudowanego na układzie 7812. Zasilacz ma zabezpieczenie prądowe (pomiar spadku napięcia na rezystorze) i napięciowe (komparator) łatwo wprowadzone, bo opiera się na regulatorze uA723. Do tego dokupiłem na serwisie aukcyjnym kit soft startu ... dlatego, że jego koszt z przesyłką był niższy niż miałbym to robić samodzielnie nie mówiąc już o niechęci do trawienia płytek Smile. Układ działa bezproblemowo i ma wszystko co potrzeba w tego typu zasilaczach.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie