HomeMade

Pełna wersja: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Kupiłem w Chinach i pomierzyłem 100 kwarców 12MHz.
Do użytku nadaje się tylko 60% z nich, reszta ma odchyłkę większą niż 0.5 MHz a często kilka MHz lub częstotliwość lata + - kilkaset Hz.
Nigdy nie robiłem filtra drabinkowego ale chciałem spróbować choć póki co nie mam za bardzo żadnego wobuloskopu żeby zmierzyć efekty.
Poniżej znajduje się wykres z posegregowanymi częstotliwościami kwarców względem częstotliwości najniższej.

Posiadam póki co BitX-a 40 i chciałem dorobić do niego filtr CW bo słyszę kilka stacji na raz. Podobno można to filtrować w torze m.cz. ale chciałem spróbować w p.cz.
Z tego co się orientuję ( a może jestem w błędzie) do CW robi sie oddzielny filtr i przełącza go zamiennie z fitrem fonii SSB ?
İmage
Dodam że posiadam moduł DDS, częstotliwościomierz cyfrowy z dokłądnością 1Hz, multimetr.
Da się coś z tej serii kwarców zrobić ?
Kwarce ponoć rezonują w rezonansie szeregowym i w równoległym. Jeśli Twoje kwarce są takie i takie to w jednym generatorze będą różne wyniki pomiaru. Kiedyś dobierałem kwarce do filtru McCoy'a. Różnice sięgały kilkadziesiąt do kilkuset Hz. Takie wyniki do 0,5 MHz wskazują na albo złąmetodę pomiaru albo złe opisy kwarców na obudowie albo że Twój przyjaciel w Chinach dał co miał nie mając pojęcia co wysyła. Może zrób tzw. mnożnik dobroci do tego odbiornika. Chyba na początek będzie prostsze.
73 ! Dobrej zabawy.
Właśnie, jak mierzyłeś te kwarce? Kwarce od 35 do 41 są najbliższe sobie, ale ważna jest też metoda jaką mierzyłeś.
Masz DDSa, masz też jakąś sondę w.cz?
Właśnie ,
Najważniejsze
Jak mierzyłeś te kwarce?
Najlepiej w/g mnie zrobic dwa identyczne generatory
zmieszać na np diodzie sygnały z nich
biorąc jeden jako wzorzec odczytywać odchyłke
wybrać zbliżone o kilka,kilkanaście Hz i z nich zrobić filtr drabinkowy
Program do projektowania filtrów w sieci
LCFD by UA1OJ
Wykorzystałem do pomiarów wcześniej zrobiony kawałek "Antka"
İmage
İmage
İmage
Pominąłem cewkę L8.
Na zdjęciu jest zwykły kwarc, te co mierzyłem są połowe niższe od tego.
Wymieniałem kwarce i mierzyłem to miernikiem cyfrowym
Jeśli masz DDS'a (jaka wersja) i sondę w.cz. to możesz pomierzyć kwarce podobnie jak to się robi przy pomocy NWT-7 tylko nie zapomnij o dopasowaniu.

https://sq2gxopl.wordpress.com/2010/05/0...w-kwarcow/

Wybierz kilka kwarców bliskich sobie częstotliwością i zmierz je jeszcze raz, dobierz te co mają najmniejszy rozrzut powiedzmy 20Hz (zakładam że Ty chcesz mieć po prostu wąski filtr a nie filtr o za..skakujących parametrach). Zmierzy je też tak żeby wyznaczyć parametry zastępcze kwarcu (tzn L i C) i wtedy możesz podstawić te swoje wartości rzeczywiste (tzn średnie dla grupy kwarców) do programu liczącego filtry (a nie jakieś wydumane z internetów). Jeśli jakiś kwarc jest nieco bardziej odjechany to możesz nawet spróbować go troszkę przesunąć (np jeśli ma nieco niższą częstotliwość dajesz z nim w szereg kilkaset pF plus oczywiście to co z programu).
Polecam program Dishal tu jest :
http://www.bartelsos.de/dk7jb.php/quarzfilter-horst
jest o tym jak można zaprojektować dowolny filtr, posługuje się tym oprogramowaniem i polecam.
Czy ktoś z Was robił filtry kwarcowe z eliptyzacją?
Witam!
To i ja się dołączę do "wujków Dobra Rada" ;-)
W wątku: na temat NA01/02 opisałem jak krok po kroku zaprojektowac taki filtr - tu z pomocą NA01/02 oraz programów z sieci, ale jeśli zrobisz te same pomiary inną metodą to wynik będzie identyczny.
W opisie znajdziesz też coś na temat kwarców - przy okazji nieprawdą jest, co pisał wcześniej któryś z kolegów, że jedne kwarce mają rezonans szeregowy a inne równoległy.
Generalnie mówiąc, kwarce mają zarówno rezonas szeregowy (zwykle to jest ten roboczy) i drugi równoległy - zwykle leżący nieco wyżej.
Przy okazji napisałeś, że rozbieżność częstotliwości sięgała setek kHz a nawet MHz - nie miało to być setek Hz a nawet kilku kHz?
L.J.
(04-05-2017 11:13)SP2JQR napisał(a): [ -> ]Czy ktoś z Was robił filtry kwarcowe z eliptyzacją?

Ja nie (jeszcze) ale myślałem o np. sześciokwarcowym filtrze do SSB z "eliptyzacją" (jeśli można tak powiedzieć) skrajnych kwarców po to żeby uzyskać ładną symetryzację zboczy - przy pomocy sporej indukcyjności (rzędu dziesiatek uH). Ale nie przygotowywałem się teoretycznie z tego jeszcze i jeśli Henryku masz jakieś źródła "pod ręką" to chętnie przeczytamy.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Przekierowanie