HomeMade

Pełna wersja: Mierniki SWR
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Proponuję wykonanie SWR_miarki w oparciu o procesor PIC16F876 na podstawie projektu IK3OIL. W załączeniu pdf jego strony. Wynik SWRa to wynik działania matematycznego SWR = (Ppad + Podb)/(Ppad - Podb). Podajemy 2 stałe napięcia na wejścia procesora np 2V i 1V SWR =3 bo (2+1)/(2-1), wiec łatwo sprawdzić czy to co zrobiliśmy działa prawidłowo. Druga zaleta to brak konieczności skalowania gdy podajemy mniejszą moc. (0.3V + 0.15V)/ (0.3V-0.15) = 3. Ograniczeniem jest tylko rozdzielczość pomiarowa przetworników i prawidłowe wykonanie sondy pomiarowej. Sondę można wykonać tak jak zaproponował konstruktor, ale też będzie prawidłowo działała każda inna jaką znajdziemy w literaturze czy internecie, niezależnie czy jest to KF czy UKF. Ja wykonałem tą konstrukcję do współpracy z dużym wyświetlaczem LCD 2x16. W zał. rys. płytki w SprintLayout. Przyciski są potrzebne tylko do uruchomienia i wyskalowania przyrządu, więc nie ma potrzeby umieszczać ich na ściance przedniej. Podstawą prawidłowego działania jest symetryczne wykonanie wyjść napięcia padającego i odbitego (jednakowe oporniki dzielące napięcie na wyjściach sondy). Dobieramy je tak aby przy najwyższej mocy pracy miernika napięcie na wyjściu U padające było w zakresie 4.5 - 4.7V i dokładnie identyczny dzielnik dajemy na wyjściu U odbite. Wielu kolegów daje w tym miejscu PRki, ale kręcąc nimi zapomina, że oba muszą realizować ten sam podział i potem wskazania są nieprawidłowe. Na płytce zrealizowano nieuwidocznione na schemacie zabezpieczenie wejść procesora opornik szeregowy 0.5 -1 kOm i dioda Zenera 5.1V do masy.
Koledzy zapytam tutaj bo nie chcę nowego wątku zakładać . Zmontowałem SWR-miarkę wg. OHNLT , i kiedy SWR pokazuje mi dobrze to nie wiem zabardzo jak poradzić sobie z kalibracją pomiaru mocy . Przeszukałem googlownice ale nie pomogła Sad .

Pozdrawiam Krzysiek SQ2LX
Ja co prawda nie robiłem tej wersji, ale zrobiłem wg IK3OIL. Pomiar SWR na obu miernikach wynika z matematyki i nie ma tu nic do kalibracji. Natomiast pomiar mocy zależny od wykonania mostka pomiarowego. Kalibracja tego pomiaru polega najczęściej na podaniu z nadajnika ściśle określonej mocy, wykonaniu pomiaru swoim mostkiem i zapisanie napięcia z mostka w pamięci procesora. Dalej to procesor porównuje zapisaną wartość z wartością aktualną i na tej podstawie wylicza i wystawia na wyświetlaczu moc. Mój miernik robi to odrobinę inaczej, podaję moc z nadajnika np 22 W (pomierzone innym skalibrowanym przyrządem) Naciskam przycisk zapisu do pamięci, a miernik pyta jaką moc ma zapisać. Przyciskami w dół/ w górę ustawiam moc 22 W z dokładnością 0.1W i zapisuję do pamięci. Moc z nadajnika musi być cały czas podawana na miernik do momentu ostatecznego zapisu, a więc skończenia kalibracji.
Jeszcze jedno. Oba wyjścia mostka muszą być dokładnie jednakowe. Jak masz PR-ki to oba muszą mieć taki sam podział. Podajesz ze swego nadajnika pełną moc i zanim podłączysz mostek do miernika dokonujesz pomiaru napięcia na wyjściu "padająca". To napięcie nie może być wyższe niż 5 V, najlepiej ustawić 4,5V. Mierzysz jaki podział jest na PRku i taki sam podział ustawiasz na PRku w gałęzi "odbita", bo inaczej będzie ci fałszowało pomiar SWR . Jak masz układ po 2 oporniki to te oporniki w obu gałęziach muszą być jednakowe. W żadnym przypadku napięcie z mostka podawane na PICa nie może przekraczać 5 V bo inaczej będzie ci mierzyło, ale nr buta, gdy podasz pełną moc.
No własnie tutaj jest taki psikus, że oprócz trymerka do kalibracji SWR nie ma nic poza tym Sad
Krzysiek ale podłącz mostek tz tylko płytkę ze sprzęgaczem do nadajnika i podaj swoją max moc, jeśli na wyjściu "padająca" napięcie nie przekracza 5 V to nie ma co kręcić. A na płytce z procesorem jakieś przyciski chyba są?
Zaraz popatrzę na schemat mostka pomiarowego. Masz 2 oporniki "obciążające" mostek R2 i R3. Gdyby było za duże napięcie to zamiast nich trzeba dać PRki jak jest mniej niż 5 V to nic nie trzeba robić. Ja mam wykonany taki mostek i działa prawidłowo od 5 W do 100W.
Natomiast kalibracja mocy jest na płytce z procesorem i jest to kalibracja programowa, przez zapisanie do pamięci procesora wartości napięcia z mostka dla znanej mocy przechodzącej przez mostek.
Witam, proponuję obejrzeć tę stronę http://www.cqham.ru/forum/showthread.php?t=12716&page=1 Autor udostępnił dużo plików wsadowych każdy może przystosować pod siebie. Układ prawdopodobnie wzorowany na tym co podał Zdzisław.
WITAM WSZYSTKICH

Jestem na etapie szukania, SWR i PWR metra.
I chyba zdecyduję się na wykonanie wersji w/g OH2NLT.

Znalazłem opracowania wykonane przez grupę Fox Delta.
W odróżnieniu od innych mają dodatkową możliwość przesyłania informacji
do komputera PC.
Opracowana jest wersja zarówno na RS232, jak i USB.
Są udostępnione schematy, wsady do PIC16F877A , jak i program pod
Windows'a.

http://www.foxdelta.com/products/swm2.htm
http://www.foxdelta.com/products/swm3.htm

Pozdrawiam
(24-10-2011 22:47)SQ2LX napisał(a): [ -> ]No własnie tutaj jest taki psikus, że oprócz trymerka do kalibracji SWR nie ma nic poza tym Sad

1. Sprzęgacz pomiarowy w mierniku OH2NLT nie m żadnych elementów regulacyjnych poza trymerem, który służy do równoważenia (podać sygnał na wejście TRX, wyjście ANT obciążyć 50-omowym rezystorem wzorcowym i ustawić trymerem tak, żeby na wyjściu pomiarowym REV było jak najmniejsze napięcie).

2. Program obsługi miernika OH2NLT (dostępny w źródle - język C) jest bardzo prosty i nie przewiduje żadnych regulacji/kalibracji pomiaru mocy. Po prostu konstruktor założył, że rezystory dzielnika oraz napięcie referencyjne 2.5V będą dokładne - stąd moc wyznacza jako (U*U)/348, gdzie U to zmierzone napięcie, a 348 to magic number, wyznaczony na podstawie: wartości rezystora obciążenia (68 omów), wartości rezystorów dzielnika (15 kOhm i 47 kOhm 1%) i wartości napięcia referencyjnego 2.5V (MAX6002).

3. Do wejść REV i FWD na płytce sterownika ma dochodzić napięcie maksymalnie 10,24 V, natomiast bezpośrednio na wejściach pomiarowych procesora: maksymalnie 2,5V - bo takie jest napięcie referencyjne dostarczane z zewnętrznego układu scalonego (w prostszych SWR-metrach, napięciem referencyjnym jest po prostu napięcie zasilania 5V).

4. Juha OH2NLT na swojej stronie z opisem miernika SWR napisał: "Don’t try this project if you do not know what you are doing." :-)
Witaj Waldek.
Ja jak wcześniej napisałem zrobiłem jedynie SWR-miarkę Włocha IK3OIL. Skoro w tym wypadku jest tak jak piszesz, to ten konkretny projekt zakłada, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z zamysłem autora. Ale wystarczy inny rdzeń, inne diody inaczej nawinięte trafo i jest inny pomiar. Oczywiście w takim wypadku jest możliwość zgrania wyniku pomiaru mocy z rzeczywistością, ale osoba która tylko odwzorowuje projekt może sobie z tym nie poradzić.
No to się przyznaję troszke układ zmałpowałem, ale pomimo regulacji trymerkiem coś nadal jest nie tak, nie idzie tego wyregulować niby mój TS-520 ma 300W mocy wyjściowej Tongue chyba gdzieś jakiś babol się wkradł Smile Ale to już powinienem do tego dojść .

Dzięki za pomoc i pozdrawiam

Krzysiek SQ2LX
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8
Przekierowanie