HomeMade

Pełna wersja: Odbiornik CW 144MHz / konwerter
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Koledzy. Umieściłem tekst w ogłoszeniach ale przeszedł bez echa.

Więc raz jeszcze. Potrzebuję pomocy w zbudowaniu prostego konwerterka na 144 MHz. Chcę nasłuchiwać CW swoim radiem na KF w paśmie 4-6 Mhz lub
innym byleby w zakresie 0.5 - 30 MHz... Wyobrażam sobie to jako małą płytkę uniwersalną na kablu koncentrycznym z autonomicznym zasilaniem np. z bateryjki 9V i poborem kilku mA. Jakiś kwarc 70 MHz, podwajacz i tyle. W ABC krótkofalowca jest wprawdzie opis konwertera ale on trąci myszką, (lata 70) poza tym teraz są takie fajne mieszacze scalone, ogólnie technika poszła mocno do przodu..

Najchętniej bym zamówił i kupił gotowy taki konwerter u któregoś z Kolegów, który może przecież być zrobiony na płytce uniwersalnej, byleby działał.

A może ktoś to robił/zrobił i ma doświadczenie w konwerterach?

Pozdrawiam Kolegów.
Frycz.
Robercie, proponuję wykorzystać ze starego radiotelefonu np. RADMOR płytkę mieszacza plus generatora. Po co budować? Częstotliwość wyjściowa nie może być za niska bo będzie odbierać sygnał lustrzany. Powodzenia w konstrukcjach, Janusz
Nawet o tym myślałem.. Mam RADMORA i chyba nawet jest przestrojony na 2m. W tym tyg. się za niego zabieram, ale czekam na to: http://allegro.pl/kieszonkowy-miernik-mo...36999.html

Myślałem zrobić wyprowadzenie i wpiąć się przed filtrem 10,7 MHz. i już.
Filtr zaś odłączyć jakimś mikro wyłącznikiem.

Może to ma sens?
Cześć Robert,

może zainspiruje Cię ta konstrukcja: http://www.w1ghz.org/new/Miniverter-F.pdf

Pomijając część nadawczą, zostaje naprawdę niewiele - generator kwarcowy, mieszacz, filtr i (niewymagany) wzmacniacz odbiorczy.

Autor zastosował gotowy filtr pasmowy, myślę, że ta konstrukcja: http://yu1lm.qrpradio.com/2m%20BP%20FILTER-YU1LM.pdf sprawdzi się tutaj równie dobrze.
Tego kiedyś zrobiłem.
İmage
opis

İmage
Jak wsadzisz generator 125MHz to obędzie się bez powielania. (125 są tanie ;-) ) wystarczy tłumik żeby NE nie przesterować.
OK to chyba będzie OK. Z tym że mam SA612AN T (taki mam) czy to odpowiednik NE602A...

(czasem żałuję że zatrzymałem się na lampach EL84 i ECC81 Undecided)

İmage
[/quote]
Dokładnie to samo. Była taka chwytająca za serce opowieść o tym jak się maski spaliły w fabryce ;-)

MAciek
mrn
o znalazłem tą opowieść o ne602 na soldersmoku
"The ever famous NE602's are manufactured in the Philips Semiconductor plant in Albuquerque, about 85 miles north of me. I visited there last summer and had a nice discussion with an applications engineer about the history of the NE602's. Goes something like this: This long story will prove that NE602 = SA602 = NE612 = SA612"

http://soldersmoke.blogspot.com/2009/06/...ne602.html

MAciek
Na sp-qrp też ktoś pisał o tym onegdaj.. Swego czasu ja również popełniłem konwerter (chyba z 50MHz na kilka MHz). Pierwszy był na BF966 czy jakimś podobnym dwubramkowym mosfecie. Drugi na NE602. Ten pierwszy działał lepiej - lepsza czułość, mniejsze szumy. Dało się coś usłyszeć. Na drugim już z trudem.
;-) Ja pisałem, tylko link do soldersmołka wyskoczył mi wyżej ;-)
Stron: 1 2
Przekierowanie