HomeMade

Pełna wersja: OFFTOP - Projektowanie/ modyfikacje odbiornika Airband
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Cześć!!

Dawno mnie tu nie było, jednak sesja, i uczelnia zabierała 110% czasu.

Noszę się z zamiarem zbudowania prostego odbiornika na pasmo lotnicze.


İmage


Kolega ~driver z elektrody dość mocno rozbudował ten odbiornik dodając drugą pośrednią, jednak mi pojedyncza przemiana wystarczy, najwyżej doda się wzmacniacz w.cz w przypadku zbyt niskiej czułości.

Sprawę generatora lokalnego pomijamy - do mieszacza będzie podany sygnał z Si5351 lub AD9850.

Sprawa się rozbija tak naprawdę o projekt obwodów wejściowych. Pasmo lotnicze jest dość szerokie, bo obejmuje zakres od 118 do 136 MHz, a mi zależy na uproszczeniu konstrukcji, zatem przestrajane obwody wejściowe diodami pojemnościowymi chciałbym pominąć, zwłaszcza, ze nie będę miał jak tego spiąć z Si5351.
Proszę o pomoc, ponieważ nigdy nie projektowałem filtrów, nawet takich RC. Jak to się robi, jakie są zasady, gdzie szukać wiedzy?
Cześć

No to odpowiem trochę nie na temat Wink
Na ebay oferowany jest kit odbiornika na pasmo lotnicze.
Nie jest to jakaś super konstrukcja, ale działa od kopa i może być bazą dla dalszych eksperymentów.
Z tego co mi się wydaje, jest to po prostu chiński klon AviaRx zaprojektowanego przez Freda Blechmana K6UGT.
Dziękuję za odpowiedź

Tak, wiem, mam świadomość tego odbiornika. Jednak składanie kitów raczej uczy samych zasad montażu, bo nie zmusza do zastanowienia się nad konstrukcją urządzenia.

Poza tym - jednym z głównych motywów, dlaczego chcę zrobić coś swojego, to chęć budowy modułowej - każda sekcja będzie osobną płytką, co pozwoli na późniejsze modyfikacje - czy to zmianę filtrów, czy to dodanie drugiej przemiany, czy to budowę generatora z syntezą.
Nie stosuje się pierwszej pośredniej 455 kHz dla odbiornika VHF. Będzie on odbierał sygnał podstawowy jak i lustro na tym samym poziomie. Proponuję zbudować konwerter i jako pośrednią podłączyć radiostację CB. Ma ona trzy zalety : jest tania , ma dość wysoką częstotliwość wejściową (27 MHz) i ustawianą blokadę szumów. Filtr wejściowy można wzorować na konstrukcji : http://yu1lm.qrpradio.com/2m%20BP%20FILTER-YU1LM.pdf
Pozdrawiam, Janusz.
Posiadam także filtr na 10,7 MHz. Czy oprócz filtrów ceramicznych, częstotliwości heterodyny, i tego filtra pośredniej oznaczonego jako IFcan, trzeba modyfikować odbiornik, by zastosować pośrednią 10,7?Przerysowałem schemat tego filterka z AviaRX. Miło by było, gdyby ktoś wrzucił ten schemat do jakiegoś symulatora, i sprawdził, czy rzeczywiście chodzi on w Paśmie lotniczym.

İmage

Kwestia jest jeszcze wzmacniacza w.cz za filtrem. Mogę go wrzucić na BF990 z pierwszego schematu, czy są jakiejś inne propozycje?


Wybaczcie za durne pytania, ale do tej pory tak to właśnie wyglądało, że brałem gotowe rozwiązania i je sklejałem. Tutaj chcę się nauczyć odrobinę więcej.


Pozdrawiam.edit

To jest to, co udało mi się wydumać po paru chwilach.

Martwię się dużym tłumieniem sięgającym maksymalnie -13 dB. Tak ma być?
Ten odręczny schemat nie bardzo odpowiada schematowi z RFsim. Poprzestawiane obw. LC i jeden 82p za dużo w RFsim.
İmage

İmage


Błędy wynikały z mojego pierwszego kontaktu z tym programem - bardzo wygodny.


Zacząłem martwić się rezystancją wejściową wzmacniacza wcz... jak ją policzyć? z jakiego rozwiązania skorzystać?
A mnie kolego RFsim to pokazał: [attachment=11008]
Zastosowałeś te same wartości elementów?

Czy będzie pasował do poprzedniego wzmacniacza wcz, czy należy projektować nowy? Chodzi mi o oporność wejścia wzmacniacza wcz.
Tak dokładnie ten sam schemat.
Stron: 1 2
Przekierowanie