Witam
Mam prośbę a zarazem pytanie , czy za pomocą NWT7 można pomierzyć - zbadać dławik anodowy ?. Z tego co znalazłem w internecie że się da tylko nie wiem jak się do tego zabrać aby pomiar był realny czy mogę prosić o podpowiedź ?
Z góry dziękuje
pozdrawiam
Andrzej
Jak włączysz taki dławik między wyjście analizatora a wejście (masy połączone razem solidnie) to powinieneś zobaczyć rezonanse dławika. Dla pewnych częstotliwości będziesz miał rezonanse szeregowe - tam dławik będzie przepuszczał a dla innych rezonanse równoległe tam będzie dziura w ch-ce. Przy dobrze zrobionym dławiku powinien on w zakresie pracy wzmacniacza mieć rosnące z częstotliwością tłumienie, ale na pewnych częstotliwościach może to tłumienie maleć prawie do zera. Te właśnie częstotliwości to rezonansowe szeregowe bardzo szkodliwe dla pracy wzmacniacza. W prawidłowym dławiku powinny one wystąpić na częstotliwościach wyższych od pasma pracy wzmacniacza. Musisz jeszcze pamiętać, że pojemności wzmacniacza (nie tylko samej lampy mogą rezonanse dławika poprzesuwać.
Nie mam niestety pod ręką takiego dławika aby pokazać to na konkretnych obrazkach.
Dziękuje Henryku za cenne informacje , będę ćwiczył temat dalej sprawdzę co i jak mi wyjdzie.
Pozdrawiam
Andrzej
Tak przy okazji, Byłem w DW Radio i kupiłem dławiki anodowe na rdzeniach toroidalnych. Jest ciekawe nawinięcie: na początku gęsto a potem coraz rzadziej. To chyba rozmywa rezonans..
Foto.