HomeMade

Pełna wersja: Rezonatory pod filtr ceramiczny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Da się . Miałem kiedyś fabryczny TRX SSB/CW firmy SGC (USA) SG-2020, w którym była pojedyńcza przemiana.Pośrednia 70MHz (!) i filtr drabinkowy, nie pamiętam z ilu kwarców. To był jeden z lepszych odbiorników , jakie używałem.
Da się, ale znacznie prościej robi się wtedy podwójną przemianę. Mniej kłopotu. Zrobienie wąskiego filtru na tak wysoką częstotliwość jest możliwe, ale bardzo trudne.
To wiem że się da. Sporo fabrycznych ma filtry właśnie na wysokiej pośredniej. Ale tu rozmawiamy o rozwiązaniach amatorskich.
Pomierzyłem kilka kwarców 32MHz i policzyłem to i owo. Z moich rozważań wynika że być może się da.. Ale nie jest to łatwe. Przede wszystkim w standardowym wykonaniu kwarc ma pojemność międzyelektrodową (równoległą) Cp ok 5pf. Na 5 MHz to jest prawie nic, ale na 32MHz ta pojemność przepuszcza już całkiem sporo - stąd może być problem z tłumieniem daleko od pasma (zamiast 90dB np 40dB). Dobroci tych kwarców na tych częstotliwościach są większe bo mniejsze jest Cszer kwarcu. To powoduje że pojemności w takiej drabince są rzędu pf (w standardowym 2.5kHz filtrze na 6MHz są rzędu 30-80pf). Ciężko więc dobrać pojemności w drabince, a drobna niedokładność (pojemności montażu np) powoduje że filtr będzie do kitu. Ponieważ Cp jest podobne do kondensatorów w drabince jest problem z uzyskaniem wymaganej szerokości pasma.

Reasumując - pewnie się da, ale raczej w fabryce...
Pozdrawiam

PS: Napisaliśmy z Henrykiem prawie w tej samej chwili Smile
Wpływ pojemności równoległej na "przepuszczanie" sygnału można zredukować dołączając cewkę równolegle do kwarcu tak by była w rezonansie równoległym z pojemnością międzyelektrodową.
(15-03-2016 17:53)SQ5KVS napisał(a): [ -> ]To wiem że się da. Sporo fabrycznych ma filtry właśnie na wysokiej pośredniej. Ale tu rozmawiamy o rozwiązaniach amatorskich.
PS: Napisaliśmy z Henrykiem prawie w tej samej chwili Smile

W sprzętach fabrycznych prawie w 100% jeśli jest wysoka pośrednia to jest kolejna przemiana częstotliwości.
Filtry które osobiście sprawdzałem miały od 15Khz do 30kHz szerokości.
Specjalnie dedykowane filtry robione w celu poprawy IP3 miały szerokość około 6kHz!!! ...

Nadal twierdzę, że zrobienie filtru o szerokości 3kHz i mniej na 70MHz jest nie lada wyzwaniem. Chętnie obejrzę wyniki pomiarów takiego filtru jeśli komuś uda się zrobić.
Wracając do tematu wątku.
Pomierzyłem przy pomocy metody 3dB rezonatory o których wcześniej wspomniałem. Częstotliwość nominalna to 10137kHz.
Pojedyncze rezonatory miały Lm~ 14.64mH, Cs~ 16.8455f i Rs ~10Ω (tak wyszło z pomiaru choć pewnie jest to zaniżone).
Zdecydowałem się na prosty filtr dwukwarcowy drabinkowy - przez chwilę myślałem o układzie mostkowym ale ostatecznie wybrałem prostsze (chyba) rozwiązanie. Jeśli ktoś ma inne sugestie chętnie przyjmę Smile
Przypomnę że filtr ma za zadanie wyselekcjonować pasmo cyfrowe i wspr z pasma 30m, głównie do zastosowania z SDR na donglu na RTL z upconverterem.

Ponieważ interesowała mnie częstotliwość krańca pasma w okolicach 10140kHz, to musiałem dać mniejsze kondensatory w szeregu z kwarcami ("podstroiłem" ich częstotliwość). Schemat (z symulatora LT) poniżej:
[attachment=10948]

Symulowane przenoszenie:
[attachment=10950]

Po zmontowaniu "na pająka" (wszystkie kondensatory C0G + 33pF z trymerem 40pF zamiast C5) wyszło co poniżej:
[attachment=10949]


Jest pewne (~5dB) tłumienie.
Autotransformatory nawinięte na FT37-43, być może jest źródłem strat, albo wartość rezystencja strat rezonatorów jest większa.

O dziwo, kiedy to wszystko przeniosłem na płytkę wyszły sporo większe garby (ok 1dB), podejrzewam że może przegrzałem kondensatory w szeregu z rezonatorami (użyłem tych samych co z pająka), są to bardzo małe SMD o rozmiarze chyba 602. Będę dalej zgłębiał temat.

Pozdrawiam
SQ5KVS
Stron: 1 2
Przekierowanie