27-01-2016, 9:33
(26-01-2016 10:01)SP2IPT napisał(a): [ -> ]Aha, no i przypomnialo mi sie jeszcze jedno
Jesli rezystancja przejscia bedzie 7,5 raza mniejsza pod powierzchnia lutu niz na jego zewnatrz to mozesz byc pewien, ze wiekszosc pradu poplynie tam gdzie rezystancja jest mniejsza.
No, niestety jest tak, że nawet jakbyś rdzeń miał wykonany z czystego srebra i został on pokryty aluminium, to prąd w.cz płynie tylko tą górną warstwą - i jak dobrze Cię zrozumiałem, nie ma tu zastosowania równoległe dodawanie rezystancji (formalnie może to być ekstremalnie cienka rurka i opór dla w.cz. będzie taki sam jak dla pręta). Po prostu mimo iż pręt jest 99% ze srebra to i tak przewodność będzie jak dla aluminium. Naturalnie zależy to od grubości warstwy wierzchniej i częstotliwości prądu i rodzaju przewodnika. Im większa przewodność metalu, z którego wykonano przewodnik dla w.cz. tym większa głębokość wnikania prądu w.cz. i tym mniejsza rezystancja drogi jego przewodzenia. Miedź i srebro ma b. zbliżoną konduktywność, więc i głębokość wnikania prądów zmiennych jest zbliżona.
Materiał f = 60 Hz__ f = 1 kHz__ f = 1 MHz__ f = 1 GHz
Miedź____ 8.61 mm__ 2.1 mm__ 0.067 mm__ 2.11 μm
Zatem im wyższa częstotliwość, tym rezystancja rzeczywista przewodnika będzie mniejsza. I nic na to nie pomoże żadna cudna technologia ani najlepsze nawet luty. Dodatkowo, szybka pasywacja miedzi czy srebra dodatkowo będzie powiększać straty.
Poniżej rysunek z objaśniający sprawę.