HomeMade

Pełna wersja: Antena pętlowa -jakie kondensatory stałe?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Jakość połączeń w antenie pętlowej bardzo dobrze widać na kamerze termowizyjnej.
Jak ktoś ma możliwość, to niech popatrzy na rozkład temperatury podczas nadawania, w miejscach o największych stratach widać podwyższenie temperatury.
Tylko kamera, to trochę drogi gadżet do takiej diagnostyki :-((
(26-01-2016 16:51)SQ8LUY napisał(a): [ -> ]Postanowiłem po prostu próbować różne konfiguracje z kondensatorami. (...) Postaram się napisać o wynikach.

A jak będziesz próbował? Cytowany przez Ciebie VK3IL (http://vk3il.net/projects/portable-magne...p-antenna/) obserwował:
1/ grzanie się kondensatorów
2/ krzywe SWR (f).

Nie wiem, czy znał ten artykuł Jacquesa Audeta: http://ve2azx.net/technical/Q-FactorMeas...rcuits.pdf i proponowany przez niego pomiar wypadkowej dobroci całego układu rezonansowego LC (anteny magnetycznej) poprzez pomiar szerokości pasma przy SWR=2,62.

W każdym razie bandwidth zmierzone przy SWR=2,62 można porównać z tym, które występuje w kalkulatorze AA5TB. To pozwoli oszacować skuteczność anteny.

Jeśli podzielisz się takimi pomiarami chętnie porównam je ze swoimi. Muszę je tylko odgrzebać.
(26-01-2016 17:28)SP2BPD napisał(a): [ -> ]A jak będziesz próbował?

"Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” Smile
...zatem nie będę sobie zawracał głowy kondensatorami 'silver mica', hi!

Ale mam małe pole manewru, jeśli chcę zachować niewielki rozmiar całego układu strojenia i rozsądne koszty. Oczywiście może się skończyć na konkluzji, że nadają się tylko albo wielki kondensator próżniowy, albo kondesatory ATC700B (minimalne zamówienie 30eur + 20eur przesłka).

Na początek mam ceramiczny 47pF 3,5kV. Później spróbuję z MLCC c0g z TME, które nie mają żadnych informacji odnośnie ESR/dobroci. A potem zobaczymy...

m.
Tylko DOBRY kondensator powietrzny lub najlepiej próżniowy.Jeżeli powietrzny, 2-sekcyjny -to włączony "szeregowo", pętla do wyprowadzeń statorów i izolacja ceramiczna.Reszta to strata czasu i materiałów, nawet do QRP. Posłuchaj praktyka i obejrzyj moje filmiki na Youtube. Do odbioru - może być i g...o warty trymer z ex Unitry-Cerad z gumką,aczkolwiek tez zastępczo Smile . Naprawdę szkoda Twojego czasu na "półśrodki".Czy ktoś z przedmówców próbował w praktyce zbudować magnetic loop do nadawania ?? Zdajecie sobie( praktycznie) sprawę ,jakie napięcia w.cz. wystepują na w/w kondensatorze ?? To ,tak dla pobudzenia wyobraźni:
http://www.youtube.com/watch?v=sr-sGr_dlmg

Ta ML już z prózniowym, wytrzymuje 150W. Mam zdalny napęd do niego.
Na QRP 5W da się pracować na 14MHz SSB po Europie: http://www.youtube.com/watch?v=IoLYlSPDOvg
Może szczytem techniki nie są ale działają ! Pokażcie swoje....
(26-01-2016 18:15)SP4XYD napisał(a): [ -> ]Pokażcie swoje....

dopiero pod koniec lutego, bo teraz antena magn. ma daleko ode mnie jest
To super ! Nie czepiam się, ale jak widzę za dużo wywodów teoretycznych na forum nb. m.in. dla amatorów radiotechniki- to zapytałem o praktycznie wykonane konstrukcje.Ja też korzystałem z różnych kalkulatorów do anten magnetycznych .Z wyników uzyskanych przy ich pomocy wynika że większość moich anten ma tragicznie małą sprawność.Ale co ciekawe działają. Nie mam mili-mikroomomierzy ani spoiwa ze srebrem, ale sprawdziłem też jeszcze jedno : główna pętla anteny ML powinna być z JEDNEGO kawałka miedzi lub aluminium(żadnych fantazyjnych zlutowanek
z kształtek hydraulicznych Cu np.) .Tu są też duże straty.Zresztą zobaczcie , ile firm produkuje komercyjnie anteny magnetyczne dla amatorów ? -ja znam 4: MFJ,AEA (USA), Włosi i producent w Rosji.Polecam obejrzenie ich produktów na zdjęciach w sieci i ...resztę wniosków można wyciągnąć samemu.Wzorować się i eksperymentować Smile
(26-01-2016 19:57)SP4XYD napisał(a): [ -> ]Z wyników uzyskanych przy ich pomocy wynika że większość moich anten ma tragicznie małą sprawność. Ale co ciekawe działają.

Moja "turystyczna" też ma "tragicznie małą sprawność". Pewnie głównie przez to, że jest składana i pętla (z kabla pełnopłaszczowego) łączona jest z resztą układu konektorami UC-1.

Ale miałem okazję pomierzyć MFJ-1786 i porównać rezultat z kalkulatorem AA5TB. Przysiadłem z wrażenia, gdy zobaczyłem jak wąskie (i bliskie teoretycznemu) ma pasmo SWR=2,62.

I drugi raz przysiadłem, gdy porównałem działanie wysoko zawieszonej MFJ z tak samo wysoko powieszoną deltą. W niczym nie ustępowała. Niecały metr średnicy!
SP4XYD: czy to PEX? Jak to podłączyłeś pod kondensator?
Tak, to rurka PEX-ALU.Podłączenie - aluminiowe nity zrywalne (w dobrze dopasowanym otworze), końcówki lutownicze z oczkiem i oblutowane cyną z użyciem topnika do aluminium.Pewnie można to zrobić lepiej, ale taką "technologią" dysponuję i sprawdza się.
(26-01-2016 17:46)SQ8LUY napisał(a): [ -> ]... może się skończyć na konkluzji, że nadają się tylko albo wielki kondensator próżniowy, albo kondesatory ATC700B (minimalne zamówienie 30eur + 20eur przesłka).

tutaj: http://www.ges.cz/en/electronic-componen.../SAET.html sprzedają chyba bez progu minimalnego zamówienia
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie