HomeMade

Pełna wersja: Jaki prosty odbiornik do nasłuchu?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Wybaczcie, być może znalazłbym już coś na forum ale z racji tego ze naprawdę jestem zielony z krótkofalarstwa to jednak zadaję to pytanie Smile .
Jaki można by wykonać prosty i szybki do montażu odbiornik do nasłuchu, tak aby zacząć "wdrażać" się w krótkofalarstwo poprzez praktykę. W planie mam zakup odbiornika Tecsun PL-880 ale to chwile potrwa, a tak miałbym zabawę w samodzielne zrobienie i ćwiczenie nasłuchu, połączone z frajdą własnoręcznie wykonanego i uruchomionego urządzenia.
Wydaje mi się, że na początek świetnym odbiornikiem jest Lidia 80 Włodka SP5DDJ Smile Sam ją poskładałem i jestem zadowolony, działa od pierwszego włączenia, dodatkowo posiada fajną instrukcję montażu i uruchomienia krok po kroku. Jest też wersja na pasmo 40m, jest to naprawdę bardzo fajny odbiornik na początek zabawy z KF. Do uruchomienia wystarcza multimetr więc to też jest dodatkowe ułatwienie, szczerze polecam Big Grin
Masz na myśli ten projekt http://www.sp5ddj.pl/Lidia%2080%20DC%20R...ceiver.htm ? Już się zagłębiam w lekturę opisu tego odbiornika Smile
Tak, dokładnie ten Smile
Można też zastanowić się nad konstrukcją. Nie ma co prawda płytki i detali ale układowo wydaje się prostszy. Warto obejrzeć filmy z demonstracją działania.
I w załączniku jeszcze inna, również prosta konstrukcja, był to mój pierwszy odbiornik jaki skonstruowałem, składa się w zasadzie tylko z dwóch tranzystorów i paru innych elementów. Prawidłowo zmontowany pracuje bardzo fajnie, więc to tez jest dość dobry odbiornik na początek według mnie.
Dziękuję za informacje, chyba się na Lidie zdecyduję, czy jest jakaś dedykowana obudowa, bo z warsztatem mechanicznym u mnie kiepsko. Widziałem na stronie że w rożnych obudowach to jest umieszczane ale widać że każdy chyba na własną rękę coś sobie robił.
Dedykowanej nie ma, ale są w sklepach elektronicznych obudowy uniwersalne plastikowe, bardzo łatwe w obróbce, chwila roboty i jest eleganckie radio Smile Są również metalowe i taka by była na pewno lepsza, ale swoje już kosztują (ok.30-40 zł zależy od rozmiaru).
Pewnie coś sobie dobiorę z metalowych, no nic dzięki i piszę emaila do autora.
(23-10-2015 12:06)SQ9PDE napisał(a): [ -> ]I w załączniku jeszcze inna, również prosta konstrukcja, był to mój pierwszy odbiornik jaki skonstruowałem, składa się w zasadzie tylko z dwóch tranzystorów i paru innych elementów. Prawidłowo zmontowany pracuje bardzo fajnie, więc to tez jest dość dobry odbiornik na początek według mnie.
Miło wspominam ten odbiornik. Był pierwszym na którym usłyszałem krótkofalowca. Koniecznie wymaga tłumika! bez niego "prawie" nie będzie działał.
Wykonując Lidię niewiele można się nauczyć zasad elektroniki, ot podlutować do scalaka kilka elementów i gotowe, ale co w tym scalaku siedzi ... i dlaczego działa. Odbiorniki superreakcyjne uczą pokory. Zrozumieć zasadę działania, strojenia. Proponuję zrobić obydwa i napisać który sprawił więcej frajdy.
Znów piątek, będzie godzina wolnego czasu... może się uda poskładać i filmik jakiś zrobić, powspomieć stare czasy.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie