HomeMade

Pełna wersja: TRX - Jaką wartość R18 dobrać ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
(14-09-2015 11:14)SP4LVC napisał(a): [ -> ]Adrian tu przyda się chyba najbardziej częstościomierz. Opornik R18 musisz dobrać tak, aby przy jego określonej wartości przy jednoczesnym dolnym położeniu suwaka potencjometru uzyskać początkową dolną częstotliwość zakresu przestrajania. Moim zdaniem sporo do powiedzenia - jeśli chodzi o zakres przestrajania będzie również miała wartość C29.

Mam UT60H, a w nim jest funkcja pomiaru częstotliwości, więc sobie poradzę. Smile
Jerzy w 51 poście poprzedniego tematu Adriana dałeś bardzo słuszną radę, że jak nie mamy wiedzy to należy wybierać konstrukcje radiowe do których instrukcje mają odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania i działają bezpośrednio po zmontowaniu. Natomiast jak się lubi lutować, to kupować kity w Internecie i je namiętnie montować bez zadawania zbędnych pytań.
(14-09-2015 12:06)SP4HKQ napisał(a): [ -> ]Jerzy w 51 poście poprzedniego tematu Adriana dałeś bardzo słuszną radę, że jak nie mamy wiedzy to należy wybierać konstrukcje radiowe do których instrukcje mają odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania i działają bezpośrednio po zmontowaniu. Natomiast jak się lubi lutować, to kupować kity w Internecie i je namiętnie montować bez zadawania zbędnych pytań.

Ale tu nie ma co wyjaśniać....... Przydałaby się funkcja zmiany wstęgi bocznej w tym trasceiverze na LSB/USB.
(14-09-2015 12:08)SQ8NZD napisał(a): [ -> ]..... Przydałaby się funkcja zmiany wstęgi bocznej w tym trasceiverze na LSB/USB.

:-) ręce i nogi opadają, ale trzeba z tym żyć.
Po walce z odbiornikiem superreakcyjnym "Adriana" zmieniłem zdanie. Też mnie to wnerwiało, teraz więcej śmieszy. Niech sobie pisze. Niech sobie nawet głupio pisze. No bo dlaczego mu nie odpowiadać i prostować. Sami się czegoś przy okazji nauczymy. Kto napisze artykuł na temat zamiany radia DSB na L/USB :-)
" Przydałaby się funkcja zmiany wstęgi bocznej w tym trasceiverze na LSB/USB"

Adrianie!!! Ty nawet nie czytasz co ci wcześniej ludzie napisali już w poście #5:
"Jest to urządzenie dwuwstęgowe na którym obecnie nie można pracować na pasmach amatorskich"

Moja dobra rada: Nie zabieraj się za to urządzenie, jest dla Ciebie za trudne, zrób coś prostszego, z gotowego kitu, do którego masz pełny opis i komplet elementów, np. TRXy Włodka SP5DDJ.
No i popatrzcie ile to człowiek musi się jeszcze uczyć... kiedy i kto zabronił używać na pasmach DSB i AM. Nie wiedziałem!
Sprawdzałem jak na temat pracy DSB mówią przepisy. Niby taka praca nie jest zabroniona, ale pisze że zajmowane pasmo pojedynczego sygnału powinno być mniejsze niż 3 kHz. Myślę że inni nadawcy delikwentowi nadającemu z szerszym 2x pasmem "żyć by nie dali".
(14-09-2015 13:10)SP4HKQ napisał(a): [ -> ]Myślę że inni nadawcy delikwentowi nadającemu z szerszym 2x pasmem "żyć by nie dali".

Ostatnio na YT widziałem wideo, na którym ktoś z Portugalii nawiązuje łączność DSB z DXem. Nawet się rozgadał... i nikt go nie podeptał.
Może zależy od okoliczności albo od tego czy na pasmach znajdzie się jakiś "szeryf"?
Michał to prawda. Wszystko zależy od czasu nadawania i propagacji. Jak pasmo jest puste (brak propagacji) i nawiążesz łączność z kolegą to będziesz sobie gadał do woli i nikt ci nie zwróci uwagi. Może nawet inni z tobą zagadają. Ale jak stacja siedzi na stacji to zaraz by były uwagi.
Jak można wywnioskować z wielu postów, czytanie ze zrozumieniem jest trudną sztuką, wymagającą nieustannego ćwiczenia. Ćwiczmy więc...
Na schemacie jest zalecenie by R18 dobrać. Uprzedzając kolejne pytanie jak należy to uczynić podaję przepis:
1. zakupić (bądź odzyskać ze złomu elektronicznego) ok. 1000 gramów różnych rezystorów (zwanych także opornikami), najlepiej w rożnych gabarytach, kolorach, wartościach i (ważne!) różnych producentów,
2. przygotować narzędzia, sprawdzić zapas jedzenia w lodówce i sprawność czajnika do kawy,
3. lutując kolejno każdy rezystor dobrać najbardziej odpowiedni, każdorazowo sprawdzając działanie układu.
4. po zakończeniu eksperymentu pochwalić się na Forum wynikiem pracy.

Do dzieła!
Stron: 1 2 3 4 5
Przekierowanie