Witam
Mam zbudowany odbiornik wg. schematu z załącznika (ostatnia strona). Nie mogę go przestroić kondensatrem zmiennym, który jest widoczny na zdjęciu.
Proszę o pomoc. Może trzeba gdzie indziej podpiąć ten kon. strojeniowy..... ?
(18-01-2015 12:54)SQ8NZD napisał(a): [ -> ]Witam
Mam zbudowany odbiornik wg. schematu z załącznika (ostatnia strona). Nie mogę go przestroić kondensatrem zmiennym, który jest widoczny na zdjęciu.
Proszę o pomoc. Może trzeba gdzie indziej podpiąć ten kon. strojeniowy..... ?
Prawdopodobnie masz źle wpięty ten kondensator. Zrób lepsze zdjęcie to może coś wymyślimy.
Kondensator jest raczej dobrze wlutowany, to bardzo proste radio. Napisz czy słychać szum z głośnika, jaka jest antena? Jeśli to możliwe zrób takie zdjęcie [
attachment=9366]
Słychać dwie nakładające się stacje radiowe. Antena G5RV.
Szanowny Kolego. Ciągle jak widzę na Forum poszukujesz. prostego i dobrego odbiornika. Ale w poszukiwaniach potrzebna jest wiedza, co chcesz znaleźć. Bardzo proste odbiorniki służą do tego aby „coś usłyszeć”. Tak jest w tym przypadku. Ten odbiornik działa poprawnie. Będzie odbierał lokalną najsilniejszą stację. Jeśli będą one trochę odległe to może i dwie a nawet trzy stacje naraz i nikt ani nic nie pomoże. Na dzień dzisiejszy proponuję:
Zbudować odbiornik SDR, gdzie komputer wesprze prosty układ. Proponuję zapoznać się z opracowaniami min. YU1LM. Życzę powodzenia. Janusz.
Lub przejrzyj odbiorniki SDR z AVT. Przynajmniej problem pcb będziesz miał z głowy.
Powiem tak..... Uwielbiam proste konstrukcje. By "coś" usłyszeć to mam TS-450s. A takie wynalazki służą mi do dobrej zabawy..........
Trzeba rozumieć zasadę działania radia przed jego zlutowaniem. W przeciwnym wypadku to same przykrości.
Jeśli radio nie działa, ale rozumiesz zasadę i wiesz jak powinno działać - to sama przyjemność dochodzenia do celu.
Ojjjj jest tak, że czasopismo Świat Radio nie dba o wychowanie młodego pokolenia radiowców. Zobaczcie...... nie ma nic o radiotechnice, a przecież można by było wziąść na warsztat simple receiver i wałkować jego budowę kondensator po kondensatorze, rezystor po rezystorze. Zamiast tego jest reklama i testy najnowszego sprzętu, którego nikt nie kupi bo kosztuje dużo $$$.
Cóż.. Samokształcenia nic Ci nie zastąpi, trzeba się wziąć do roboty. Książek jest trochę, do kupienia na allegro, można też użyć wyszukiwarki internetowej i/lub pobawić się symulatorem (prosty i niezły - LTSpice, można rysować schemaciki i zwykle działa zgodnie z oczekiwaniami).
W Twoim odbiorniku pewnie nie przekraczasz progu
superreakcji - odbiornik po prostu detekuje wiele częstotliwości wpadających na prosty obwód wejściowy - a że w zakresie fal krótkich jest kilka nadajników (np China Radio International) które słychać nawet na śrubokręcie, to efekt właśnie taki.
W czasie kręcenia kondensatorem powinieneś słyszeć gwizdy, kiedy częstotliwość na którą nastrojony jest obwód wejściowy zbliża się do częstotliwości jakiejś stacji (o ile pracuje w AM). Do ustalania progu reakcji służy potencjometr R2 (na emiterze T1 powinieneś mieć jakieś 600mV).