(21-01-2015 11:18)SQ5KVS napisał(a): [ -> ]Cóż.. Samokształcenia nic Ci nie zastąpi, trzeba się wziąć do roboty. Książek jest trochę, do kupienia na allegro, można też użyć wyszukiwarki internetowej i/lub pobawić się symulatorem (prosty i niezły - LTSpice, można rysować schemaciki i zwykle działa zgodnie z oczekiwaniami).
W Twoim odbiorniku pewnie nie przekraczasz progu superreakcji - odbiornik po prostu detekuje wiele częstotliwości wpadających na prosty obwód wejściowy - a że w zakresie fal krótkich jest kilka nadajników (np China Radio International) które słychać nawet na śrubokręcie, to efekt właśnie taki.
W czasie kręcenia kondensatorem powinieneś słyszeć gwizdy, kiedy częstotliwość na którą nastrojony jest obwód wejściowy zbliża się do częstotliwości jakiejś stacji (o ile pracuje w AM). Do ustalania progu reakcji służy potencjometr R2 (na emiterze T1 powinieneś mieć jakieś 600mV).
Mam ksiązki o radiotechnice np,,Radiotechnika wykład elementarny" Shradera.
Znam budowę różnych urządzeń radiowych, ale wyszukiwanie problemu na poziomie schematu ideowego sprawia mi trudności.
Dziękuję Ci za udzielone rady. Podłubię i zobaczę z tym odbiornikiem...........
Myślę że to radyjko jest bardzo czułe i selektywne :-) ale wymaga umiejętnego dostrojenia do stacji, nie jest tylko pokręcenie gałką jak w nowoczesnym TRX :-)
W instrukcji jest to wszystko pięknie opisane. G5RV piszesz... ja proponuję zgodnie z instrukcją. 1-3 metry w pokoju plus uziemienie do rury wodociągowej, ale niekoniecznie ... zgodnie z instrukcją. Może wykorzystać TS450 do złapania zakresu ... minimalna moc na sztucznym i spróbuj go znaleźć.
I dziel się postępami.
(21-01-2015 20:50)SQ9RFC napisał(a): [ -> ]ja proponuję zgodnie z instrukcją. 1-3 metry w pokoju plus uziemienie do rury wodociągowej.
Antena w pokoju to nieporozumienie - będzie jedynie słychać jazgot wydzielający się z lokalnych zasilaczy impusowych w telewizorach, komputerach, żarówkach energooszczędnych i nie wiem gdzie jeszcze. To nie te dobre stare czasy, które jeszcze pamiętam - kiedyś to działało, dziś nie.
Jak dopisze szczęście i propagacja to wśród tego jazgotu wyłowisz kilka najsilniejszych stacji AM.
Lepiej jest wywiesić ze 20m drutu i doczepić do nabliższego drzewa lub nawet wystawić 7m wędkę z drutem w środku przyczepioną do balkonu.
@SQ8NZD A ja Ci podpowiem jedna fajna pozycje do kupienia, albo dwie. Pierwsza to Henryk Chaciński "Odbiorniki Radiowe" druga to "Odbiorniki Radiostacji Amatorskich" autor Jan Ładno i L. Kossobudzki. Profesor Chaciński jest do tej pory czynnym naukowcem a ten podręcznik to super dobrze napisany podręcznik dla klasy trzeciej i czwartej Technikum RTV. Super pozycja i sporo mozna się nauczyć. mnie ta ksiązka postawiła że tak powiem na nogi w kwestii konstrukcji radiowych. Druga to podręcznik opisujacy odbiorniki ale komunikacyjne wyższej klasy.Są tam także te prostsze dla początkujących. I na tych NAPRAWDĘ słychać. Ten co Ty masz i "radyjka" z AVT to jakies bzdety dla naiwnych aby kasę wyciągnąć. Nie Ty jeden dałeś się na to nabrać, mnie i innym kupujacym te konstrukcje też się zdarzyło dlatego dmucham na zimne i Tobie też radzę. Lepiej jak czujesz się na siłach kupić radio na giełdzie, lekko lub znacznie uszkodzone i zrobić. Wtedy satysfakcja większa i "coś słychać " i to głośno i wyraźnie na dodatek.
Witam
"Odbiorniki Radiostacji Amatorskich" autor Jan Ładno i L. Kossobudzki - to mam. Chyba najlpesza książka o radiotechnice amatorkiej jaka kiedykolwiek powstała.
Henryk Chaciński "Odbiorniki Radiowe" - aparat matematyczny tej knigi mnie trochę przestraszył. Widziałem w bibliotece wydanie z 1983 roku.