HomeMade

Pełna wersja: Odbiornik SDR jako urządzenie pomiarowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Koledzy ! ( i koleżankiSmile Mam takiego pomysła żeby zakupić sobie odbiornik SDR ale taki od 0,0 do 2,5 GHz. Po pierwsze powstaje pytanie gdzie takie cacko kupić. a po drugie - jesli by wprowadzić tam dodatkowe funkcje to byłby to świetny analizator widma ! No bo na logike - co mi szkodzi przypiąć ten odbiornik tylko do mojego laptopa i uzywać dla własnych potrzeb ? A tak - mam generator wobuloskop podłaczam do badanego obwodu i z drugiej strony odbiornik SDR z dodatkowymi funkcjami. I po chwili mam odpowiedź co do np. filtra czy tłumika. jak się zapatrujecie na takie zastosowanie ? Anteny pomijam bo to temat na inną pogawędke i w zasadzie jaka podłączymy taka powinna zadziałac , z różnym skutkiem zależnie od jej sprawności. Ale uzycie odbiornika z dodatkowymi funkcjami dało by konstruktorom jeszcze lepsze narzędzie do pomiarów porównywalne z Rhode Shwarzem i podobnymi. Co Wy na to? Cool
Na Rhode-Schwarza bym się nie nastawiał :) przynajmniej nie na odbiorniku DVB-T za 50zł. Po prostu ma za małą rozdzielczość. Do poglądowego spojrzenia ok, ale chyba nie do pomiarów.

Jeżeli chodzi o sprzęt laboratoryjny SDR, to jak najbardziej istnieją takie konstrukcje, tylko kosztują nawet więcej od tradycyjnego sprzętu pomiarowego.

Do tego dochodzi kalibracja, liniowość, odporność na warunki zewnętrzne. Jest naprawdę dużo powodów dlaczego sprzęt pomiarowy tyle waży i kosztuje.
No trochę przesadziłem z tym Rhode Shwarzem ale zawsze jakis odbiornik poglądowy by był. Osobiście chciałbym mioeć swojego SDRa w domu i sobie słuchać. Do przegwizdania genetarora kawrcowego czy ogladnięcia sygnału SSB chyba wystarczy. Tylko ja nigdy tego nie robiłem. Może jest na forum opis jak zrobic takiego SDR-a ale łopatologiczny! Bo ja tego zagadnienia nie znam kompletnie ale widzę jak pracują niektóre SDRy i uwazam że dla mnie taki stan rzeczy byłby OK.
Od jakiegoś już czasu sam stosuje generator szerokopasmowego szumu i odbiornik SDR-USB przy strojeniu różnych rzeczy. Całkiem znośnie widać charakterystyki filtrów pasmowych i innych.
Dzisiaj znalazłem to:

http://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-tutorial-...se-source/


Smile


Pozdrawiam!
Tomek
Przekierowanie