HomeMade

Pełna wersja: SQ8NZD - witam !
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
OK. A teraz napisze coś o moim ukochanym hobby jakim jest krótkofalarstwo.

Wszystko zaczeło się w końcówce szkoły postawowej. Przesiadując w czytelni, przez radiowęzeł dowiedziałem o naborze do kółka strzeleckiego, radio lokacji, elektronicznego i krótkolafarskiego. Zapisałem się do dwóch elektronicznego i krótkofalarskiego. Prowadzącym zajęcia był Bolesław Polaczkiewicz SP8IAP, a klub miał znak SP8KIT. Klub mieścił się w średniej wielkości pomieszczeniu w Szkole Podstawowej nr. 3. Swoje pierwsze nasłuchy robiłem na takim dużym odbiorniku komunikacyjnym OK-106. Po osłuchaniu się z pracą na paśmie po uprzednim przestudiowaniu kodu Q, slangu, literowaniu, sposobu wywołania korespondenta w paśmie zaczełem pracę na radiostacji tranzystorowo-lampowej Kenwood TS-830s. Fajne radio. Bardzo elegancko wykonane. Tak mam do tej pory, lubię ładne rzeczy. Początkowo łączności szły dosyć sprawnie, ale diabelsko bałem się mikrofonu. TREMA ! . Z biegiem czasu nabrałem doświadczenia i coraz chętniej wołałem na 3.7 MHz. Na początku XXI wieku to pasmo było żywe. W zimie między 17.00 a 19.00 słyszałem całą polskę. LOKowki klub łączności przetrwał do 2003 roku. Działał 3 lata. Byłem jedynym w tym czasie wychowankiem SP8IAP. Klub nie przetrwał próby czasu. Został niestety zamknięty. Z końcem tego przybytu ja też stałem się QRT na 6 lat. W 2009 roku pojawiała się szansa zdobycia upragnionej licencji. Zmieniły się przepisy.... telegrafii już nie wymagano. 25 kwietnia 2009 r. w Lublinie odbył się egzamin w Młodzierzowym Domu Kultury. Nauczyłem się tych pytań i zdałem śpiewająco. 0 błędów ! W czerwcu panowie z UKE zapukali do mnie i dali mi pozwolenie radiowe. Znak SQ8NZD, moc 150W . Ależ jakie było to szczęście ! Zaraz z pomocą rodziców uzbierałem kasę na ICOM-706. Nie polecam tego trasceivera. To szumofon. Kolejnym nabytkiem był Kenwood TS-530s. Starszy bliźniak TS-830s. Podziałał u mnie chyba 1.5 roku. Poszedł w nim przełącznik pasm i jakieś tranzystory w torze nadajnika. Kompletna kaszanka. Sprzedałem go. Trzecim a zarazem mam nadzieje, że na wiele lat będzie stał u mnie na biurku Kenwood TS-450s z AT. Bardzo udana konstrukcja tej firmy. Korespondenci na 14MHz chwalą moją modulację. I za to go lubię. Do tego antena G5RV na pasma 40-10m i mikrofon dynamiczny MC-43S. Używam tego co fabryka dała, czyli 100Wat.

Obecnie sporo dłubię z lutownicą w ręku. Robie różne ustrojstwa.... przedewszystkim proste odbiorniki. Kupiłem sobie ostatnio radyjo Wola z drugiej połowy lat 50-tych. Stan dobry. Ooooo i tak się kręci mój świat.
Witamy i zapraszamy do udziału w dyskusjach na forum! Smile
Tomek SQ9JXT
(21-09-2014 13:54)SQ8NZD napisał(a): [ -> ].... Kenwood TS-830s. Fajne radio. Bardzo elegancko wykonane. Tak mam do tej pory, lubię ładne rzeczy. ...

Tak - wygląd sprzętu to też ważna rzecz bo człowiek jest wzrokowcem.
Niestety "konstruktorzy" (kopierzy konstrukcji) często pozbawieni są zmysłu estetyki
i tworzą optyczne potworki podobne może do sowieckich radiostacji wojskowych. Smile

73!
Moim krótkofalarskim marzeniem jest Kenwood TS-2000. Piękne radio. Ma wszystko co potrzebuje radowiec. I ten bursztynowy wyświetlacz..... Smile Pokrywa cały KF+6m+2m+70cm+23cm. Kiedyś go sobie sprawię. Na razie wystarcza mi TS-450s.

Do tego trasceivera co mam muszę dokoptować sobie interfejs do emisji cyfrowych z wyjściem na USB. Bo fascynuje mnie PSK31.
Jesli kupisz ten TRX to koniecznie wymien diody w przelaczniku filtrow pasmowych oraz wymien (razem z blokada DC!) filtry kwarcowe.
Wtedy zacznie dzialac. W przeciwnym wypadku nie da sie go uzywac :/

pz
SP2IPT : Wiesz.... ja nie jestem na tyle przygotowany technicznie by zrobić takie modyfikacje w fabrycznym sprzęcie. Boję się, że coś popsuję. Od czarnej roboty mam wójka, który jest dobrym elektronikiem i to jemu podsyłam urządzenia w celu jakiejś drobnej naprawy/modyfikacji.

Ja jestem zwolennikiem MAS. Czyli układów ograniczonych w swojej budowie do minimum. Z takimi rzeczami mam styczność na codzień i w tym się spełniam budując coś wg. schematu. Mam mgr. politologii. Mój umysł jest humanistyczny a nie ścisły. Nie pojmuję wielu meandrów tej gałęzi wiedzy. Brak książek z zakresu radiotechniki dla początkujących radioelektroników. Rozmawiałem z SP4BBU na ten temat i powiedział mi że jak był na ŁOŚ-u to nikt nie poparł pomysłu napisania handbooka dla krótkofalowców. Chciałem tym tematem zainteresować nasz miesięcznik Świat Radio, ale nic z tego. Może ktoś ma na tyle chęci i samozaparcia by taką książkę napisać ?!
(26-09-2014 17:49)SQ8NZD napisał(a): [ -> ]... Brak książek z zakresu radiotechniki dla początkujących radioelektroników. ...
Dobre ... :-)))
Czy "ABC KRÓTKOFALOWCA"
https://pzk.org.pl/download.php?action=subcat&id=63
kolega przestudiował?
Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących / zaawansowanych kol Janeczka przeczytał ...?
Publikacji i książek jest cała masa...
Czytałem ABC krótkofalowca. Bardzo zacna książka.

Mam też na półce ,,Konstruckcje krótkofalarskie dla początkujących"

Ale te opis tych konstrukcji jest specjalistyczny. Trzeba mieć skończone szkoły w tym kierunku by wszystko zrozumieć do końca.

W swojej biblioteczce mam też ,,Radio, ależ to bardzo proste" ,,Tranzystor, ależ to bardzo proste" Ooooo . Niestety ksiązki w/w są już stare. Technika tranzystorowa poszła od listopada 1965 <<trochę>> do przodu.

Czekam na inne pozysce godne uwagi.
Sztuka elektroniki. Część I i II Horowitz Paul, Hill Winfield
Mało radiówki ale podstawy zacne.
Chyba to w tej książce pomiędzy wierszami jest motto układów w.cz.
1. zlutować
2. zobaczyć co wyszło
3. zrobić poprawkę
4. wrócić do punktu 2
5. ... (punkt 5 jest nieistotny bo nigdy się do niego nie dochodzi)
Mam tą książkę na HDD. Nie jest ona na tyle prosta, aby ją pochłonąć. Są tam różne "ciekawe" wzory. Ja z matematyki jestem słaby. Sorry..... ta pozycja nie dla mnie.

Obecnie czytam Charles Platt - Elektronika. Od praktyki do teorii . To kniga dla takich jak ja hihihihi....
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Przekierowanie