HomeMade

Pełna wersja: Chińskie NWT
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Tak na szybko nasmarowalem dwa sposoby pracy. Jeden jako analizator widma, drugi jako NWT.

Przy analizatorze widma wzmacniacz "gorny" jest do regulacji wzmocnienia posredniej.

"Dolny" ma zawsze za zadanie utrzymanie stalego poziomu sygnalu probkujacego / mieszajacego. Te LPFy naprawde powinny tam byc. Nie przesadzam Smile)

Podczas pomiarow NWT przydalby sie jeszcze 10 dB tlumik na wyjsciu DUT, nie chcialo mi sie juz rysunku przeorganizowywac Smile)

Rafal: dalbym raczej LPF przed portem LO mieszacza, na wejsciu mozna zostawic "golasa" co najwyzej zakladajac tlumik zeby nie psuc dopasowania.

pz
Kuba ja zrobiłem inaczej. Na wejściu LPF -wysoka pośrednia, same zalety. Eliminacja YIG-a, same zalety. Mieszacz i tak zniekształci Ci przebieg, w ty,m miejscu nie ma się czego bać jak lpf będzie na wejściu.
Pewine kwestia podejscia i zakresow jakie chcemy mierzyc, dla rzeczy ktore mnie interesuja faktycznie LPFem bedzie juz samo falowodowe doprowadzenie sygnalu do mieszacza Smile


Przy okazji zobaczylem ze zrobilem blad w nazwie filtru w analizatorze widma. Na szczescie pasmo wpisalem poprawnie Smile

zamieszczam poprawiony obrazek
Witam wszystkich zainteresowanych . Chiński producent NWT500 oraz innych wersji tego analizatora, a jednocześnie krótkofalowiec (BG7TBL)przysłał mi instrukcję do swoich produktów. Niestety jest po chińsku, co akurat w moim przypadku nie ma znaczenia, bo sobie z tym radzę. Może mimo tej "wady" w opisie znajdą się jakieś interesujące kogoś dane. Ewentualnie mozna skorzystać z tłumacza internetowego. Najlepiej jest tłumaczyć z j. chińskiego na j. angielski, bo ta wersja jest lepiej dopracowana niż chińsko-polska. W razie jakiś problemów mogę trochę pomóc chociaż całości materiału tłumaczyć niestety nie mam czasu.

Pozdrawiam
sp5rzm Jerzy
Instrukcja jest tutaj:
Witam, niedawno doszły mi układy AD8318 do przeróbki chińskiego NWT na wobuloskop. Doczytałem, że AD8318 ma odwrócone wyjście napięciowe, tzn napięcie na wyjściu maleje wraz ze wzrostem mocy RF na wejściu, odwrotnie niż w AD8307 który jest na pokładzie. Pytanie, jak można podłączyć AD8318 do tego NWT aby pokazywał poprawnie? Być może można to zrobić programowo?

Marcin
Programowo raczej bedzie problem, dalbym wzmacniacz operacyjny i na nim odwrocil polaryzacje.

pz
Witam,

Szkoda, bo z rozpędu zrobiłem już płytkę a doczytałem dopiero później. No chyba, że dodam na jakiejś małej wyskrobanej płytce wzmacniacz odwracający.

Znalazłem coś takiego w sieci. Może komuś też się przyda.

http://f6bon.albert.free.fr/Milliwattmetre.html

Marcin
Aktualizacja - właśnie dostałem maila od Andreasa DL4JAL w sprawie NWT i detektora na AD8318. Okazało się, że wystarczy przeprowadzić procedurę kalibracji i wszystko działa jak należy. Dla programu WINNWT nie jest problemem odwrócenie napięcia wyjściowego w AD8318. Teraz mam NWT w zakresie 35MHz do 4.4GHz :-)

Pozdrawiam,
Marcin
Tak sobie dzisiaj przytargałem ten wynalazek do pracy celem ustawienia dokładnej częstotliwości,
no i .... nieszczęście.
Ten mój NWT,(a myślę że inne też) jest na lewych FTDI i sterownik M$ sprawił, że mój PID zamienił się na 0000
i oczywiście układ przestał być rozpoznawalny.
Akurat potrafię odwrócić ten proces, ale gdyby komuś się przytrafiło i szukał problemu to warto rozważyć
i taką możliwość.
Nigdy nie miałem tego problemu.

Jedyny problem to taki, że mam dość wysoki poziom tła/szumu, co ogranicza dynamikę czasem aż do 30dB (włączenie tłumika 40dB powoduje, że linia i tak wyskakuje ponad te 40dB i nie jest linia prostą Gdzieś jest przeciek sygnału.) Myślę nad odizolowaniem sondy na AD8318 w szczelnie ekranowanym pudle z kondensatorami przepustowymi - być może podłoga się opuści. Ale do podstawowych pomiarów i tak lepsze to niż nic.

Marcin

Chyba alternatywą jest NWT-4000-2, z dodatkowymi ekranami na płytce, zapewniający dynamikę ok 70dB. Cena ok 700zł, wiec trochę więcej niż urządzenie z tego wątku, ale za to wszystko na jednej płytce, łatwe do zamknięcia w jakiejś zgrabnej obudowie, i nie wymagające dodatkowych modułów budowanych własnoręcznie. Chińczyk się wykazał moim zdaniem. Zresztą, to przecież kolega krótkofalowiec, więc szacunek dla niego za wiedzę i inicjatywę.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Przekierowanie