HomeMade

Pełna wersja: Chińskie NWT
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Witam,

Forum nie przyjmuje załączników większych niż 1MB, poza tym zdjęcie robione mam telefonem i jak tylko będę miał na dniach dostęp do aparatu to wyślę koledze na pocztę - prosiłbym o adres na priv.

Co do tej nazwy wątku, to trochę myląca się okazała - wątek założyłem zanim jeszcze dokładnie wiedziałem co kupiłem.
To urządzenie to jest analizator widma 35MHz - 4.4GHz (jedno gniazdo SMA) oraz generator w tym samym zakresie (drugie gniazdo SMA). Pośrednia w analizatorze to 140kHz, na wykresie widać dwa piki dla jednego sygnału - brak jakiegokolwiek wytłumienia częstotliwości lustrzanej. Jest to bardziej wskaźnik obecności sygnału niż analizator, no i przemiata dość wolno, jak w NWT.

Za radą Kolegi SQ8AQX wywaliłem opcję analizatora widma i podpiąłem na wejście procesora zewnętrzną sondę na AD8307. Teraz działa to jak NWT w zakresie 35 - 500MHz. W celu uzyskania pełnego zakresu należy zbudować sondę logarytmiczną na układzie o wyższej częstotliwości granicznej. Do kalibracji używam tłumika zewnętrznego, jako że w tym urządzeniu brak tłumików takich jak w NWT.

Sądzę, że nie wszystkie opcje prawidłowo pracują - np. zakładka pomiaru mocy. Katalogowo ADF powinien dawać coś koło 0dBm u mnie pokazuje -15dBm. Zweryfikuję to niedługo, jak tylko zbuduję jakiś prosty miernik poziomu mocy. Poza tym generator ma niewielką odchyłkę, rzędu 2kHz, ale do pomiarów jako wobulator nadaje się wyśmienicie taka dokładność. Przy okazji przetestowałem swój miernik częstotliwości 1GHz i pokazuje stabilnie do max. 1,5GHz, czyli nieźle.

Na pokładzie tego chińskiego NWT siedzą: Atmega 8, ADF4351, AD8307, FT232 oraz układ smd w obudowie 8 - nóżkowej o oznaczeniu M810, który wygląda mi na jakiś mieszacz, bo siedzi na wejściu analizatora widma.

Mam nadzieję, ze rozjaśniłem trochę.

Marcin
MA810 to IAM81008
Dziękuję,
opis jest wystarczająco dokładny - tak że zdjęcie jest zbędne ....
z opisu przypomina mi to konstrukcję (fragment układu) analizatora widma opisywanego na forum VRTP.RU :
http://vrtp.ru/index.php?showtopic=18816&st=660
Witam,

Tak, to jest bardzo podobne urządzenie z tym, że to chińskie jest podłączane do komputera i współpracuje z oprogramowaniem do NWT.
Sprawdziłem z grubsza i chyba faktycznie mam na wyjściu -15dBm. Napiszę do chińczyka co on na to.

Dziś przeskanowałem filtr SAW z radia PMR a wyniki w załączniku. Dla porownania charakterystyka z PDFa producenta oraz zdjęcie, dla pokazania o jaki filtr mi chodzi.
Jak na taka konstrukcję, z sonda wiszącą jeszcze na kablach, bez ekranu, to chyba dobrze się spisuje. Kolejnym krokiem będzie sonda do 4GHz. Planuję również zamknąć wszystko w jednej obudowie razem z tłumikiem regulowanym. Mam taki fajny do 80dB Wavetek-a. Dodatkowo w obudowie zmieści się NWT-7, czyli zrobię ładny kombajn pokrywający wszystkie interesujące mnie zakresy częstotliwości.

Marcin
Modyfikacja jako wobuloskop.
Najlepiej podnieść R49 od strony AD i przełączać się między sondą zewnętrzną, a tą w analizatorku.
Popelnilem kilka pomiarow oscylatora lokalnego Smile

Zdecydowanie urzadzenia trzeba uzywac z uwaga, ale za te cene IMHO jest super.
http://sztormik.com/Radio/Wpisy/2014/10/...o_meas.pdf

pz
(01-10-2014 19:17)SP2IPT napisał(a): [ -> ]Popelnilem kilka pomiarow oscylatora lokalnego Smile

Zdecydowanie urzadzenia trzeba uzywac z uwaga, ale za te cene IMHO jest super.
http://sztormik.com/Radio/Wpisy/2014/10/...o_meas.pdf

pz

Od razu widać, ze dokument w LaTeX'u składany. To już rzadka wiedza dzisiaj ;-)
Ano skladany w LaTeXu, szkoda mi czasu na kopanie sie z koniem w "edytorze" Smile

pz
Kuba ja bawiłem się tym układem nieco inaczej. Może komuś się przyda. Filtry dolnoprzepustowe MA-acoma 1,5 GHz, po tym mieszacz sterowany tym NWT -dodany wzmacniacz. Potem filtr p.cz. 1,8 GHz na tem-ach (duplekser komórkowy), mieszacz z rezonatorem VCO monolitycznym 1,8 GHz i na audio na AD8307 ;-)
A ja bym poprosił o jakiś schemat blokowy takiego połączenia - jestem wzrokowcem. Może jakiś film z działania w/w setupu. Tez byłby mile widziany.

Właśnie jestem w trakcie robienia płytki zewnętrznej sondy na AD8318 (30x23mm), którą planuję umieścić w obudowie chińskiego NWT - gniazdo SMA gdzieś po środku pomiędzy istniejącymi. Być może zmienię jeszcze koncepcję.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Przekierowanie