HomeMade

Pełna wersja: Pa 50W Racal od DW Electronics
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam Forumowiczów,

Mam do Kolegów pytanie, czy macie jakieś doświadczenia z uruchamianiem Pa Racal ,50W, od DW Electronics? Sprzedawca udostępnia schemat układu polaryzacji baz dla dwóch ostatnich stopni, z sugestią by prądy spoczynkowe dla driverów ustawić na poziomie 40 mA dla każdej z dwóch gałęzi oraz 140 mA dla obydwu gałęzi ostatniego stopnia łącznie. Prąd spoczynkowy dla ostatniego stopnia udało mi się osiągnąć zgodnie z zaleceniem lecz mam problem z ustawieniem prądów dla tranzystorów drivera. W jednym przypadku ustawić się dało 37 mA, a w drugim, całkowicie symetrycznym maksymalnie zaledwie 8 mA.. Sprawdziłem naprędce złącza i rezystancja tych złącz w poszczególnych tranzystorach rózni się. W jednym przypadku, gdzie udało się uzyskac prąd spoczynkowy około 37 mA rezystancja w kierunku przewodzenia wynosi ok.650 ohm, zaś w drugim, w którym osiągam zaledwie 8 mA wynosi ona ok.560 ohm. Jestem słabym elektronikiem i nie wiem czy na tej podstawie można wyciągać jakieś dalej idące wnioski? Prosiłbym o radę.

sp5rzm Jerzy
Myślę, że chyba zadając takie ogólne pytanie, bez przedstawienia schematu urządzenia było nazbyt optymistycznym pociągnięciem. Uzupełniam więc swój poprzedni post o załączniki.

Pozdrawiam
Jerzy
(26-08-2014 14:34)bolanren napisał(a): [ -> ]W jednym przypadku ustawić się dało 37 mA, a w drugim, całkowicie symetrycznym maksymalnie zaledwie 8 mA.. Sprawdziłem naprędce złącza i rezystancja tych złącz w poszczególnych tranzystorach rózni się. W jednym przypadku, gdzie udało się uzyskac prąd spoczynkowy około 37 mA rezystancja w kierunku przewodzenia wynosi ok.650 ohm, zaś w drugim, w którym osiągam zaledwie 8 mA wynosi ona ok.560 ohm. Jestem słabym elektronikiem i nie wiem czy na tej podstawie można wyciągać jakieś dalej idące wnioski?

Na podstawie samej rezystancji złącz nie wyciągałbym zbyt pochopnych wniosków. Natomiast brak możliwości ustawienia prądu w symetrycznym układzie może nasuwać podejrzenia co do jego sprawności.

Pozdrawiam!
Tomek
SQ9JXT
Jerzy, proponuję abyś zamienił rezystory 3,9 k na mniejsze np. 1k. Powodzenia.
Wszystkim Kolegom za rady i sugestie serdecznie dziękuję. Wpierw zrobię tak jak doradza mi Kolega Janusz, a mianowicie zmienię rezystory na 1k. Intuicja i doświadczenie życiowe podpowiada mi , że jeśli mam czegoś oczekiwać, to niestety będzie to na ogół wariant niemiły, czyli niesprawny jeden z tranzystorów. Chciałbym wykonać jeszcze prosty manewr polegający na przełożeniu tranzystorów. Jeśli okaże się, że zjawisko podąża za tranzystorem, to znaczy, że to jest sprawca tego nieszczęścia Smile .

Pozdrawiam Forumowiczów
sp5rzm Jerzy
Jerzy, poczekaj z zamianą tranzystorów. Zamień miejscami diody, te do których są podłączone rezystory 3,9k. W zależności od zastosowanej diody przy danym prądzie napięcia mogą się różnić. Ja sprawdzałem ten wzmacniacz i dlatego prosiłem o zdjęcie, abym wiedział który model hi. Działał dobrze i uzyskałem parametry takie jak na załączonej dokumentacji. Pozdrawiam, Janusz.
Święte słowa! Tak zrobię. Już się boję, że wszystko się może wyjaśnić i stracę całą radość gonienia króliczka Smile .

Czyli zrobię tak: wpierw pozamieniam diody, a później , gdyby nie przyniosło to żadnego rezultatu, połączenia tranzystorów. Skoro miałeś do czynienia z tym modelem, to czy spotkałeś się z podobnym zjawiskiem?

pozdrawiam
Jerzy
W moim Pa zastosowałem diody 1N4148. Tak jak sugerował sprzedawca.
Januszu,

Zamiana diod nic nie zmieniła. Wykonałem Twój drugi sugerowany manewr i obniżyłem wartość z 3,9K do 1,8K . Teraz jest w porządku. Zastanawia mnie taka spora różnica w polaryzacji baz tranzystorów pracujących przeciwsobnie. Czy to może oznaczać, że nie są one w tej gałęzi sparowane? Jutro podłączę na wejście NWT7 i zobaczę jaką moc uda się z tego Pa pozyskać przy zasilaniu 28V.

Pozdrawiam
Jerzy sp5rzm
Jerzy! Bo prawdopodobnie są niesparowane. Taki numer nie tylko Racal potrafi zrobić. Wyobraź sobie że mam odbiornik Drake SPR 4 i tam w końcówce mocy ( odpowiedzialna w końcu za jakość sygnału) tranzystory przypominaja rękodzieło ludowe-hi. Co jeden to lepszy! Dlatego sie nie dziw że dwa różne tranzystory i dwie różne "bety". A pokuś się i zmierz dwa tranzystory pod kątem parametru "beta"( najtanszym mierniczkiem cyfrowym za dwadzieścia złotych!). Zobaczysz wtedy co masz. Powodzenia!
Przekierowanie