HomeMade

Pełna wersja: Generator warsztatowy (nie dds)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Moje testy z układem: cewka 10uH kondensator 12pF częstotliwość bez separatora ok. 7Mhz, z separatorem 2,5Mhz. Z cewką 2,2uH to wogóle nie działało. Ale płytkę mam to będe walczyć, generator nawet bez modulacji mnie interesuje. Zrobię też próby z tym generatorem wg. VK5JST.
Więc powstała płytka dla tego generatora wg. VK5JST ze schematu jego analizatora antenowego. No i jak zwykle klops bo nie działa to ustrojstwo na stole ale wszystkie tranzystory to BC547 a cewka 2.2uH kondensator 10p. Trochę mi nie pasują do obrazu kondensatory 100n w całym generatorze. Wrzucam schemat na którym się wzorowałem. Dla zainteresowanych wrzucę płytkę w PDF do wyprasowania.
Częstościomierz dołączyłem do wiszącego w powietrzu kondensatora między Q7 a Q8.
Popatrz na schemat prezentowany przez SP2JJH na swojej stronie. Tam Q3,4,7 to FETy.
Dotarłem do oryginalnego artykułu, tam są zwykłe tranzystory NPN, zmienię je jeszcze na BF240 lub spróbuję zdobyć PN3563.
Witam!
Przeanalizowałem Twój rysunek płytki ze schematem oryginału, niestety nie ma prawa działać. Pomieszałeś podłączenie kolektora tranzystora generatora, cewek i kondensatora strojeniowego. Przeanalizuj jeszcze raz dokładnie swój projekt płytki. Ten układ musi działać z tranzystorami npn, nawet takimi jak stosujesz, choć powinny być typy RF, np starszego typu BF519, BF520. Nie ma potrzeby szukania PN3563, nie wiem nawet czy są dostępne.
Zdzisławie SP4HQT......oryginał tego miernika jest zaprojektowany na tranzystorach bipolarnych i ma działać do 30MHz.
Rysio!
Rysiu wykonywałem oba rozwiązania i na tranzystorach bipolarnych jak i na FET. Ten na fetach lepiej działa ( ładniejsza sinusoida) oraz moim zdaniem pewniej startuje. Z częstotliwością pracy powyżej nawet dużo ponad 30 MHz tez nie ma problemów
Zdzisławie! SP4HKQ!
Przepraszam najmocniej!!!! Za pomylenie znaku. Jeśli się szybko coś pisze i klika enterem bez sprawdzenia, to błąd murowany. Tak samo jak z projektowaniem obwodów drukowanych. U nas w oddziale jest Kolega o takim znaku, no i jakoś tak poleciało.
Co do generatora, wszystko jasne. Kolega mleczarz (czemu nie po imieniu?) ma inne priorytety z którymi sobie jeszcze słabo radzi, chciałem pomóc, napisał wyraźnie źe tylko takimi elementami dysponuje i ma problem z dostępem do innych podzespołów. Chcę to uszanować. Jeśli wykonywałeś tą wersję generatora to konstrukcja jest Ci znana od podstaw. Potem nastąpiły liczne modyfikacje, w tym naszego Kolegi SP2JJH.
Rysio!
Sprawdziłem płytkę i wyprowadzenia dla BC547 pasują i takie tranzystory zastosowałem. Jeden błąd jaki znalazłem to podłączenie kondensatora strojeniowego. Stosuje je bo akurat mam je w szufladzie. W obecnych czasach z dostępem do elementów nie mam problemu ale się zaparłem że chcę generator na tranzystorach. Gdybym chciał iść na "łatwiznę" to moduł AD9850 +atmega8 i mam generator. Zaznaczyłem wyprowadzenia tranzystorów.
Po dość długim okresie oczekiwania przyszła paczka z AVT. Jestem w trakcie realizacji tego generatora http://www.vintage-radio.com/projects/si...rator.html .
Na razie odpalony na stole bez modulacji cewki podpięte do Vcc. Gdy kondensator dostrojczy ma wkręcony rotor stabilność częstotliwości jest bardzo dobra. Jako cewki zastosowałem miniaturowe dławiki. Opracowałem własny wzór płytki.
mój kombajn z lat osiemdziesiątych.....zasilacz serwisowy do 25v regulowany,12 V, 5 V, generator sygnałowy o którym piszecie,miernik częstotliwości, odczyt cyfrowy do SP5WW
http://obrazki.elektroda.pl/6381289400_1318168211.jpg
Teraz to ładniej i lepiej się wykonuje....
z AVT sprawdź płytkę z reguły jest z błędami....kiedyś z nimi się potykałem ....oświadczyli ze błędy są w celach edukacyjnych!!???
Stron: 1 2 3
Przekierowanie