HomeMade

Pełna wersja: Generator na Si5351A
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Pomiar samego siebie (odchyłka od 10 MHz) i wyliczana na tej podstawie poprawka do TCXO. Układ wydaje się stabilny i bez baboli.
Teraz wart by sprawdzić z zewnętrznym wzorcem. Ktoś w okolicach Wrocka ma ochotę na piwo?
Wykres

Robert
Przy okazji trochę stara bo z '79 roku, ale ciekawa publikacja amerykańskiego Bureau of Standards.
Time and Frequency User's Manual

Mnie interesowała ta strona:
İmage
Bardzo ciekawe rozwiazanie uzycia Si5353A z wyswietlaczem Noki jako prosty analizotor antenowy ktory bazuje na

http://www.hamstack.com/hs_projects/k6be...alyzer.pdf
Witam zachęcany dobrym wynikiem prób na stronie Przemka zamówiłem 5 sztuk SI5351 z RS Components Kwarce 27Mhz i Mosfet i zabawa wytrawiona płytka polutowane elementy Arduino Uno i nic ...brak oznak życia PLL
Nie do końca żyje..... ale jest w spiącie :
generator 27MHz działa ładna synosoida ,stabilizator 3v3 daje napięcie i tu koniec dobrego
brak komunikacji na pierwsze poszli mos-fety zamiana potem wydmuchałem Si5351 i dałem drugi też brak komunikacji po I2C
Scanner nie widzi nic na szynie I2C dla sprawdzianie podałem 24c16 i PCF8574 adresy się pokazały na szynie SCL i SDA dokładałem 4K7 dalej brak komunikacji co proponujecie dalej do sprawdzenia
Pozdrawiam
Piotr SP9FKP poprosił mnie o zmierzenie poziomu harmonicznych w sygnale generowanym przez Si5351 w celu oceny symetrii / wypełnienia.

Tor pomiarowy wyglądał następująco:
  • Analizator widma Rigol DSA815
  • Na wejściu analizatora dodatkowy tłumik 10dB
  • Moduł z Si5351 z kwarcem 27MHz, sterowany z Arduino, całość zasilana przez USB.

Z Piotrem umówiliśmy się na pomiar dla 14MHz, ale jak trochę pojeździłem gałką, to uznałem, że jednak trzeba zrobić pomiary dla kilku częstotliwości. Na razie tylko w zakresie KF (3, 5, 10, 14, 21, 28 MHz), bo taki miałem gotowy program, później zmierzę też dla wyższych częstotliwości.

Delikatnie mówiąc poziom drugiej harmonicznej "waha" się w zależności od częstotliwości, od ok. -65dBc do ok. -35dBc. Chętnie przeczytam Wasz komentarz i interpretację tych wyników.
Do 28 MHz zachowuje się raczej przyzwoicie. Tragedia zaczyna się w okolicach UKFu, RTLSDR pokazywał taki brud z Si5351, że nie dało się tego używać. Duża ilość dziwnych sygnałów bliskich, acz regularnych odstępach częstotliwości. Jeśli twój sprzęt da radę pomierzyć Si5351 w okolicach tych 150 MHz to byłbym wdzięczny, bo wiedziałbym wtedy, czy to ja źle nim steruje, czy to sam generator nie daje rady przy tych F
Dziękuję Przemek za bardzo pouczające obrazki. U podstawy eksperymentu leżała nadzieja, że generator daje sygnał o przyzwoitym wypełnieniu. Wtedy można by się pokusić o wykorzystanie go jako źródła dla homodyny na 50 i 70 MHz. Niestety, obrazki rozwiały nadzieję, więc trzeba szukać innej drogi. Interesujące byłoby jeszcze sprawdzenie jak wygląda wypełnienie po klasycznym przerzutniku D jakim jest 74LVC1G74. Ale to już wymaga zbudowania układu więc przyjdzie poczekać aż skończę swój model.
Przemek, szczerze mówiąc myślałem że będzie lepiej. Trzeba się temu trochę lepiej przyjrzeć. Nie pamiętam zbytnio noty od tego SI tzn konkretnie ustalania tych dzielników bo jest to dość zakręcone, natomiast pewnie mocno zależy to od stopnia podziału względem generatora wzorcowego.
Można podzielić, można też pomnożyć w np. ICS50xx Smile
Heh, chyba wszyscy mieliśmy nadzieję, że będzie lepiej. Teraz zaglądnąłem do noty katalogowej no i jak byk stoi tam napisane, że wypełnienie ma być 45 - 55%, typowo 50%. Nie wiem jak dokładnie się te procenty na poziom parzystych harmonicznych przekładają, ale widać, że nie jest to dokładnie 50.

Si5351 ma na wyjściu jeszcze dodatkowy dzielnik, muszę sprawdzić czy ustawienie go na podział przez 2 coś poprawi.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Przekierowanie