HomeMade

Pełna wersja: Generator na Si5351A
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Od czasu pierwszej publikacji zrobiłem kilka poprawek w kodzie mojej biblioteki. Zaimplementowałem też uproszczony algorytm ustawiania częstotliwości zaproponowany przez SP6VWX.

Wykonałem proste testy szybkosci działania tych procedur uśredniając czas z 10000 wywołań dla różnych częstotliwości. Wyniki uzyskane na moim Arduino Nano z ATmega328P @ 16MHz są następujące:
algorytm uproszczony - 1.94ms
algorytm dokładny - 4.47ms

Ponieważ użyłem standardowej biblioteki Wire do obsługi I2C, magistrala chodzi z zegarem 100kHz. Aby ustawić zegar na 400kHz (według noty katalogowej maksimum obsługiwane przez Si5351) trzeba uciec sie do niewielkiej sztuczki zaraz po inicjacji Wire:
Kod:
#define TWI_SPEED 400000L
Wire.begin();
TWBR = ((F_CPU / TWI_SPEED) - 16) >> 1;            // Set I2C speed to 400kHz

Skraca to czas potrzebny na ustawienie częstotliwości wyjściowej Si5351 o mniej więcej 1ms:
algorytm uproszczony - 0.90ms
algorytm dokładny - 3.43ms
Dostepny jest gotowym generator w cenie ok 8$

http://www.adafruit.com/products/2045
Cześć,

Poszedłem tropem Przemka i wymodziłem generator stabilizowany GPSem. Stadium początkowe. Program rodzi się w bólach. Blush

Robert

İmage
Taka idea jest tez uzyta w tym projekcie:

http://www.knology.net/~gmarcus/VFO/GPS_...n_v1_1.pdf
(19-11-2014 21:18)SP2ONG napisał(a): [ -> ]Taka idea jest tez uzyta w tym projekcie:

http://www.knology.net/~gmarcus/VFO/GPS_...n_v1_1.pdf

O dzięki, postudiuje.
U mnie hardware na oko wygląda na prostszy, bo procek to PSoC Cypressa z ARMem i PLD na pokładzie. Licznik/dzielnik u mnie też będzie, ale w tej samej kości nie zaś na zewnątrz. Zresztą warto rzucić okiem na wytwory tej firmy. PSoCe mają w stukturze też bloki analogowe i filtr cyfrowy. Taki parę w jednym, idealny do eksperymentów.

Robert
A propo stabilizowania z GPS'a (jak w zacytowanym artykule). Znacie jakieś proste projekty gdzie jest PLL, a nie zliczanie impulsów i korekta dzielnika?
Tak raczej sie nie robi ze wzgledu na szumy petli. Oscylator to jest podstawa wszystkiego, tutaj nie powinno sie isc na kompromisy jesli nie sa one bardzo mocno uzasadnione.

pz
(20-11-2014 12:50)SQ5KVS napisał(a): [ -> ]A propo stabilizowania z GPS'a (jak w zacytowanym artykule). Znacie jakieś proste projekty gdzie jest PLL, a nie zliczanie impulsów i korekta dzielnika?

http://www.jrmiller.demon.co.uk/projects...rqstd0.htm
Z tym, że większość GPS ma wyjście 1Hz, czyli filtr pętli musiałby mieć pasmo rzędu miliherców. Łatwiej zrobić to cyfrowo. Ten GPS Rockwella ma wyjście 10 kHz i pod tym względem jest wyjątkiem - da się tu zrobić odpowiedni filtr analogowy.
(20-11-2014 15:45)KLIMA napisał(a): [ -> ]Z tym, że większość GPS ma wyjście 1Hz, czyli filtr pętli musiałby mieć pasmo rzędu miliherców. Łatwiej zrobić to cyfrowo. Ten GPS Rockwella ma wyjście 10 kHz i pod tym względem jest wyjątkiem - da się tu zrobić odpowiedni filtr analogowy.

Potwierdzam.
GPS na eBayu:
http://www.ebay.ca/itm/Navman-Conexant-J...3a9b8b6ffd
Stron: 1 2 3 4 5 6
Przekierowanie