HomeMade

Pełna wersja: QRP TRX Kajman w/g SQ7JHM
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Tak swoja droga zajrzalem do opisu budowy Kajmana i jestem troche zaskoczony danymi nawojowymi cewek. 50 zwojow pierwotnego i 10 zwojow wtornego drutem 0,3mm to jednak dosc duzo. Mi nie udalo sie wcisnac takiej ilosci zwojow na T37-2. Ostatnie piec zwojow wtornego utworzylo juz poczatek drugiej warstwy. We wszystkich projektach na 80m jakie widzialem byla jednak mniejsza indukcyjnosc i wiekszy kondensator. To ma jakies uzasadnienie czy mozemy mowic jedynie o pomylce?

Bardzo powoli skladam Kajmana korzystajac w wiekszosci z elementow SMD. Jeden z "dlugofalowych" projektow, realizowanych bez pospiechu, gdy mam troche nadmiarowego wolnego czasu. Wink
Tak poza tym dziwi mnie fakt, ze w filtrze pasmowym brakuje trymerow. Czyzby obwody mialy po prostu tak mala dobroc, ze nie wymagaja strojenia? Moze jednak daloby sie tam zastosowac obwody z trymerami, wiekszymi kondensatorami i wieksza iloscoa zwojow na ceewkach?
Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć kondensatorów 150p +trymer 50p zamiast 180p. Zawsze to umożliwia dostrojenie obwodów wejściowych Smile
Co innego miałem na myśli. Chciałem wiedzieć, dlaczego autor uparł się na stosowanie tak wysokiej indukcyjności (bardzo duża ilość zwojów na niewielkim amidonie) i tak małej pojemności. W takim Bartku kondensatory mają 390pF, a jako że pasmo to samo, indukcyjności cewek są odpowiednio mniejsze.
Według MiniRingCoreCalc maksymalna średnica drutu dla 60zw na tym rdzeniu to 0,26mm więc nie da rady zmieścić tyle drutem 0,3.
Witam...
Tak z ciekawości , przeliczyłem te obwody dla rezonansu typowo 3.7MHz..
L 10.279uH + C 180p.
Dlaczego tak Autor zaprojektował ???. Ano odpowiedzmy sobie sami...kiedy dobroć
obwodu rezonansowego jest najlepsza???. Smile))).
Czy lepszy jest duży stosunek L/C czy C/L Smile))). Przecież można dać I 2uH+~930p..Smile) i też będziemy niby w paśmie 3.7MHz.Ale potem są pytania ..niby stroją się obwody wejściowe ale , jakoś słabo słychać stacje Sad((.
Zawsze wybieram JAK NAJWIĘKSZE L/C ( oczywiście w zakładanych granicach RX ze spadkiem tych 3db na końcach ).
Co do RingCore... soft jest dobry , ale nawijać można i drutem fi 0.18mm .
P.S. Te 180p zostały dobrane optymalnie i precyzyjnie ( przypuszczalnie wpierw podpięte były stały C + trymer) a później dobrane
już na dobre te 180p.Każdemu polecam tę metodę , każdy szanujący się konstruktor na pewno tak by postąpił.
NIGDY .. no może poza wyjątkami (tory TX ) nie należy dążyć , aby indukcyjność była porażająco mała w stosunku do pojemności w obwodzie!!!.
Czyli ostatecznie jak powinienem nawinąć te cewki (trzymając się oryginalnej liczby zwojów na T32-2)?
Drutem DNE 0,3mm, te ostatnie zwoje nawijając drugą warstwą?
A może drutem 0,15mm (0,18mm niestety nie mam pod ręką)?

Niska dobroć tych obwodów oznacza, że nie wymagają strojenia i wystarczy, że wlutuję te 180pF, czy też może jednak lepiej dać tam trochęmniejszy kondensator i równolegle do niego trymer?
Krótko mówiąc: nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować tam obwody pożyczone z takiego Kacpra?
I jeszcze jedna kwestia: czy Tr3 nie powinien być przypadkiem nawinięty na jakimś rdzeniu w rodzaju FT37, mniejszą ilością zwojów? Przecież żadne z jego uzwojeń nie wchodzi w skład filtra pasmowego. Jego zadaniem jest jedynie dopasowanie impedancji... Naprawdę trzeba go nawijać na F37-2, z tak dużą ilością zwojów (60/10)?

Sześćdziesiąt zwojów na F37-2 daje jakieś 15uH. Na FT37-43 uzyskanie takiej samej indukcyjności wymagałoby nawinięcia tylko siedmiu zwojów uzwojenia pierwotnego, przy wtórnym o 1-2 zwojach. Da się to zrobić w ten sposób czy tam musi być FT37-2?
No coz... Wczesniej tez chcialem kajmana budowac, a teraz juz koncze kacpra(nie sadzilem ze kajman sie tutaj pojawi Smile )
Swoja droga to fajna plytka uniwersalna, choc wydawalo mi sie ze to manhattan style.
Witajcie

Złożyłem Kajmana, jest to mój pierwszy trx. Ma niestety uciążliwą właściwość polegającą na głośnym "puknięciu" głosnika w momencie przełączania odbiór nadawanie. Przydałby się jakiś prosty nieobciążający prądowo (w końcu to QRP i używam akumulatorka do pracy w terenie) układ opóźniający dołączanie głośnika.
Bardzo będę wdzięczny za sugestie Kolegów.
Pozdrawiam serdecznie - Artur
OK.

To i ja się pochwalę moim Kajmanem... Angel
Zbudowałem go w moim stylu, czyli Manhattan. Na razie bez części nadawczej, ponieważ nie mam tranzystora końcowego stopnia mocy.

Zamiast nawijać 10uH (50 zw.) nawinąłem 32/wtórne i 7/pierwotne na Amidonie 50-2 (czerwony) + kondensatory 370pF aby uzyskać 3.7 MHz

W VFO zastosowałem dławiki, które łącznie dają 8uH. Nie miałem tego elementu, więc musiałem coś wykombinować hi !

Przekaźniki czekają na część nadawczą... i tu mam pytanie czy owa część zaczyna się od 4-tej nóżki US2 (NE612) ?? Czy można ją zostawić samą bez dołączania 10uH i 10pF ? Nie jestem pewien więc pytam.

Nie załączałem jeszcze zasilania, dlatego że muszę upewnić się że wszystko jest polutowane jak trzeba.


Chwalcie się swoimi wykonami Kajmanków ! Smile
Część nadawcza Kajmana.... Jeszcze nie połączona z pozostałymi blokami transceivera.

Aha. Czy zamiast dławika 22uH w kolektorze 2SC2078 można użyć 20uH, bo taki akurat mam ?
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie