HomeMade

Pełna wersja: Cyfrowy miernik mocy i SWR
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam serdecznie wszystkich na forum odnośnie budowy miernika SWR.
Interesuje mnie , czy ktoś z kolegów uruchomił ten miernik, i do jakiej mocy pracuje, chodzi mi czy powyżej 100W przełącza ten tranzystor.
Proszę o jakieś uwagi na ten temat. Pozdrawiam Bogdan SP7GRV
Przelaczanie tranzystora nie powinno odbywac sie "po wykryciu" wiekszej mocy. Wystarczy chwilowy przestrzal i zanim przekazniki zalacza tlumik juz masz uszkodzone wejscie mikroprocka. Poza tym pomiar mocy przy SSB bedzie bardzo niewygodny.
Zakres mocy powinno przelaczac sie przelacznikiem lub programowo przed dokonaniem pomiaru.


pz
Witam .Wszystko się zgadza, tajemnicą był dla mnie ten tranzystor ,którego nie ma w "pierwowzorze" może się nie bardzo jasno wyraziłem o co mi chodzi , ale głównym tematem jest do jakiej mocy jest zaprogramowany ,bo sondę pomiarowa to można zrobić już jaką się chce tylko masz rację ze napięcie na procesor nie może przekroczyć 5v. Zauważyłem że w pliku wsadowym jest coś napisane o 1000 w , ale że we wskazaniach na wyświetlaczu będzie 1 kw. Sądziłem więc że miernik może pracować powyżej 100w i ciekawi mnie z jaką dokładnością .Nadmieniam że nie bardzo znam się na programowaniu a dokładniej na pisaniu programów.
Pozdrawiam Bogdan.
Z dokladnoscia to jest tak:
1. Arduino nano posiada 10 bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy (czyli ma 1024 poziomy kwantowania)
2. Dioda BAT54S bedzie miec 240 mV napiecia progowego (przy pradzie 0,1 mA)
3. Zakladajac hurra-optymistycznie ze mostek pracuje idealnie liniowo, oraz ze dioda takze jest liniowa w calym zakresie powyzej tych 240 mV wychodzi cos takiego:

Poziom kwantowania wyjsciowego pomiaru: 5/1024 = 4,883 mV/poziom
Dostepna liczba poziomow kwantowania: modulo(1024 - 240/4,883)=974

Teraz zakladajac, nie do konca poprawnie, ze pracujac na zakresie 1 kW moc mierzona bedzie odpowiadac maksymalnemu poziomowi przetwornika, a zero bedzie odpowiadalo 50 poziomowi kwantowania wyjdzie, ze maksymalna dokladnosc jaka bedziesz w stanie osiagnac, to: 1000 / 974 = 1,026 W

Nie uwzgledniam tutaj oczywiscie dokladnosci elementow, tego ze zero w rzeczywistosci bedzie troche przesuniete (te wyliczanki moga byc prawdziwe jesli wstepnie spolaruzyjesz diody) itd. Pojecie powinno jednak dac Smile

pz
Po chwilowej przerwie na przetrawienie tych wszystkich mądrych wiadomości i zmontowanie i uruchomienie miernika SWR mogę stwierdzić ze układ pracuje w miarę dobrze , oczywiście nie odbyło się bez problemów, w postaci kompilacji wsadu,uruchomienia całego układu (musi być dodatkowy przełącznik i oporniki 4,7k do pinów D2 i D3 , których nie ma na schemacie). Muszę jeszcze zrobić lepszy mostek pomiarowy, dla poprawienia liniowości pomiarów. Nie będzie to miernik labolatoryjny , ale cena i prostota budowy daje zadowolenie z własnoręcznie zbudowanego miernika
SWR w miarę dobrej klasy.
Witam!
Czy któryś z kolegów wykonywał miernik: "Cyfrowy pomiar CWS i mocy na PIC" ze strony http://www.cqham.ru/forum/?
Czy zamieszczony tam soft na PIC16F873A i LCD 16x2 funkcjonuje ?
73 Ryszard SQ9IZA
Zrobiłem miernik opisany na http://sp-hm.pl/thread-3358.html z wykorzystaniem softu ze strony - http://www.cqham.ru/forum/showthread.php...%E5/page87 .
Działa prawidłowo.
A jaki dokładnie wyświetlacz LCD użyłeś? Czy typowy z kontrolerem HD44780?
Bo wgrywam ten soft na HD44780 Winstar i są same czarne kwadraty. Kwarc 4MHz generuje i kontast jest dobrany właściwie.
Chiński wyświetlacz 2x16 zgodny z HD44780 (niebieski i zielony działają jednakowo). Zwróć uwagę na zgodność softu ze schematem. Ja też się naszukałem zanim znalazłem odpowiedni. Przy braku zgodności pojawiały się czarne prostokąty w jednej linii.
Wykonałem układ LCD ze str.87, gdzie jest plik z softem i odpwiadający schemat układu PIC wyświetlacza. Wszystko pracuje OK!
Dziękuję za informacje!
73 Ryszard SQ9IZA.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie