HomeMade

Pełna wersja: radmor 3013 - przestrojenie na pasmo 2m
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam,

Ostatnio dostałem radiotelefon Radmor 3013/9 .
Był bez kwarców kanałowych.
Po średnicy cewek i numerze, odczytałem, że to radmor na 40MHz.
Bardzo chcę go przystosować do pracy na 144MHz z syntezą.
Wiem wiem, 40MHz jest daleko od 144MHz.
Mimo to chce przestroić, nawet jeśli to nie jest opłacalne(w końcu kilkadziesiąt cewek i kondensatorów pozmieniać to nie problem).
Problem w tym, że nie mam ani schematu tego radmora na 40MHz , ani instrukcji - nic.
Najpierw zacznę od tego wzmacniacza. Jest w nim 8 cewek.
I może ktoś poda jakieś wzory jak obliczyć wartości cewek do tego pasma 2 m, bo za bardzo nie wiem jak zacząć(oczywiście w sensie wzmacniacza , bo zaczynałem z mocnymi nadajnikami na pasmo 3 metry).
Jeśli chodzi o syntezę, to sugestie mile widziane, chociaż widziałem syntezę sq1ftb.

Zamieszczam zdjęcia murzyna - proszę mi na nich objaśnić modyfikacje(przez dropbox-a):
https://www.dropbox.com/s/i5ofbx8dlzg61qr/DSCN7256a.jpg
https://www.dropbox.com/s/n4k09v625o105wv/DSCN7257a.jpg
https://www.dropbox.com/s/cado80qw0iliw60/DSCN7262a.jpg
https://www.dropbox.com/s/q0jntd6lcdhv80p/DSCN7263a.jpg
https://www.dropbox.com/s/bgpdbamnlx80tvc/DSCN7267a.jpg

Pozdrawiam
Na pewno nikt mi nie pomoże?
Sam zauważyłeś, że przestrojenie nie będzie opłacalne, ale krótkofalarstwo to w końcu hobby a nie biznes Smile. Mozaika płyty odbiornika i nadajnika jest taka sama, stopień mocy możesz wywalić i budować nowy. Będziesz musiał przerobić całe wejście , powielacze heterodyny i dużą część nadajnika. Zrobiłem to raz w życiu i o dziwo radio nawet jakoś gadało (szału nie było) Wydaje mi się, że lepszym (prostszym w realizacji) rozwiązaniem jest zrobienie nowej głowicy w. cz. z przemianą na 10,7 (pośrednią i niską masz gotową), i podobna sprawa z nadajnikiem. Tu masz gotowy tor mikrofonowy, modulator na 10,7 i mieszacz na UL1042. To jest do wykorzystania. Resztę nadajnika raczej zrób od podstaw. Znajdziesz w sieci trochę opracowań, które da się zaadaptować. Jeżeli znajdę instrukcję serwisową mogę podesłać skany ważniejszych stron (całość to spora książka).
Zapłać za przesyłkę to dam Ci pod choinkę dwie płyty nadajnika i płytę odbiornika oraz wzmacniacz mocy na pasmo, o ile dobrze pamiętam, 148 MHz. Kwarce niestety musisz sobie sam zorganizować (lub zbudować syntezę).
*SP9OYT - Wlasnie, mi nie chodzi o biznes tylko o lacznosci
Czy mozesz dokladnie opisac w jaki sposob to przestroiles?

*SQ4BJO - Dziekuje za wsparcie "czesciowe", szczegoly uzgodnimy na PW
Jesli chodzi o kwarce to nie przepadam za nimi, moge zrobic nawet synteze, byle tylko nie korzystac z nieprzestrajalnych kwarcow.

Tak na marginesie - czy ma ktos na sprzedaz trymery do mocnego w.cz. ? (wszystkie moje trymery beda sie palic gdy podniose moc do 3 Watt)
Też mogę podarować murzyna kwarcowego z VHF.
*SQ6ADE - Dziekuje, bardzo milo, ze ty tez chcesz mi podarowac murzynka na VHF-a Smile
Dobrze miec dwa murzynki, zeby w razie problemow wiedziec jak mial czesci nieprzerabiany murzyn.
Kwarce nieprzestrajalne? To jak niby dziala mi Yaesu FT-7 czy Icom IC-202? Wink

Nie panikujesz przesadnie z tymi trymerami? 3 W to jest zadna moc, jakikolwiek powinien zadzialac.

pz
Z tymi kwarcami to chodzilo mi o generatory kwarcowe stosowane w radmorach, ktore sa prawie nie przestrajalne.
Bardzo odobaja mi sie trymerki troszke wieksze - zabudowane(z tego co gdzies przeczytalem byly to philips-owskie) - nie ma niebezpieczenstwa zwarcia rotora ze statorem kondensatora(bo zwarcie grozi zniszczeniem tranzystora mocy).
Jakie masz? Te oryginalne od Radmora? Jesli tak to nie wymieniaj ich - sa swietnej jakosci. Musialbys sie bardzo mocno postarac zeby powyginac je na tyle zeby zrobic zwarcie.

pz
Przestrojenie, a raczej przeróbka radiotelefonu w moim wykonaniu polegała na przebudowaniu wejścia i heterodyny do pożądanego pasma. Konieczna jest wymiana kondensatorów (z serwisówką to mały problem- uwaga na druk dwustronny z metalizacją otworów) przewinięcie cewek (zostaje chyba po 3 zwoje) i wymiana rdzeni (oryginalnie POLFER materiał U11). Przebudowy wymaga również wzmacniacz wejściowy. Podobnie w nadajniku. Roboty jest masa, a efekt niepewny. Naprawdę łatwiej będzie zrobić nową głowicę z przemianą. Roboty mniej, a efekt pewny. Z kwarcami trudno się mierzyć bo dostępność jest marna (chyba, że masz coś w szufladzie Smile). Jeżeli zastosujesz syntezę, w zasadzie masz 134 MHz dla odbiornika i gotowe 145 MHz dla nadajnika. Tor nadajnika adaptuj z czegoś innego. Powodzenia w dłubaniu.
Stron: 1 2
Przekierowanie