HomeMade

Pełna wersja: Przyrządy pomiarowe-poczatkujący
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam


Chciałem was zapytać jako początkujący krótkofalowiec jakie są niezbędne przyrządy pomiarowe naturalnie oprócz multimetru potrzebne są do uruchamiania,budowy,regulacji i pomiarów transceiverów home made, wszelkiego rodzaju układów radiowych i ogólnie co powinno się koniecznie znaleźć w pracowni radioelektronika.

Jestem w końcowych etepach taurusa na 80m, sam bym nic nie zrobił gdybym nie miał klubu w pobliżu i pomocnego kolegi. Zaczyna mnie to irytować bo co i rusz ze wszystkim z czym mam problem muszę do niego iść pare kilometrów. Zero samodzielności, jeśli on ciągle będzie za mnie wszystko regulować , no to mi coś takiego nie odpowiada. Oprócz tego że zdarzyły się mi błędy w montażu była konieczność wykonania jakichś pomiarów w celu diagnozowania nieprawidłowości w działaniu, no i jest przecierz kilka etapów w samej instrukcji montażowej taurusa które kończą sie pomiarami, no i niestety ja nie mam takowych przyrządów do tego. Do tego jeszcze kolega nie zawsze ma czas mi pomóc, i tak sobie czekam i się denerwuje bo mam związane ręce.

Jakie mam przyrządy? a no jedynie multimetr z sondą w. cz. i oscyloskop oks512a.
Hej
Ja bym stawiał na:
1. Miernik częstotliwości, prosty np.
http://sp7dqr.waw.pl/lcmeter.php
2. NWT-7 np wersję eko Krzysztofa SQ8Z, które same w sobie jest genialnym urządzeniem.
Ja rzadko kiedy potrzebowałem czegoś więcej Smile

Pozdrawiam
Trochę się pochwalę swoją konstrukcją, która nie jest wprawdzie tak dokładna jak mierniki NWT ale jeśli wystarczy Ci zakres do 30MHz to robiąc miernik NA01:
http://sp-hm.pl/thread-391-page-15.html
otrzymasz niezależny od komputera system pomiarowy mierzący:
- charakerystyki układów w pasmie do 30MHz liniowo lub logarytmicznie
- pomiar mocy od uW do dziesiątek W (z dodatkowym obciążeniem)
- pomiar elementów L, C oraz rezonatorów kwarcowych (z przystawką)
- miernik WFS-a (z prostym dodatkowym mostkiem)
- miernik częstotliwości
- analizator widma (z tylko nieco bardziej rozbudowanym mieszaczem)
L.J.
Dzięki wielkie Panowie,NA01 zaciekawił mnie,poczytam o nim, może jeszcze jakieś propozycje, z tego co wiem przy taurusie przydał się generator, był podpinany do wyjść na mikrofon.
Wydaje mi się,że też z czasem generator będzie nieodzowny.
NA01 jest też generatorem i to od częstotliwości akustycznych.
L.J.
Przekierowanie