HomeMade

Pełna wersja: Prosty preselektor 3 - 30MHz do odbiorników globalnych
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam,

załączam plik w którym jest opis niezwykle prostego preselektora działającego w zakresie od 3 MHz do 30 MHz do szerokopasmowych odbiorników globalnych.

Może komuś się przyda, bo sam przez długi czas poszukiwałem czegoś takiego, tzn. możliwie prostego, taniego i skutecznego.

Pozdrawiam,
Marcin SQ2RBW
Dodam jeszcze, że warto połączyć dwie sekcje kondensatora strojeniowego lub wykorzystać kondensator strojeniowy do 500pF. Wtedy przy 13 zwojach na toroidzie uzyskuje się pokrycie od 6 MHz do 29,5 MHz z niewielkim tłumieniem wnoszonym przez układ w tym zakresie (głównie chodzi aby to niewielkie tłumienie sygnałów przepuszczanym było także osiągalne dla popularnego pasma 40m). Po dołączeniu dodatkowej indukcyjności dolne pasma stroją się od około 2,2MHz do 10MHz z zauważalnym tłumieniem, ale zazwyczaj szum pasmowy w tym zakresie jest na tyle silny że wymusza załączanie tłumika, więc i tak na jedno wychodzi. Oczywiście wartości strojonych zakresów mogą się różnić i wynika to głównie z pojemności początkowej kondensatora zmiennego, szczególnie chodzi o okolicę w pobliżu 30MHz. Gdy kondensator ma zbyt dużą pojemność początkową można poeksperymentować ze zmniejszeniem zwoi do 11 - 10.

Pozdrawiam
Zrobiłem, fajnie działa.... Faktycznie selektywny Zrobiłem trochę większy śr. 2,5 /5,5 / 12mm. \pokrywa mi od 2-14 MHz. Jest w fazie testów Wink
Na Twoim pdf. jest mostek z oporników. Jaką mają wartość?

Czy to by się nadawało na filtr wejściowy do homodyny?
Witam,

mostek z oporników to tłumik typu PI 50om, nie skupiałem się na nim, więc konkretne wartości trzeba poszukać w literaturze bądź jakimś opracowaniu. Preselektor testowałem na szybko dawno temu z ultra prostą homodyną - PIXIE w którym było VXO z kwarcem 10,137MHz. Pokrywało to cały wycinek CW pasma 30m ale odbierało także stacje AM. Zastosowanie tego preselektora wyeliminowało tą przypadłość a testowałem to w ciągu kilku min w godz. południowych. Nie wiem jak o innych porach. Ale dalej zaniechałem prace nad pixie gdyż brakowało mi indukcyjności do zrobienia filtra akustycznego a w orginale odbiór był tak szeroki, że w uszach szumiało od wysokich tonów po kilkuminutowym słuchaniu.

Pozdrawiam
Witam,

faktycznie ten preselektor jest do zrobienia na szybko na kolanie, ale ten który dla testów zrobiłem nie był zbyt "ostry". Dla lubiących dłubać polecam rozwiązanie ze strony: http://www.ankahe.de/Preselektor.html
Wykonałem coś podobnego jeśli chodzi o zasadę, lecz konstrukcyjnie trochę inaczej. Z pomiarów na razie na stole mam dwie wersje do rozpatrzenia/przetestowania.
Macie może dane jak to wygląda w fabrycznych rozwiązaniach?

P.

[attachment=14481]
[attachment=14480]
Chce zrobić ten preselektor do skanera, posiadam kondensator strojeniowy 25pF- 600pF
Pierścień 50mm z otworem 20mm

Ile powinienem nawinąć zwojów ? aby pokryć od 2 MHz do 30 MHz
Witam!

Nie uda się wykonać tego zadania z jedną cewką i Twoim kondensatorem.
Na początek sprawdźmy dlaczego.
Wzór na częstotliwość rezonansową to
Fr=1/2/pi()/sqrt(L*C) gdzie pi() to 3.14142..... a sqrt to pierwiastek z iloczynu L*C

Mając kondensator 25-600pF, z ustaloną cewką L można uzyskać następujące częstotliwości rezonansowe:

Fmax=1/2/pi()/sqrt(Cmin*L) oraz Fmin=1/2/pi()/sqrt(Cmax*L)

Dzieląc oba równania stronami uzyskamy: Fmax/Fmin=2*pi()*sqrt(Cmax*L)/2/pi/sqrt(Cmin*L) a po uproszczeniach pi() i L :

Fmax/Fmin=sqrt(Cmax/Cmin) lub inaczej Fmax^2/Fmin^2=Cmax/Cmin

Zauważmy, że otrzymany stosunek Fmx/Fmin nie zależy od L a jedynie od stosunku największej i najmniejszej pojemności.

W tym przypadku, dla kondensatora 25/600pF możemy się spodziewać Fmx/Fmin=sqrt(600/25)=ok. 4.9 raza

Oznacza to, że jeśli dobierzemy cewkę na najniższą częstotliwość (z największą pojemnością) to najwyższa będzie ok. 4.9 razy wyższa a więc dla 2MHz będzie to ok. 4.9*2MHz=9.8MHz a jeśli dobierzemy cewkę na najwyższą częstotliwość (dla najmniejszej pojemności) to najniższą częstotliwość uzyskamy o wartości ok. 30MHz/4.9=6.1MHz. Jak widać oba zakresy przestrajania pokrywają się na odcinku od ok. 6.1MHz do 9.8MHz ale żaden z nich nie pokrywa całego pasma.

Pokrycie pełnego zakresu częstotliwości od 2 do 30MHz układem z jedną cewką i kondensatorem wymaga aby sqrt(Cmax/Cmin) wiało wartość 30MHz/2MHz=15 a zatem Cmax/Cmin=15^2=225. Musiałbyś mieć więc kondensator np. 25/5625pF lub 2.7/600pF -> oba mają stosunek Cmax/Cmin=225.

Dla Twojego kondensatora jedyne rozwiązanie polega na tym, że powinieneś mieć możliwość przełączania cewki od wartości gwarantującej
minimalną częstotliwość dla największej pojemności -> Lmax=1/4/pi()^2/2e6/2e6/600e-12=10.55uH
oraz
maksymalną częstotliwość dla najmniejszej pojemności -> Lmin=1/4/pi()^2/30e6/30e6/25e-12=1.13uH

Trudno powiedzieć ile trzeba nawinąć zwojów dla podanych wymiarów ale na pewno powinieneś zrobić cewkę z odczepem o całkowitej indukcyjności 10.55uH a indukcyjność między punktem wspólnym a odczepem powinna wynosić 1.13uH. Dla lekkiego zapasu przestrajania należałoby przyjąć 11uH z odczepem na 1uH.

Jeśli masz miernik indukcyjności to po prostu zacznij nawijać aż osiągniesz ok. 1uH indukcyjności a następnie dowijaj kolejne zwoje do osiągnięcia wartości 11uH.

W sieci znalazłem taki kalkulator: kalkulator indukcyjności na toroidzie
Założyłem, że wysokość Twojego "rdzenia" to 10mm a przenikalność względna toroidu to 1 (powietrze). Na załączonym rysunku strona wylicza dane dla cewki ok. 1uH - 23 zwoje oraz 78 zwojów dla cewki o indukcyjności ok. 11uH.
Popraw te obliczenia dla innej "wysokości" rdzenia i spróbuj nawinąć zalecaną ilość zwojów sprawdzając na początek czy dla indukcyjności ok. 1uH wyliczenia są prawidłowe

L.J.
Czy mozesz mi narysowac schemat na 2 cewkach tego preselektora
Witam!

Uzwojenie nawijaj w taki sposób aby do odczepu (ok. 1uH) zostało nawinięte na całym obwodzie 'rdzenia' a resztę jednorodnie do uzyskania wartości ok. 11uH.
Uzwojenia sprzężenia z anteną i odbiornikiem musisz dobrać eksperymentalnie, prawdopodobnie od strony anteny (jeśli to kawałek drutu) będzie można dać większą ilość zwojów.

L.J.
Czy zastosować średnicę rdzenia: jak wyżej 50mm, 20mm czy zrobić większej średnicy rdzeń?
Dziekuje za schemat.
Stron: 1 2
Przekierowanie