HomeMade

Pełna wersja: [Relacja z budowy] AVT5151 Jędrek
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam, rozpoczynam relację z budowy transceivera QRP Jędrek. Jest to kit AVT5151.
Zamierzam wprowadzić modyfikację tego urządzenia zgodnie z opisem zamieszczonym w Świat Radio 03/2010. Dodatkowo Jędrek zostanie wyposażony w prostą skalę cyfrową oraz w dodatkowy wzmacniacz mocy. Aktualnie czekam na płytkę i potrzebne mi do budowy części.

Schemat urządzenia zamieszczonego w Świat Radio 03/2010:

[img=http://imageshack.us/scaled/thumb/267/jdrekk.jpg]

Na schemacie włączony jest dodatkowy wzmacniacz (na czerwono), zamierzam zrezygnować z niego, wstawiając ten:

[img=http://imageshack.us/scaled/thumb/40/33267150.jpg]

W tym momencie korekcji podlega również filtr wyjściowy, mianowicie wartości elementów będę takie: C56= 470pF L8=2,2uH C55=1,5nF L7=1,1uH C54=680pF

Zastanawiam się jeszcze nad wyłączeniem bądź modyfikacją ARW.

Relację będę starał się prowadzić na bieżąco.

Pozdrawiam Grzegorz
Wczoraj otrzymałem płytkę oraz wszystkie części potrzebne do budowy Jędrka.
Zamówiłem jeszcze dodatkowe elementy takie jak: złącza, końcówki mocy, zapasowe scalaki itp...

Niestety ale ze względu na chwilowy brak czasu, Jędrka będę budował weekendami...

Zdjęcia zestawu:

İmage İmage İmage

Pozdrawiam Grzegorz
Prace ruszyły, na dzień dzisiejszy wykonałem część odbiorczą i przylutowałem niektóre elementy części nadawczej. Na tę chwilę nie dysponuję miernikiem częstotliwości, żaden z generatorów nie został jeszcze sprawdzany. Jak pisałem wcześniej wykorzystam generator VXO. Rezonator ceramiczny 5MHz już wstawiony. Obwody wyjściowe (wejściowe) zmienione zgodnie z planem. R5 ma wartość 270k lecz ja otrzymałem opornik o wartości 270om. Jak tylko wejdę w posiadanie miernika częstotliwości, wszystko pomierzę i ewentualnie skoryguję. Na razie prace ze względu na brak czasu wstrzymane do lutego.

Zauważyłem teraz iż nie pytałem czy ktoś składał Jędrka? Problemy? Uwagi?

Zdjęcia:

İmage
İmage

Pozdrawiam Grzegorz
Witam
Jestem Ciekaw ogromnie co Ci wyjdzie z Jędrka. Nie interesowałem "ostatnio" TRX'ami z AVT, ale w Jędrku widzę kila fajnych patentów, np. użycie symetrycznego wzmacniacza wizji (NE582) jako drivera.. Na innych forach (sp-qrp) widzę że koledzy mieli trochę problemów ze wzbudzaniem się nadajnika.
Z trzeciej strony kit jest tak prosty że prawie udało Ci się mnie zachęcić żeby go któregoś wieczoru złożyć. Zobaczymy.
Co do części nadawczej: zamierzam w miejsce L5 L5' wstawić filtr 7x7 o oznaczeniu 127. Dzięki temu będę miał możliwość regulacji wzmocnienia. Istnieje jeszcze możliwość regulacji bezpośredniej przy NE592 zmieniając wartość kondensatora C31. Zamiast tranzystorów BD139 mam BD135. Kondensatory przy stabilizatorze dałem większej wartości. Należy jeszcze dolutować diodę np. 1N4148 w kierunku zaporywm zaraz przy przekaźniku. Dysponuję mikrofonem dynamicznym, układ jest dostosowany do mikrofonu elektretowego, dlatego zastosuję również prosty przedwzmacniacz na BC547. Przydał by się potencjometr w torze wzmacniacza m.cz, nie mogę liczyć tylko na automatykę ARW.

Pomału będę działał, możliwe ,że dziś uruchomię odbiornik - ale z VXO będzie to gra w ciemno, brak miernika częstotliwości (mam wbudowany w multimetr, ale to żaden wzorzec).
Witam

Taka mała dobra rada, zanim zaczniesz na poważnie budowanie odbiorników TRX-ów to dobrze było by skompletować podstawowe urządzenia pomiarowe. Przynajmniej nie będziesz poruszał się po omacku i na zasadzie uda się lub nie.
Nie zawsze wszystko startuje i czasami trzeba się nagłowić aby dojść o co chodzi a bez podstawowego zaplecza pomiarowego to lipa.

Wcale nie musisz wydawać dużych pieniędzy na podstawowe przyrządy , niektóre a nawet większość można wykonać samemu. Kiedyś też zaczynałem to bez przyrządów coś mi się tam udało uruchomić ale dobrze wiedzieć co w trawie piszczy hi hi Smile
Pozdrawiam

Andrzej
Odbiornik uruchomiony, BFO dostrojony na słuch, VXO stabilne. Podczas prób przylutowałem do głośnika opornik 22om w obawie przed spaleniem wzmacniacza m.cz. Jako antenę zastosowałem przerobioną AS 100mag, wykorzystana tylko w formie testu. Nagrałem film z pracy odbiornika, w sumie to przypadkiem, nie miałem takiego zamiaru ;-) Można powiedzieć ,że jestem zadowolony. Ale... Jest jedno ale, mój "agregat" (kondensator strojeniowy) ma już swoje lata i trochę inne parametry niż potrzeba, dlatego jeżeli nie znajdę odpowiedniego będę zmuszony przejść na VFO jak pierwotnie zakłada projekt.

Co do wyposażenia warsztatowego, a właściwie to pomiarowego to posiadam: multimetr uniwersalny, SWR meter, sondę w.cz i bardzo prostą przystawkę oscyloskopową do komputera (oparta na jednym wzmacniaczu operacyjnym), miernik częstotliwości miałem ale został sprzedany razem z poprzednią konstrukcją.

Film (słaba jakość):





P.S Opornik 22om jest zbędny, TA7368 współpracuje prawidłowo z impedancją nie mniejszą jak 4omy.
Jestem po pierwszych próbach uruchomienia nadajnika, niestety nadajnik nie zadziałał. Na wejście mikrofonowe podałem sygnał 1KHz, na wyjściu antenowym podpięta SWR miarka oraz sztuczne obciążenie 50om - wskazówka nawet nie drgnęła... Tranzystory zimne, wzmacniacz zimny. Odbiornik działa prawidłowo. Spakowałem całość i zamknąłem w pudełku, będę miał chwilę czasu to sprawdzę co jest nie tak. Na razie to tyle. [/align]
Miałem dziś chwilę czasu i powróciłem do walki z nadajnikiem. Jak się okazało źle wlutowałem transformator, po tej modyfikacji pojawiło się napięcie na tranzystorach, spadek napięcia na R19,R20 zgodnie z założeniami powinien wynosić 25mV - mój miernik wskazuje 28mV - wszystko jest w normie. Podczas prób nadawania tranzystory lekko się grzeją, wzmacniacz nadal zimny. Niestety wskazówka na SWR miarce nawet nie drgnie. Doczepiłem się do uzwojeń L5 L5', wylutowałem dławik, wstawiając odpowiednio nawinięte uzwojenie na rdzeniu T50-2, skorygowałem wartość kondensatora C28 i... nic. Nadajnik cały czas martwy. No cóż, nie poddaje się, walczę dalej, może mnie olśni...
Jaki masz poziom napięcia w.cz. na bazach tranzystorów BD139? Nie wiem w jakiej wersji z AVT dostałeśy BD139 (czy izolowany kolektor do radiatora) - jeśli nie , to masz przekladki izolujące od radiatora?
Zmierz też w.cz na kolektorach tych tranzystorow. Może twoja SWR miarka jest zbyt mało czuła na tak niskie moce (część takich z CB poniżej 0.5W to ledwo drga).

Pozdrawiam
Na razie nie mam czasu, w weekend może siądę do nadajnika i wszystko pomierzę. Zamiast BD139 mam BD135 - są odizolowane od radiatorów. Kiedyś testowałem tą moją SWR miarkę i przy 0.5W wskazówka ładnie się wychylała - ale może się okazać ,że mój nadajnik wypromieniowuje znacznie mniej jak 0.5W i dlatego nie widzę efektu na skali...
Stron: 1 2 3
Przekierowanie