HomeMade

Pełna wersja: Wzmacniacz TAJFUN
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam !
Zabrałem się za wzmacniacz Tajfun kol.SP3RAF ale w opisie nie ma wzmianki o TR2 i Tr1 ile zwojów i jakim drutem go nawinąć .To samo dotyczy dławika 6uH. Może ktoś podpowie?

73! Jacek SP3RNU
Witam ja zakupiłem płytkę u SP3RAF w e-mailu dostałem dokumentacje. Nie wszystko opublikował to może tak chce ale jednostkowo sq3pjv.wp.pl
Jacek, wysłałem Ci info na priva.
Witam !

Dziękuje za pomoc!

73!
Jacek SP3RNU
Ja tez poproszę dokumentacje (schemat z opisem) wzmacniacza.
Moze nawet w przyszlosci pokusze sie na PA do Kacpra
Jak opowiadają najstarsi górale,
instrukcja dołączona do kitu Tajfuna, co to go dawniej sprzedawano, liczyła sobie 11 stron.
Coś takiego bardzo mnie interesuje.
A tu cicho, głucho - nikt się jakoś nie przyznaje.
Koledzy ja mam takie pytanie czy ktoś z was z tego zmacniacza wyciągnął wiecej niż piszą może ktoś ma modyfikacje jakąś bo Ja słyszałem o podpięciu 4 szt trazystorów BUK 452 co ma dawać żędu 100 W bo narazie jestem ciekaw czy da się tak zrobić.
Trochę z opóźnieniem ale odpiszę.
Na dolnych pasmach, na dwóch oryginalnych tranzystorach uzyskałem ponad 120W mocy. Nie pamiętam dokładnie, bawiłem się TAJFUNem prawie rok temu.
Moc mierzona po filtrze dolnoprzepustowym przy napięciu poniżej 14V, tyle co z zasilacza do radia. Tajfun-a wykonałem w wersji "roboczej" bez trawienia pcb aby był dogodny do testów i zmian. Ważny jest transformator wyjściowy i sposób jego wykonania. Tu zrobiłem po swojemu. Na innym rdzeniu z inaczej wykonanym uzwojeniem pierwotnym oraz z ekranowaniem rdzenia.
Raz miałem go nawet na urlopie w tej jednopasmowej wersji na "80 m" sterowanego z radia "X1M" i robotę swoja wykonał. Z wykonanych wzmacniaczy opartych o popularne mosfet-y ten mi najładniej działa.
Można wycisnąć jeszcze więcej mocy podnosząc napięcie zasilające i kontrolując prąd spoczynkowy ale moim zdaniem to bez sensu.
Do QRO są fajne, proste projekty wzmacniaczy tranzystorowych oparte o np. IRF250 .Oczywiście zawsze to kompromis ze względu na rodzaj tranzystora.

[attachment=12410]
(15-01-2017 22:30)SQ8MXL napisał(a): [ -> ]Koledzy ja mam takie pytanie czy ktoś z was z tego zmacniacza wyciągnął wiecej niż piszą może ktoś ma modyfikacje jakąś bo Ja słyszałem o podpięciu 4 szt trazystorów BUK 452 co ma dawać żędu 100 W bo narazie jestem ciekaw czy da się tak zrobić.

Przyrody nie oszukasz.
Z 4 sztuk możesz mieć nawet 120W mocy przy 13,8V zasilania
lub też... aż 30W bardzo wysokiej jakości sygnału SSB.



Wszystko zależy od tego do czego ma służyć wzmacniacz.
Jeśli ma być zasilany z akumulatora i pracować z kiepską anteną na biwaku, to lepiej mieć moc, by ktokolwiek usłyszał wołanie.
W domu na dużej antenie lepiej mieć wysoką jakość sygnału świadczącą o stacji.
Dla spełnienia tych zupełnie różnych warunków zupełnie inaczej konstruuje się wzmacniacz.
Przekierowanie