HomeMade

Pełna wersja: PFR-3A - CW TRX do pracy "w polu"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
No właśnie, bo ta końcówka jest taka śmieszna. Moc "bierze na klatę" tranzystor FQPF7P06 a BS170'y kluczują z częstotliwością sygnału uformowanego na wyjściu 74HC02 (f nośna) . Rzecz w tym, że kiedy poddawałem ostrym testom tę końcówkę, to FQPF7P06 był kompletnie zimny natomiast BS'y stawały się lekko ciepławe. Stąd potwierdza się zalecenie autora projektu, że w przypadku zwiększenia mocy wyjściowej konieczne są radiatory dla BS170. Również mam informację, że koledzy, którym udało się powalić tę końcówkę (np.wskutek przekroczenia napięcia zasilania lub niedopasowania) musieli nabyć BS170. Wyciągam więc wniosek, że one właśnie mogą być słabym ogniwem w przypadku problemów z dopasowaniem.
Zdzisławie czy mógłbyś wyjaśnić na jakiej podstawie twierdzisz, że pobierana moc przez jeden tranzystor wynosi 0,8W bo jest to dla mnie niezrozumiałe. Maksymalna moc strat dla jednego tranzystora BS170 wynosi 0,8W a uwzględniając sprawność tego wzmacniacza jak najbardziej możliwe jest oddanie 5W (duża sprawność tego wzmacniacza wynika z jego klasy pracy -sposobu sterowania).
FQPF7P06 nie bierze żadnej mocy (zwłaszcza tej w.cz.) "na klatę". To jest zwyczajny klucz zasilający DC dreny tranzystorów. W stanie przewodzenia ma circa 0, 3 - 0,4 Ohma rezystancji i jak nawet puścimy przez niego 1 A prądu, to będzie co najwyżej letni.
O pracy tranzystorów MOS-FET we wzmacniaczach nadajników CW ładnie kiedyś napisał Piotrek SP9LVZ: http://www.faltus.neostrada.pl/2143/PA%20IRF%20510.pdf
Robert, bo ja ten układ na swój użytek rozumiem tak, że dużą części roboty na rzecz takiej (5W) a nie innej (0,5W Smile ) mocy wyjściowej bierze na siebie (czyli na klatę) FQPF7P06, który zasila BS'y. Sam przy tym dość bezpiecznie schowany jest za cewką L7. I dlatego, wydaje mi się, w razie problemów po d... obrywają BS'y, które można jednak tanio i łatwo wymienić.
Chyba że się mylę, to mnie wyprowadź z błędu.
Jarek, jak upalisz BS-y tak nieszczęśliwie, że dostaną zwarcie swojej struktury pomiędzy drenami, a źródłami to i pewnie upali się również ten FQPF7P06. Chociaż sam FQP to dość "mocny" tranzystor. Wszystko zależy od tego, jaką wydajność prądową będzie miał użyty zasilacz i jakiego przekroju są ścieżki na płytce. Może być tak, że padną BS170, i spalą się ścieżki, a FQPF7P06 przeżyje. To są najczarniejsze scenariusze. Trudno tu spekulować. Jednak najbardziej prawdopodobna jest optymistyczna wersja: przy zbyt długim nadawaniu z dużą mocą (wysokie napięcie zasilania) odparowują struktury BS-ów, nadajnik przestaje działać, a poza tym nic więcej się nie dzieje. Wymieniasz tanie i dostępne tranzystorki i pracujesz dalej Smile
Po prostu, nie należy przesadzać z zasilaniem i wszystko będzie OK.

Dla pełnej jasności - ten FQPF7P06 nie ma ŻADNEGO wpływu na wzmacnianie mocy wyjściowej w.cz. To tylko klucz.

73! Robert SP3RAF
Ok, Rober, rozumiem. Wobec tego - można sobie też wyobrazić taki nadajnik CW, z końcówką 5W output za 1,50 zł i to bez żadnego radiatora ?
Oczywiście generator musi być odpowiednio stabilny.

İmage
Dokładnie tak jest, Jarku.

73! Robert SP3RAF
Charakterystycznym znakiem firmowym tranceivera PFR-3 jest kolor żółty. Jego użytkownicy, rozsiani na całym świecie, mawiają na niego "yellow fellow". Ja jednak postanowiłem dokonać bluźnierczej zmiany kolorystyki radia na inną. Wykorzystałem farbę w spray'u - srebrny metalik do mojego samochodu. Teraz mam samochód i radio w tym samym kolorze Smile . Boczne ścianki to szafirowa błękit RAL 5003. Kit dostarczany jest wraz z kalkomanią na obudowę przyklejaną "na mokro". Niezbyt podoba mi się jednak czcionka opisów, więc stworzyłem własne. Zasiegnąłem przy tym porady kolegów, którzy oprócz naszego hobby zajmują się też modelarstwem (dziękuję koledze Mariuszowi SQ9ANS). Prawidłowe naklejanie kalkomanii na mokro nie jest bowiem tak proste jak się z pozoru wydaje, a dla modelarzy jest to chleb powszedni. Zgodnie z obietnicą publikuję też tłumaczenie instrukcji montażu oraz obsługi na język polski - może ktoś zechce zbudować PFR-3A i się przyda.
Wypróbowałem też wstępnie, wbudowaną skrzynkę antenową. Jest bardzo skuteczna. Trzeba się przyzwyczaić do tego, że stroi ostro, podobnie jak SP6SYV. W przyszłości zamieszczę więcej informacji na temat uwag dotyczących doświadczeń z użytkowania radia.

İmage

İmage

İmage
Jarek - wiesz o SKEDach CW QRS na 3545 codziennie około 21.00 LT. Wpadnij ze swoją nową zabawką to ją wypróbujemy :-)
(06-10-2012 23:05)SQ9RFC napisał(a): [ -> ]Jarek - wiesz o SKEDach CW QRS na 3545 codziennie około 21.00 LT. Wpadnij ze swoją nową zabawką to ją wypróbujemy :-)

Jasne, Jurek, że wiem o skedach na 80-ce, bo was czasem słucham. Tyle, że - primo - PFR3 jest trzyzakresowy (40,30,20), więc 80-ki nie ma. Secundo - moje umiejętności na chwilę obecną są jeszcze zbyt słabe, ale myślę, że to akurat za jakiś czas się zmieni i wówczas "z pewną taką nieśmiałością" się odezwę, ale nadając z innej zabawki.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie