(20-03-2021 21:41)SQ9MLZ napisał(a): [ -> ]Ciekawy pomysł z tym trafo 1:49, nigdy nie widziałem takiego rozwiązania .. a może jednak by spróbować
Mateuszu, Piotr próbował zrobić ze swojej delty EFHW. Do regularnej delty taki transformator z założenia się nie nadaje, zbyt duże przełożenie.
Dla kompletu jeszcze jeden obrazek z moich nieco szalonych eksperymentów. Tym razem pętla zwarta na końcu i zasilona przez transformator 1:49.
[
attachment=17032]
(20-03-2021 23:36)SP9BSL napisał(a): [ -> ] (20-03-2021 21:41)SQ9MLZ napisał(a): [ -> ]Ciekawy pomysł z tym trafo 1:49, nigdy nie widziałem takiego rozwiązania .. a może jednak by spróbować
Mateuszu, Piotr próbował zrobić ze swojej delty EFHW. Do regularnej delty taki transformator z założenia się nie nadaje, zbyt duże przełożenie.
Sławek, doskonale o tym wiem
pożartować można.
Ponowię pytanie - delta 40m: jaki obwód zastosować?
Podzielcie się proszę doświadczeniami z tą anteną.
Nie bardzo rozumiem pytanie o obwód: czy chodzi o długość obwodu pętli czy obwód dopasowujący? Jeśli o to pierwsze to z moich doświadczeń wynika, że długość ta powinna wynosić 300/F*1.05 przy częstotliwości wyrażonej w megahertzach. Jednakże jest to wartość przybliżona, zależna od warunków lokalnych. Jeśli zaś chodzi o dopasowanie to najlepszy byłby transformator 1:2 ale trudno go wykonać. Popatrz na wykresy i sam wyciągnij wnioski na jaki kompromis możesz się zgodzić.
Oczywiście chodziło o długość obwodu.
Dzięki, odpowiedziałeś na moje pytanie.
Mam zamiar wykonać taką antenę o długości pętli 84 metry. Zasilanie anteny będzie rogu trójkąta linią 50 ohm. Wysokość zawieszenia tej anteny przy boku z zasilaniem będzie wynosiła 8 metrów a na dwóch pozostałych bokach 6 metrów.
Drogi Andrzeju! Używam podobnej anteny , zasilam ją przewodem symetrycznym 300 Ohm , a dopasowuję skrzynką antenową S-MATCH , pomysłu kolegi PA0FRI.