HomeMade

Pełna wersja: Nowa synteza według DL4JAL
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Witam Serdecznie

Kolega DL4JAL stworzył nowy sterownik do układów dds, piszę układy gdyż nowa konstrukcja obsługuje kilka znanych nam układów DDS. A warto bo układ jest ciekawy. I nie skomplikowany.

Zapraszam do lektury wątek poniżej:

http://www.dl4jal.eu/avfo/avfo.html

Przeglądając stronę zauważyłem (chyba że jestem ślepy Smile ) że niema dokumentacji więc podsyłam udało mi się ją kiedyś na stronie dl4jal znaleźć.


Pozdrawiam
Andrzej
Witajcie

Na stronie DL4jal, autor zaktualizował dokumentacje do syntezy.

Pozdrawiam

Andrzej
Wykonałem dwa sterowniki do nowej syntezy JALa. Działają bez problemu. Jeden sterownik jest wykonany na płytce o wymiarach 36x80mm, a drugi na płytce o wymiarach 44x122mm i oba są przystosowane do złożenia z wyświetlaczem na "kanapkę". Jako enkodera użyłem układy scalone AS5035 i AS5040 i jest to enkoder magnetyczny: pierwszy o 64 impulsach, a drugi o 256. Sterownik zwiększa programowo 2x ilość impulsów. Przestrajanie jest bardzo precyzyjne choć w 2 wypadku przy 512 impulsach mogą wystąpić problemy z konfiguracją syntezy. Bo konieczny jest bardzo wolny i precyzyjny obrót gałki żeby ustawić to co chcemy. Syntezy zamierzam użyć: mniejszą do MiniYesa, a wiekszą do CDG2000. W sterownik wbudowany jest klucz telegraficzny, przetworniki A/C pozwalają mierzyć poziom sygnału odbieranego oraz realizują pomiar SWR przy nadawaniu. Synteza jest sterowana 4 przyciskami i gałką enkodera. Umożliwia sterowanie pasmami i funkcjami za pomocą drugiego procesora PIC16F877. JAL zastosował ciekawą funkcjonalność syntezy, można ją sterować za pomocą napięcia (podając odpowiednie napięcie na jedną z nóg procesora 18F452 sterownik uruchamia przypisane temu napięciu pasmo), oczywiście wybór pasma jest też możliwy po ustawieniu w konfiguracji, z klawiatury.
Nowa Synteza DL4JAL jest alternatywą dla kolegów budujących MY jak i CDG2000. W tym celu zaprojektowałem 2 płytki sterownika. DDS do sterowników podłączany jest za pomocą wiązki przewodów. Pomimo krytyki takiego rozwiazania przez Krzysztofa SQ8Z synteza pracuje stabilnie i się nie zawiesza (po zastosowaniu kondensatora 220pF na linii RESET). Projekty obu sterowników są przygotowane na 2-stronny laminat (jedna strona stanowi tylko masę) do samodzielnego wykonania metodą termo-transferu. W załączeniu projekty obu płytek i ich zdjęcia i dokumentacja DL4JAL.
Sterownik umożliwia zastosowanie różnych DDSów (AD9851 jak i AD9951, wybór w menu). Rozdzielenie na płytkę sterownika i oddzielną płytkę DDSa pozwala na zastosowanie w przyszłości płytki DDSa z innym lepszym sterownikiem bez potrzeby drastycznego ich rozdzielania z pomocą piły. Obecnie jest dostępne oprogramowanie umożliwiające podwajanie impulsów enkodera jak i bez podwajania. (wygodne rozwiązanie dla konstruktora posiadającego enkoder z małą ilością impulsów na obrót). Osobom zainteresowanym tym rozwiązaniem deklaruję wsparcie w jego uruchomieniu.
Jako płytkę DDS można użyć uniwersalny moduł zaprezentowany w projekcie HUSAR, synteza RD3AY.
Dodatkowo zamieszczam projekt płytki uniwersalnej DDS i jego schemat.
Witam.Proszę kolegów o pomoc.Jak wygląda schemat klawiatury.Mam złożony sterownik .
Witam.
Klawiatura to po prostu porty RB4- RB7 zwierane przez switche do masy.
Klawiatura do nowej syntezy DL4JAL jest cztero-przyciskowa. Według schematu podłącza się ją do złącza X7 "Tasten". Jej działanie polega na łączeniu linii sterujących z masą. Klawisze należy umieścić bezpośrednio pod wyświetlaczem równomiernie je rozkładając. Po naciśnięciu 1 klawisza (lewego) uruchamia się "menu" i na dolnej linii wyświetlacza pojawiają się aktualne oznaczenia klawiszy. Zbędne się staje oznaczanie klawiszy.
Witam.Mam pytanie do Kolegów którzy uruchomili sterownik do syntezy na PIC.Czy sterownik może ruszyć bez płytki DDS? Przy włączeniu i tak wpisuje się typ DDS ,zegar, mnożnik.
Jak zachowuje się sterownik przy pierwszym włączeniu ?
Nie znam niemieckiego więc proszę o trochę informacji o uruchamianiu sterownika syntezy.Z góry dziękuje. sp4eib
Sterownik pracuje bez DDSa. Czasami przy pierwszym włączeniu pojawia się napis o odczycie pasma. Bo sterownik ma 2 możliwości zmiany pasma pierwsze: klawiatura i pokręcenie głównym enkoderem, druga: odczyt pasma z przełącznika zakresów. Na wielopozycyjnym przełączniku jest drabinka oporowa która zależnie od pasma wystawia napięcie. Chyba ze skokiem ok 0.3V. Jest to opisane na 12 stronie instrukcji w dziale 2.4.1 Normalnie po załadowaniu programu pojawiają się 2 linijki z częstotliwością.
Witam,

To chyba mój pierwszy post na tym forum.

Mam już działający sterownik tej syntezy, natomiast szukam odpowiedniego enkodera. Znalazłem coś takiego na ebay-u i powiem szczerze, że cena mnie satysfakcjonuje.

http://www.ebay.co.uk/itm/ENCODER-OPTICA...3cbd2047ff
Pytanie, czy będzie się nadawał do w/w syntezy i czy odczucie strojenia będzie podobne do fabrycznych trx?

Kolejna rzecz - czasami włączają syntezę, w górnym wierszu pokazują mi się kwadraty i synteza nie startuje. Jeśli kilka razy gwałtownie podam na nią napięcie zwierając dwa kable ze sobą (zasilające, w obwodzie plusa) to wtedy załapuje. Czym to może być spowodowane?

Dziękuję za odpowiedzi i mam nadzieję na większą moją aktywność na forum.

Marcin
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Przekierowanie