Witam
Czy dobrze rozumiem że skoro enkoder ma wyjście jednokanałowe (tak jak z postu powyżej) to będzie raczej średnio nadawał się do syntezy? Nie będzie rozpoznawał kierunku obrotów?
Cześć,
Nie doczytałem. Prawdopodobnie masz rację. Nie wziąłem pod uwagę, że mimo trzech przewodów jest to jednokanałowy enkoder.
Jeden do zasilania diody nadawczej, drugi do masy, trzeci do wyjścia. Brakuje jeszcze jednego, do przeciwnego kierunku obrotu.
Poczekamy jeszcze na potwierdzenie tego od kolegów, ale mam wrażenie, że nie popisałem się tym razem :-).
Pozdrawiam,
Marcin
Witam.Zobacz na stronę OT21.PZK tam jest jak zrobić sprawdzony enkoder z starej myszki komputerowej.Mam taki i działa prawidłowo .
Zapalanie się kwadracików na wyświetlaczu swiadczyć że nie startuje PIC . Może być przyczyną leniwy kwarc w sterowniku.
Wykonałem sterownik i podoba mi się możliwość wpisania nastawów podprogramem z komputera.Przy pierwszym włączeniu wczytany jest soft pod ad9951 z zegarem 400mhz.Testowałem z ad9851 nie działa prawdłowo z zegarem 30mhz x 6,ale z zegarem 160mhz nie ma problemów.
Ma ciekawą opcje przełącznia pasm mechanicznym przełącznikiem.
W miare możliwości służe radą bo mam na stole ten sterownik.
Nie wiem,
uruchomiłem sterownik na bardzo szybko, lutując tylko potrzebne elementy. Może któryś pominąłem i dlatego tak się dzieje? Może nie odfiltrowane zasilanie, jakieś przepięcia powodują, że nie staruje jak powinien. Polutuję wszystko i zobaczę jak wtedy się zachowa.
Ta synteza ma problemy z wyświetlaniem szybszych zmian częstotliwości nawet na enkoderze z silnika od HDD. Może to wyświetlacz tak opóźnia. Dorwę jakiś normalny enkoder (może wykonam ten z myszki) i zobaczymy jak się to zachowuje. Ogólnie sterownik przypadł mi do gustu.
Marcin
Czy na liniach A i B w enkoderze, lub na tych liniach przy sterowniku są kondensatory 10 nF(konkretnie o tej wartości) do masy. Brak tych kondensatorów powoduje że encoder "głupieje. Kondensatory maja być albo w jednym, albo w drugim miejscu. Ale muszą być.
Na silniku z HDD iewałem sporo kłopotów. Po wymianie na optycznego Bournsa - 256kroków (przypadkiem kupionego za niewielkie pieniądze) kłopoty się skończyły.
(to tak a'propos enkoderów)
MAc
Witam
Mi synteza działa na czymś takim jak poniżej. Niewątpliwą zaletą jest to że ten egzemplarz został kupony za 20zł na wolumenie od sprzedawcy który nie bardzo wiedział co to jest to z tyłu silniczka
Nie uświadamiałem go że jest to dekoder optyczny. Schemat wyprowadzeń jest w necie. Jakby ktoś to miał w swoich łapkach to polecam wykorzystać.
Pozdrawiam
Hej,
Przyczyna niestartowania syntezy czasami okazała się prozaiczna: procesor nie był dociśnięty do końca w podstawkę i nie chciał ruszyć czasami. Teraz już wszystko gra. Jedyne co muszę zrobić, to dorobić płytkę z AD9851 (któryś z Kolegów wspomniał o problemach na mnożniku x6 a ja nie mam generatora 180MHz). Szukam też odpowiedniego enkodera no i kontynuuję budowę trx-a, co przyznam idzie mi dość wolno.
SP4HKQ - dziękuję za pomysł dodania kondensatorów przy wejściach impulsatora do procesora - strojenie stało się jakby bardziej "zdecydowane". W każdym razie widać różnicę.
Marcin
Witam.Sa do kupienia na allegro genratorki 160mhz.
Miałem kłopot bo syntezana ad9851, przy mnożniku x 6 startowała, a po wyłączeniu i włączeniu juz nie dawała sygnału.W kolegi przypadku radzę zrobić adapter RS232 lub usb bo to znacznie ułatwi wpisanie nastawów.