witam
jako ze to moj pierwszy post na forum chciałbym sie przywitać i pozdrowić wszystkich.
poszukuje manipulatora do telegrafii podobnego jak zostal opisany w książce Wiktora Chojnackiego "Instalowanie i wyposazenie radiostacji amatorskich".
jest tam schemat manipulatora reagującego na dotyk palca.
obecnie nie mozna juz dostac diód które sa tam przedstawione oraz tranzystorów.wiem ze sa zamienniki ale wolałbym coś noweszego na ttl lub cmos.
czy ktoś z szanownych kolegów posiada taki schemat?
pozdrawiam
Daniel
sq3epv
witam
tak,widzialem juz to wczesniej.
szukam prostej konstrukcji bez procka
pozdrawiam
Daniel
ok
zerkne na to jeszcze raz,pewnie cos pomyliłem.
pozdrawiam
Daniel
sq3epv
znalazlem cos takiego co mogloby pracowac jako sensor, nie ma tylko 2 kondensatorków zaznaczonych - wartosc
dziekuje za odpowiedz
tych sensorów jakoś nie moge namierzyc, pierwszy klucz jest interesujący.
co jest na wyjsciu tych bramek?rozumiem ze mozna to podłaczyć dalej do elektronicznego klucza.
nie jestem biegły z elektroniki wiec wole zapytac.
pozdrawiam
Daniel
^^^^^
pewnie bedzie wspolpracował z tym
http://wb9kzy.com/simpkeyr.pdf
Witam.
Chyba jest tak jak napisałeś, Simple Keyer Kit + Touch Paddle kit, tworzą kompletny sensorowy klucz telegraficzny.
Ja natomiast znalazłem schemat prostszego klucza telegraficznego, który był kiedyś sprzedawany jako KIT AVT-2189, niestety nie jest on już dostępny w sprzedaży. Układ jest na tyle prosty, że można go na spokojnie odwzorować na uniwersalnej płytce drukowanej. W załączniku zamieściłem schemat tego klucza, wiem że nie jest to taki - jaki byś oczekiwał, czyli sensorowy, ale … wydaje mi się że jest szansa na małą przeróbkę i będzie można wyzwalać kropki i kreski dotykiem. Moja propozycja jest taka, żeby zastosować układ z dwoma tranzystorami, którego schemat jest w książce W. Chojnackiego oznaczony jako 4.2b, na stronie 245 (przynajmniej w egzemplarzu który ja posiadam, z roku 1986), zamiast tradycyjnego klucza.
Co jest istotne, tranzystor BC528 III posiada III grupę wzmocnienia, co według danych katalogowych wskazuje na wzmocnienie h21e w przedziale od 400 – 900, w związku z tym powinno się go zastąpić innym z literką C np. BC108C, BC109C (jeśli takie posiadasz), a jak nie to powinny też dobrze się spisać np. BC547C / BC548C / BC549C / BC550C lub podobne.
Na wszelki wypadek w załączniku zamieściłem fotkę strony 245, piszę fotkę, ponieważ skaner mi „zdechł” i muszę teraz wszystkie kopie robić aparatem z telefonu komórkowego, mam nadzieję że będzie wszystko czytelne.
Mam przy okazji mam prośbę do bardziej doświadczonych kolegów konstruktorów, żeby też coś podpowiedzieli w kwestii zastąpienia układu mechanicznego w tym kluczu, układem elektronicznym. Moja propozycja przeróbki jest czysto teoretyczną, dlatego proszę o podpowiedź, ponieważ mogę się mylić w swoich założeniach.
Pozdrawiam, Bogusław
[
attachment=4982]
[
attachment=4984]
witam
bardzo dziekuje za opdowiedzi
tez mam ten schemat z avt
pobawie sie tym, zobaczymy co wyjdzie.
gdyby manipulatory byly tansze nie byloby problemu
pozdrawiam
Daniel
sq3epv