Posts: 1,051
Threads: 13
Joined: 20-09-2009
Sławek,może i skomplikowana (dla mnie nie) ale ja widzę poszczególne kroki tego co robię.
Zaznaczyłem ,że ja tak wgrywam.Inni mogą inaczej.Każdy zrobi jak będzie chciał.
Mam drugiego m0nka i zachciało mi się Twoją metodą wgrywać.Ja wiem ,że jest może nowsza.
Efekt po wgrywaniu, ekran biały i nie wiadomo było co robić.Ktoś mi podpowiedział,żebym wymienił procka.
Tak zrobiłem i po swojemu zaprogramowałem .Część cyfrowa działa.
A teraz do tej płyty dorabiam część analogową na 2metry
Ale to już inna bajka.
Andrzej
Posts: 788
Threads: 9
Joined: 20-10-2015
(10-09-2020, 10:05)SP6AUO Wrote: Sławek,może i skomplikowana (dla mnie nie) ale ja widzę poszczególne kroki tego co robię.
Zaznaczyłem ,że ja tak wgrywam.Inni mogą inaczej.Każdy zrobi jak będzie chciał. Oczywiście, podałem oficjalną metodę którą każdemu zalecamy, tak samo jak używanie naszego bootloadera.
Quote:Mam drugiego m0nka i zachciało mi się Twoją metodą wgrywać.Ja wiem ,że jest może nowsza.
Efekt po wgrywaniu, ekran biały i nie wiadomo było co robić.Ktoś mi podpowiedział,żebym wymienił procka.
możliwe że wgrałeś nieprawidłowy plik bootloadera. Metodą DFU zawsze możesz zaprogramować bootloader bo to program w ROMie od ST. Potem całością zawiaduje bootloader (DF8OE) i nie pozwoli wgrać nieodpowiedniej wersji firmware.
73 Sławek
Posts: 1,051
Threads: 13
Joined: 20-09-2009
Teraz to mam mętlik.
Metodą DFU (przez małe usb) wgrywam nie bootloader a firmware.
Od samego początku tak robię.Jeszcze się nie zdarzyło,żeby jakąś wersję nie chciał wgrać.
Sławek,zostawmy ten problem w spokoju.
Mam bootloader 0.0.0.9, fw2.11.89 , m0nka ver.06 bezdotykowa (bo za małe LCD).
Żadnych problemów z eksploatacją tego zestawu i niech tak zostanie.
Ale i tak dziękuję za wszelkie sugestie i podpowiedzi.
Andrzej
Posts: 788
Threads: 9
Joined: 20-10-2015
Andrzeju,
metodą DFU wgrasz wszystko do procesora, zarówno bootloader jak i firmware bo to mechanizm wbudowany przez producenta (ST) w pamięć nieulotną (ROM). Kwestia wyboru sposobu, jeśli jesteś zadowolony z tej metody to ok.
73 Sławek
Posts: 788
Threads: 9
Joined: 20-10-2015
(04-09-2020, 21:49)EC4AGT Wrote: Jeden z kolegów krótkofalowców z hiszpani składa ten transceirver i poprosił o pomoc w y konaniu cewek z rdzeniami toroidalnymi. Pisze, że zalecany jest pomiar przed ich zamontowaniem na płytce a nie tylko zwykłe nawinięcie wg opisu wykonania. Do pomiarów używa Nano VNA i zrobił trzy pomiary i każdy pokazuje co innego. Dlatego też ma wątpliwości jak taki pomiar zrobić. Podejrzewam że tu, w tym wątku jest opisany sposób pomiaru ale z uwagi na to że jest już 157 stron nie mam teraz czasu aby przeglądać wszystkie. Dlatego też proszę o krótki opis jak należy te cewki poprawnie mierzyć
Wojtku,
Generalnie VNA nie służą do pomiaru elementów, można to zrobić ale trzeba dokładnie wykalibrować tzw. fixturę czyli punkt w który wpinasz mierzony element (fachowo reference plane), stąd domyślam się rozbieżności w pomiarach.
Przeszkodą będzie także zasada działania nanoVNA. Mostek rezystancyjny na jego wejściu ma dużą dokładność dla pomiaru 50ohm, im dalej od tego punktu tym dokładność będzie gorsza. Lepiej pod tym względem wygląda EU1KY który mierzy prąd i napięcie zamiast zrównoważenia jak w nanoVNA, ma z resztą tryb pracy jako mostek w wersji KD8CEC. Proponuję zatem pomiary elementów wykonać mostkiem RLC a po złożeniu w całość konkretnego filtra zmierzyć jego parametry nanoVNA.
73 Sławek
Posts: 47
Threads: 4
Joined: 08-05-2018
(10-09-2020, 10:04)SP9BSL Wrote: (10-09-2020, 9:28)SP9TKW Wrote: Kolejny krok to muszę znaleźć informacje jak wykalibrować wyświetlacz i jestem gotowy na modyfikacje PA.
Włącz radio z wciśniętym touch panelem lcd, zastosuj się do instrukcji na ekranie i to wszystko. Pamiętaj żeby potem zapisać kalibrację, czyli po przejściu do normalnej pracy zauważysz że przycisk MENU jest podświetlony na pomarańczowo - to jest znak że nie zostały zapisane zmienione dane - trzeba go przycisnąć (przycisk MENU) i przytrzymać.
Ok, dzięki Sławku - wszystko działa jak należy.
Niestety mam kolejne pytanie. Podczas weekendu, gdy aktywowałem górki, będąc na nasłuchu radio ni stąd ni zowąd wyłączyło się. Takie zachowanie zaobserwowałem co najmniej 3-4 razy podczas ok. 4 godzin pracy (2* 2h). W każdym przypadku tylko słuchałem i nie stroiłem czy regulowałem radia.
Czy ktoś z Was miał coś takiego?
73 de Marek
Posts: 788
Threads: 9
Joined: 20-10-2015
Marku, jedyne co mi przychodzi do głowy to wyłączenie z powodu niskiego napięcia AKU. W menu "Standard Menu" masz Low Voltage Shutdown - sprawdź czy masz wyłączone. U mnie sprzęt chodzi czasem kilka dni bez wyłączania.
73 Sławek
Posts: 47
Threads: 4
Joined: 08-05-2018
Planuję w najbliższym tygodniu rozpocząć prace nad podniesieniem maksymalnej mocy wyjściowej. Chciałbym uzyskać 15W na pasmach 80/40/20 i 10W na pasmach 15 i 10.
Po pierwsze mam takie pytanie w kwestii miejsca pomiaru.
Czy nie byłoby lepsze mierzenie maksymalnej mocy na wyjściu z PA przed filtrami LPF? Chodzi mi o ustawianie parametrów przy kalibracji. Kwestię dostrojenia filtrów i zminimalizowania strat na filtrach zostawić jako osobny temat?
Jeśli chodzi o poprawę mocy wyjściowej z dotychczasowych porad jakie otrzymałem (głównie od Andrzeja SP6AUO) to
1. zmiana liczby uzwojeń na T7 z 1:3T na 1:2T użycie drutu fi=0.6mm
2. zmiana standardowego T5 na CX2074NL
3. zmiana Q3 i Q4 na BFQ19 (FGS67)
4. ustawić PA Bias standardowo na 500mA
Czy kolejność zmian, ma znaczenie? Planowałem wdrażać pojedynczo i po każdej zmianie ponownie mierzyć i kalibrować moc wyjściową.
Wersja 0.6.3.
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i porady.
Posts: 1,528
Threads: 15
Joined: 23-08-2009
Moc zawsze mierzy się po filtrach. Powodem są zniekształcenia przebiegu wyjściowego, które w zależności od metody pomiaru mogą wnosić nawet bardzo duże błędy. W zasadzie tylko dobrym analizatorem widma sprzężonym z wzorcowym tłumikiem mocy można dokładnie pomierzyć moc na podstawowej harmonicznej bez filtrów. Każda inna metoda będzie obarczona większym lub mniejszym błędem, a interesuje nas tylko moc na podstawowej częstotliwości , a nie z harmonicznymi.
Dobre filtry na podstawowej częstotliwości mają tłumienie około 0,3dB, trochę gorsze max 0,5dB. To tłumienie można zmierzyć przy pomocy NWT.
Tłumienie filtru jest zawsze kompromisem dotyczącym minimalizacji jego wymiarów, przy założeniu, że elementy są najwyższej jakości.
Co do sposobu podniesienia mocy to jest to za długi temat, za słabo znam to radio. Widziałem jednak egzemplarz, w którym pomierzona moc na wyjściu wynosiła 20W. Miał dołożony z boku radiator.
Posts: 788
Threads: 9
Joined: 20-10-2015
PA w tym radiu to temat rzeka... Ciężko coś sensownego zaproponować bo jest tam zbyt mało miejsca. Należy zacząć od porządnego radiatora jak sugeruje Henryk bo w porywach kilkanaście W tam się wydzieli (np. przy pracy ciągłej z FT8). Pomiary po filtrach dają mentalny spokój że nie zmierzymy harmonicznych - ok ale pozostaje jeszcze IMD którego filtr nie wytnie. Niestety tutaj bez analizatora widmowego (z odpowiednią rozdzielczością) lub drugiego radia się nie obejdzie. Pomiary oscyloskopem sygnału dwutonowego też coś oczywiście pokażą ale trzeba mieć wprawę. Marku kiedyś Paolo IZ6MAF przygotował takie materiały, może się przydadzą -nie wiem jak z rzetelnymi pomiarami bo takich nie widziałem dla mcHF):
IZ6MAF mcHF RF TX - SWR notes.doc (Size: 4.69 MB / Downloads: 776)
IZ6MAF mcHF New Low Pass Filters.pdf (Size: 614.33 KB / Downloads: 1,204)
73 Sławek
|