Koleżankom i Kolegom Radioamatorom, Krótkofalowcom,
Konstruktorom i Waszym Rodzinom – w tych trudnych czasach –
po dotkliwej awarii naszego forum
Pogodnego czasu po Bożym Narodzeniu,
Dosiego Nowego Roku
oraz Radosnych Trzech Króli

Życzy Zespół Home Made

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Manualne skrzynki antenowe
#21
Witam
http://www.pa0fri.com/
Pozdrawiam SP5AQT ROMAN
Odpowiedz
#22
(13-08-2010, 18:11)SP2JQR napisał(a): Wprowadziłem też drobną modyfikację w postaci dwóch dodatkowych odczepów na cewce i dodatkowego przełącznika. Pozwoliło to dostroić się tą sktzynką do praktycznie każdej rynny i karnisza.
pzdr

Zrobilem wlasnie ta skrzynke w wersji bardzo prototypowej, przetestowalem z klonem CHA250 i jest nizle, przynajmniej po stronie TRXa, ale to oddzielny temat..

Pamietasz moze gdzie dales te dodatkowe odczepy?
Ja mam cewke 15 zw z odczepami 3, 6, 9... kombinuje cos do portable i moze warto wzbogacic prototyp o dodakowy przelacznik..

Odpowiedz
#23
Nie pamiętam, ale planuję drugi egzemplarz, więc wtedy napiszę.
Odpowiedz
#24
Czy sa jakies uzasadnione przeciwwskazania aby w cewce powietrznej odczepy puscic/wyprowadzic wewnatrz cewki?
Tak by mi bardziej pasowalo konstrukcyjnie, a nie widzialem dotad takiego rozwiazania i nie wiem, czy tak 'nie mozna' czy po prostu dlatego ze na zewnatrz jest latwiej?


73,

Jacek
Odpowiedz
#25
Nie stosuje się prowadzenia odczepów wewnątrz cewki, ponieważ stanowią rdzeń w którym indukują się prądy wirowe, powodujące wydzielanie ciepła kosztem sprawności skrzynki antenowej. Tak można to wyjaśnić w uproszczeniu.
Przy projektowaniu skrzynki antenowej warto wiedzieć, że ścianki obudowy powinny być oddalone od cewki powietrznej w odległości minimum 1/2 jej średnicy ze względu wyżej przedstawioną argumentację.

Odpowiedz
#26
(17-08-2013, 12:08)SP5CTD napisał(a): ...
Nie stosuje się prowadzenia odczepów wewnątrz cewki, ponieważ stanowią rdzeń w którym indukują się prądy wirowe, powodujące wydzielanie ciepła kosztem sprawności skrzynki antenowej. Tak można to wyjaśnić w uproszczeniu.
...

Nie mogę zgodzić się z tym stwierdzeniem. Teoretycznie, przekrój dla prądów wirowych przewodów prowadzonych wzdłuż cewki wewnątrz jest raczej niewielki; z powodu efektu naskórkowego nawet mniejszy niż przekrój fizyczny przewodu . Stąd straty na prądy wirowe nie będą duże . Istotne dla strat mogą być poprzeczne odcinki podłączeń do zwojów, ale te też nie są znaczne, ograniczone średnicą cewki.
To tyle jeżeli chodzi o teorię. W praktyce - ktoś sprawdzał?
_______________________
73! Ryszard
Odpowiedz
#27
Napisałem: Tak można to wyjaśnić w uproszczeniu. Proponuję przedstawić zgodnie z teorią wpływ prowadzenia odczepów wewnątrz cewki na jej indukcyjność.
Odpowiedz
#28
Ja mam nawinieta cewke z odczepami wewnatrz, moge latwo przewinac ja 'na zwewnatrz, tylko co i jak mierzyc?
Dysponuje MAX6
Odpowiedz
#29
Trudno pogodzić się z określeniem: Stąd straty na prądy wirowe nie będą duże.post #26. Na podstawie tego zjawiska fizycznego działają piece indukcyjne. Odczepy prowadzone wewnątrz cewki powietrznej zmniejszają jej dobroć i indukcyjność. Widziałem kilka typów skrzynek antenowych firmy MFJ i w każdej odczepy były prowadzone na zewnątrz. Absolutnie nie podejrzewam konstruktorów tej firmy o brak wiedzy. W załączniku zdjęcie wnętrza MFJ-901B.
Odpowiedz
#30
Ponieważ zostałem wywołany do odpowiedzi (cyt. post 26)...
Rzeczywiście, na podobnej zasadzie działają piece indukcyjne, chodzi jedynie o szczegół a to czyni różnicę - różnica jest w przekroju przewodnika przez który przenika strumień magnetyczny. W moim przekonaniu, jeżeli komuś wygodnie prowadzić przewody do przełącznika wewnątrz cewki to może to spokojnie zrobić. Straty z tego tutułu nie będą znaczące w porównaniu do strat wynikających z bliskości metalowych ścianek ( stalowych na ogół, które jak wiadomo jeżeli są bliżej niż 1/2 srednicy cewki są istotnym źródłem strat i spadku dobroci cewek; cytując post 25 Kolegi SP5CTD) i w przełączniku.
Co do MFJ-ta, tak poprowadzili jak na zdjęciu bo tak było zapewne wygodniej. Przy okazji - wyraźnie widać jak konstruktor "dał ciała" mówąc kolokwialnie; cewka stoi lub też jest bardzo blisko metalowego dna obudowy.
Nawiasem mówiąc większość konstrukcji tej firmy to amatorszczyzna, ale nie o tym piosenka...
________________________________

Pozdrawiam; Ryszard
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości