Koleżankom i Kolegom Radioamatorom, Krótkofalowcom,
Konstruktorom i Waszym Rodzinom – w tych trudnych czasach –
po dotkliwej awarii naszego forum
Pogodnego czasu po Bożym Narodzeniu,
Dosiego Nowego Roku
oraz Radosnych Trzech Króli

Życzy Zespół Home Made

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przyczynmy i likwidacja "ptaszków" w amatorskich urządzeniach
#4
(07-01-2011, 17:24)SQ5NWU napisał(a): Ja bym zaczął od zmiany zasilacza na liniowy.

Możecie polecić jakieś niedrogie rozwiązanie? Na razie nie zależy mi wydajności takiego zasilacza - nawet po zrobieniu licencji nie mam zamiaru wychodzić poza tych kilka watów QRP. Powinienem szukać raczej 13,8V czy 12V? A może na początek do prób wystarczy zainwestować w akumulator żelowy i ładować go prostownikiem samochodowym?

Generalnie w tej chwili sporo rzeczy mam rozwiązanych prowizorycznie:
- brak obudowy.
- brak ekranu nad filtrem kwarcowym.
- ekran nad cewką VFO tylko lekko chwycony cyną do masy, nie wiem czy jeszcze nie będę go zdejmował.
- brak porządnej instalacji antenowej, jedynie 20m drutu rozciąniętego wzdłuż ściany domu.
- brak uziemienia.
- zasilacz PC AT.

Poza likwidacją ptaszków przydałoby się też popracować nad czułością, która wydaje mi się za mała. Przy czym nie jestem pewien - jedni mówią mi, że głośny odbiór wielu stacji powinien być już na kilku metrów kabla w roli anteny, bez przedwzmacniacza w.cz. Inni sugerują, że nie usłyszę prawie nic bez porządnej anteny w rodzaju wysoko powieszonego dipola, osuniętego od ścian.

Pewnych prób (np. bezmyślnego kręcenia rdzeniami) nie chcę jednak podejmować dopóki nie przekonam się, że winy nie ponosi któraś z powyższych prowizorek. Dlatego też będę bardzo wdzięczny za wszelkie kolejne opinie i sugestie. Wink
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości