Koleżankom i Kolegom Radioamatorom, Krótkofalowcom,
Konstruktorom i Waszym Rodzinom – w tych trudnych czasach –
po dotkliwej awarii naszego forum
Pogodnego czasu po Bożym Narodzeniu,
Dosiego Nowego Roku
oraz Radosnych Trzech Króli

Życzy Zespół Home Made

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tracking generator
#17
Witam,
Pasmo przenoszenia od dołu użytego wzmacniacza wyj. ograniczało mocno dolną częstotliwość pracy TG-ra. Podczas pomiaru czwórników biernych
nie stanowiło to problemu ( pomagała korekcja matematyczna analizatora ), ale z pomiarem czwórników aktywnych nie zawsze ta metoda zdawała
egzamin.

Aby temu zaradzić, postanowiłem zastosować drugi wzmacniacz i przełączać je przekaźnikami koncentrycznymi w zależności od potrzeby co widać na
dołączonym zdjęciu. Teraz całość pracuje w dwóch podzakresach 100kHz...1GHz i 50MHz...7GHz .

Następną niedogodnością mojej konstrukcji okazał się być nierówny poziom sygnału wyjściowego, z pomiarów wynikało że, głównym sprawcą jest
sygnał wyj. generatora YIG ( pracujący jako RF mieszacza TG ). Aby temu zaradzić dobudowałem AGC w torze pomiędzy YIG-em a mieszaczem TG.
Po izolatorach zastosowałem dodatkowy wzmacniacz w celu zwiększenia poziomu sygnału który poprzez regulowany tłumik PIN sterowany z wyj.
analizatora ustala poziom wyj. Dodatkowo S12 wzmacniacza polepsza seperację LO TG ( podobnie do zastosowanych izolatorów ).
Po wzmacniaczach wyj.TG. znajduje się divider, tłumik, szerokopasmowy detektor oraz wzmacniacz (operacyjny) który
ustala poziom wyj. TG.
Ze względu na szeroki zakres częstotliwości pracy YIG 7,9414...14,9414GHz zastosowane elementy też musiały pracować podobnie.

Tak wykonany układ regulacji AGC ustabilizował poziom sygnał wyj. TG na 0 dBm ( +/- 0,5 dBm).
Dołączone zdjęcie przedstawia finalny obraz TG-ra.
Pozdrawiam
Marian
       
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Tracking generator - przez SP9MQH - 13-06-2012, 7:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości