Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka przy antenie
u mnie w FC 40 wydaje mi się że jest co 10 kHz i wg mnie jest to za mało - akie anteny L networkiem strojone potrafią ostro się stroić

Mi w FT897 i FC 40 brakuje funkcji "zrób pełne strojenie automatyczne" czyli.... ( zaraz objaśnię) Nawet miałem zrobić zewnętrzny BOX ma MEGA8 do strojenia.

Funkcja miałaby polegać na tym że:
- Na wszystkich pasmach co 10 kHz radio stroi ATU
- i tak wszystkie pasma co 10 KHz
... pełen automat dla leniucha ... idziesz zrobić kawę - wracasz a BOX nastroił ci wszystko - i jeszcze wyświetlił listę gdzie nie udało się dostroić :-)

Taki program najlepiej było by napisać na PC b ow efekcie jego pracy można by uzyskać tabelkę QRG-SWR-(czas strojenia).

Jeżeli byśmy mieli dla 3,5-3,8 MHz krok 5 kHz - to mamy 60 pamięci. Rachunek prosty - 20 pamięci na każde 100 khz

Problemem jest to że czasami zdarza się "złośliwa" QRG której ATU nie potrafi nastroić. Dlatego SGC230 stosuje funkcję LOCK - stroimy z boku ... odstrajamy sie , blokujemy skrzynke LOCK i wtedy nie robi ona nastaw z pamięci - to się naprawdę przydaje.

Interfejs sterujący SGC230 jest naprawdę bardzo prymitywny - ale działa bardzo fajnie.

---


Jak w w FT897 nastroję skrzynkę w całym paśmie... to robię taki numer:
- zmniejszam MOC ..~~ 20W
- włączam AM lub FM
- naciskam PTT i trzymając kręcę TUNE - powoli co 1 KHz
- obserwuję wskaźnik SWR - jak jakis fragment pamięci zdarzyło mi sie pominąć to po minięciu kolejnego 10 kHz SWR wskakuje na HSWR :-)
To jest sygnał że ten fragment trzeba dostroić.

Fajny efekt akustyczny jak wieczorem cisza.... balkon otwarty a ty kręcisz gałką... a na balkonie klekocza przekaźniki...

WAŻNE - mocowanie RURY ze skrzynka trzeba koniecznie wykonać oryginalnymi kanalizacyjnymi mocowaniami z GUMĄ !!!!

Jest to bardzo ważne - wibroizolacja !!!! Naprawdę to jest ważne - i musze do swojej FC 40 zamocować GUMOWE izolatory bo juz od domowników dostałem ostrzeżenie ... że za bardzo hałasuje.

I tutaj pokazuje się kolejna zaleta taniej obudowy :-) za grosze i w standardzie da rade znaleźc mocowanie z wibroizolacją :-)

... mam nadzieje że niebawem powieszę e-ATU obok FC40 :-) .... i zacznie sie zabawa....
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Skrzynka przy antenie - przez SP9MRN - 02-09-2010, 14:02

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości