Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synteza SPHM DDS
Pomiar mocy i SWR-a w radiu
Już od jakiego czasu obiecuję dorobienie w oprogramowaniu funkcji pomiaru mocy oraz aktualnego swr-a. Pierwotny pomysł zakładał wykorzystanie do tego celu przetworników A/C procesora Xmega (mamy 3 wolne wejścia).

To rozwiązanie jest najtańsze i najprostsze ma jednak kilka wad:
- konieczność doprowadzenia sygnałów analogowych do wejść procesora przez całą długość radia;
- połączenia pomiędzy modułem antenowym a procesorem pracują jak anteny nadawcze emitujące zakłócenia z procesora;
- ryzyko uszkodzenia wejście procesora od strony modułu antenowego (wysokie napięcie na wejściu antenowym, elektrostatyka).

Druga możliwość to wykonanie uniwersalnego modułu pomiarowego z własnym przetwornikiem A/C na płytce modułu. Wadą są dodatkowe koszty przetwornika (8...15)zł oraz rozbudowa modułu antenowego. Zalety to: uproszczenie okablowania, ochrona procesora, szansa na mniejsze zakłócenia od strony procesora podczas odbioru.
Nie przepadam za magistralą I2C którą aktualnie wykorzystuję do komunikacji z układem si570 oraz zegarem RTC ale wykorzystanie jej do komunikacji pomiędzy modułami radia dałoby znaczne uproszczenie połączeń w urządzeniu.

Trzecia możliwość to sterownik wieloprocesorowy z procesorami peryferyjnymi na poszczególnych modułach. Przy aktualnej cenie procesorów to rozwiązanie nawet nie będzie wiele droższe, niestety wzrośnie trudność wykonania poszczególnych modułów związana z zaprogramowaniem procesora. Za chwile w radiu pojawią się takie moduły jak np. skrzynka antenowa które trudno będzie zbudować bez oddzielnego procesora.

W tej chwili najbardziej przychylam się do wariantu modułu antenowego z własnym przetwornikiem A/C sterownym poprzez magistralę I2C.

Co daje nam zastosowanie magistrali I2C?
Załóżmy, że w przyszłości powstanie zintegrowany moduł sprzętowego drugiego odbiornika. Do obsługi i konfiguracji takiego modułu potrzebujemy kilkanaście sygnałów sterujących (antena, pasmo, tłumik, modulacja, filtr, automatyka, wstęga, itd.), sterowanie układem Si570 oraz pomiary s-metra. Zastosowanie w module układów w technologii magistrali I2C pozwala ograniczyć sterowanie odbiornikiem do 4 przewodów (2 zasilanie, 2 I2C). Ten sam efektu zyskamy dodając do modułu odbiornika dodatkowy procesor jednak ryzyko zakłóceń od procesora będzie większe.



73 Adam
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Synteza SPHM DDS - przez SP5FCS - 10-08-2011, 21:15
RE: Synteza SPHM DDS - przez SQ8NVF - 10-08-2011, 21:47
RE: Synteza SPHM DDS - przez SP3SWJ - 11-08-2011, 17:07
RE: Synteza SPHM DDS - przez SQ8NVF - 11-08-2011, 19:13
RE: Synteza SPHM DDS - przez SP5FCS - 11-08-2011, 21:17
RE: Synteza SPHM DDS - przez SP3SWJ - 11-08-2011, 21:18
RE: Synteza SPHM DDS - przez SQ8NVF - 12-08-2011, 9:20
RE: Synteza SPHM DDS - przez SP3SWJ - 12-08-2011, 10:47
RE: Synteza SPHM DDS - przez SQ8NVF - 12-08-2011, 11:23
RE: Synteza SPHM DDS - przez SP3SWJ - 12-08-2011, 11:44

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości