Koleżankom i Kolegom Radioamatorom, Krótkofalowcom,
Konstruktorom i Waszym Rodzinom – w tych trudnych czasach –
po dotkliwej awarii naszego forum
Pogodnego czasu po Bożym Narodzeniu,
Dosiego Nowego Roku
oraz Radosnych Trzech Króli

Życzy Zespół Home Made

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców
Przystawka do nanoVNA:
http://www.n5bia.net/n5bia/index.php/pro...st-fixture
Odpowiedz
Czy ktoś może podpowiedzieć co to są filtry QER . Spotkałęm się z tą nazwą na rosyjskim forum , ale nic na ten temat szukając poprzez google nie znalazłem. Podobno nie trzeba do nich dobierać pojemności.
Odpowiedz
   


   
Odpowiedz
Z tego:
https://ham.stackexchange.com/questions/...d-in-ubitx
wynika, że pierwszy raz filtr w tej topologii został opisany w
The QRP Quarterly, Spring 2010 under the title "Further Thoughts on Crystal Ladder Filter Design"
Jest też artykuł o tym filtrze w ARRL Handbook z 2013.
Może ktoś podrzuci skany/linki to też chętnie poczytam...

Ostatnio zrobiłem filtr w tej topologii na 8 niskich kwarcach 20 MHz z rozrzutem częstotliwości 90 Hz. Impedancja wyszła ok. 50 Ohm a pasmo (-6dB) 3000 Hz przy równych kondensatorach 150pF. Tłumienie w paśmie wyszło 5 dB.

Tadku z tym nie trzeba dobierać pojemności to chyba jakiś skrót myślowy....może, że stosujemy jednakowe pojemności to OK :-)

   
pozdrawiam
Darek
Odpowiedz
Dziękuję panowie za opisanie mojego zapytania .Na forum rosyjskim jest mowa o filtrze QER zastosowanym w TRX SW 2016 . Filtr w schemacie ideowym jest narysowany jako czwórnik stąd moje pytanie . Zastosowany filtr jest zbudowany na dziesięciu kwarcach.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości