Forum HomeMade
Lutownica - Wersja do druku

+- Forum HomeMade (https://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (https://sp-hm.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: ABC Radioamatora (https://sp-hm.pl/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Wątek: Lutownica (/showthread.php?tid=3122)



Lutownica - SQ8NZD - 23-05-2021

Cześć Wam !

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lutownica

Czy powstające pole elektromagnetyczne wokół grota może spowodować uszkodzenie np. tranzystora gdy jego nóżka zaczyna drgać koło grotu ?


RE: Lutownica - SP2JQR - 23-05-2021

Tranzystorów nie uszkodziłem, ale zdarzało się uszkodzić materiały magnetyczne będące w pobliżu, np. Pierścionki ferrytowe. Lutownica może je namagnesować, i jeśli pracują np. W mieszaczu diodowym, to nie da się go już zrównoważyć. To samo dotyczy pierścieni w obwodach rezonansowych, gdzie wskutek namagnesowania obwody rozstrajają się.


RE: Lutownica - SQ8NZD - 23-05-2021

Oki. Dziękuję


RE: Lutownica - SQ9JXT - 20-07-2021

Mówicie o lutownicy oporowej czy transformatorowej?


RE: Lutownica - SP9OYN - 20-07-2021

(23-05-2021, 19:47)SQ8NZD napisał(a): ... Czy powstające pole elektromagnetyczne wokół grota może spowodować uszkodzenie np. tranzystora gdy jego nóżka zaczyna drgać koło grotu ?
Jeśli to jest lutownica transformatorowa to tak, zwłaszcza, w momencie włączania i wyłączania grzania.




RE: Lutownica - SP7VMZ - 20-07-2021

Grzałki mają przeważnie grot wykonany z miedzi więc materiału niemagnetycznego.


RE: Lutownica - SQ6IYY - 21-07-2021

(20-07-2021, 19:09)SP7VMZ napisał(a): Grzałki mają przeważnie grot wykonany z miedzi więc materiału niemagnetycznego.
Ale.. płynę prąd zmieni i tworzy pole magnetyczne ....




RE: Lutownica - SP7VMZ - 22-07-2021

Bez przesady bo to i odległość i prąd w grzałce nie wytwarzają aż tak silnego pola magnetycznego aby oddziaływało na elementy. Co innego w lutownicy transformatorowej gdzie prą przemienny o bardzo dużym natężeniu, kilka rzędów większym niż w grzałce, wręcz "dotyka" elementu. Gdyby Twoje obawy były zasadne elementy powinny się uszkadzać od pola wytworzonego przez kable w ścianach.

Wracając pamięcią do szkoły natężenie pola magnetycznego jest wprost proporcjonalne do prądu. (w skrócie)

Już po opublikowaniu postu zrobiłem eksperyment i zmierzyłem spadek napięcia na grocie mojej 65W Lutoli. Wynik to 320 mV.

Jeżeli ktoś jednak ma obawy to może zawsze napięcie zasilające grzałkę wyprostować.