HomeMade

Pełna wersja: 1:9 Guanella - na jednym rdzeniu?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Czy ktoś wykonał albo wie jak zrobić transformator impedancji (celowo nie piszę czy to balun unun itp) - guanella 1:9 ale na jednym rdzeniu? Wszystkie schematy jakie widuję są na trzech rdzeniach, łatwo można zrobić na dwóch, ale jakoś nie mogę wymyślić jak zrobić to na jednym, choć chyba powinno się dać - płyną te same prądy..

Typowy schemat jest taki:
İmage

Pozdrawiam
Karol,

tą problematyką zajmuje się od czasu do czasu Owen Duffy. Na swojej starej stronie internetowej miał artykuł dotyczący Guanelli 4:1 na wspólnym rdzeniu. Wniosek z porównania z trafo na 2 rdzeniach był mniej więcej taki: rozwiązanie z trafo na jednym rdzeniu jest niepoprawne ("a low frequency analysis of ... the transformer using Guanella's 4:1 configuration but on a single magnetic circuit shows that the circuit does not achieve its intended purpose").

Czy w Twoim projekcie ważne jest tłumienie prądu asymetrii, czy chodzi tylko o transformację impedancji?

Jeśli tłumienie prądu asymetrii jest istotne, to:
1/ Guanella 9:1 (wykonany wg przepisu na 3 rdzeniach) i tak jest kiepski. Znowu Owen Duffy, tym razem nowa strona: http://owenduffy.net/blog/?p=7120
2/ zalecane jest (przez kilku solidnych autorów) rozwiązanie 2 stopniowe: transformacja 9:1 + Guanella 1:1


Jeżeli problem asymetrii w ogóle nie jest istotny, to z natury rzeczy jeden rdzeń stosuje się w transformatorze napięciowym w układzie Ruthroffa.

No i oczywiście układ autotransformatora. Też jest na 1 rdzeniu, ale działa bardziej wąskopasmowo od ww. I dodatkowo jeszcze jest o wiele bardziej obciążający dla rdzenia.
W książce T.Red - "Справочное пособие по высокочастотной схемотехнике" na str. 20 jest podany sposób wykonania takiego transformatora na jednym rdzeniu.
Aczkolwiek, podobnie jak Piotr po przestudiowaniu publikacji O. Duffy'ego mam podejrzenia, że transformator może nie pracować poprawnie jeżeli uzwojenie symetryzujące będzie na tym samym rdzeniu.
Niestety nie mogę wrzucić fotki rysunku - chwilowo nie mam czym Sad.
Publikacja Reda jest do ściągnięcia tutaj: http://www.cqham.ru/rb/redb.html interesująca część: Глава 1. 50-Омная техника (MS Word DOC 3.2mb)
_______________
R.
Głównie chodzi mi o transformację, choć to samo można zrobić po prostu nawijając tryfilarnie. Ale temat ciekawy Smile

Jak to dobrze że język Mistrza i Małgorzaty nie jest mi obcy Smile (ale jest obcy google'owi).
Dziękuję!
Przekierowanie