Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tuner antenowy tinyAAT-QRP
3Z6AEF Offline
Waldek
***

Liczba postów: 237
Dołączył: 27-06-2009
Post: #1
Tuner antenowy tinyAAT-QRP
Jako kolejny tuner antenowy na naszym Forum chciałbym wstępnie przedstawić tinyAAT-QRP - (pół)automatyczną skrzynkę antenową dla urządzeń QRP (moc nadajnika max 20W), głównie na wyprawy terenowe. Urządzenie zostało zgłoszone do konkursu PUK-2011 w kategorii C ("Anteny i urządzenia antenowe").
Rzecz jest bardzo prosta: kontroler na PIC16LF876A + rejestry 74HC595 i pamięć EEPROM dla nastaw; przekaźniki bistabilne; pomiar SWR (mostek Stocktona) i częstotliwości. Tryb: półautomatyczny, automatyczny i bypass + testowy (serwisowy). Opcjonalna komunikacja z PC-tem w protokole easyATU-HMG (podstawowe komendy).
Pełna dokumentacja prototypów (schematy, PCB, program binarny i kod źródłowy - oczywiście w języku C) pojawi się na Forum zaraz po spotkaniu Warsztaty QRP 2011 w Burzeninie.

Teraz na razie tylko kilka fotek:

- prototyp tinyAAT-QRP İmage

- uruchamianie prototypu (1) İmage
(ten przyrząd wspomagający po lewej został przywieziony ze spotkania w Holicach 2011 Wink )

- uruchamianie prototypu (2) İmage

- uruchamianie prototypu (3) İmage
(jak zwykle nie obyło się bez pająków - tutaj np. konieczna okazała się dodatkowa bramka Schmitta... Confused )

I jeszcze plik z założeniami projektowymi... Nie wszystko udało się zrealizować wg planu (no, powiedzmy - na 90% Rolleyes )

.pdf  tinyAAT-QRP_rules_3Z6AEF.pdf (Rozmiar: 68.91 KB / Pobrań: 2782)

OK, wracam do programowania, bo w algorytmie automatycznego strojenia jeszcze coś dzwoni...(algorytm bardzo prosty, oparty tylko na pomiarze SWR i częstotliwości oraz heurystykach dostarczonych przez Rysia! SP6IFN, Jurka SQ6BBA i Jarka SP6MLF).

Do zobaczenia w Burzeninie!

________________________________

Krótki film z testów. Rolleyes
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-09-2011 21:37 przez 3Z6AEF.)
04-09-2011 22:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
3Z6AEF Offline
Waldek
***

Liczba postów: 237
Dołączył: 27-06-2009
Post: #2
RE: Tuner antenowy tinyAAT-QRP
Dwa prototypy tinyAAT QRP zostały zaprezentowane w czasie V Warsztatów SP-QRP 2011 w Burzeninie.
Wydaje się, że wzbudziły pewne zainteresowanie Rolleyes Ryśkowi SQ9MDD podobały się na pewno! Smile
İmage

W czasie Warsztatów tuner przeszedł próby polowe - z anteną w postaci kilkunastu metrów drutu
wyrzuconego z balkonu na najbliższego świerka, oraz z TRX-em [K2/synteza SP3SWJ] zbudowanym
przez Jarka SP6MLF. Taki zestaw dostrajany był bez problemów przez tinyAAT w pasmach 40, 30, 15 i 10m,
natomiast na 80 i 20 m nie udawało się uzyskać dostrojenia.
İmage

Poniżej plik .pdf (duży! ponad 6MB) z dokumentacją, która towarzyszyła prototypom. Jednocześnie,
zgodnie z radą Kolegów, nie zamieszczam na razie plików PCB - dopiero po naniesieniu poprawek,
które wynikły w trakcie uruchamiania prototypów (w ciągu tygodnia-dwóch). Wtedy też, jeśli będzie
zainteresowanie (proszę o maile na PW), zamówimy porządne druki (na temat jakości druków
prototypów mówiłem w Burzeninie... Undecided )


.pdf  tinyAAT.pdf (Rozmiar: 6.37 MB / Pobrań: 6281)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-09-2011 13:42 przez 3Z6AEF.)
12-09-2011 13:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #3
RE: Tuner antenowy tinyAAT-QRP
(12-09-2011 13:02)3Z6AEF napisał(a):  W czasie Warsztatów tuner przeszedł próby polowe - z anteną w postaci kilkunastu metrów drutu wyrzuconego z balkonu na najbliższego świerka,

... a druga część anteny - przeciwwaga - masa - ziemia.... ? jaka była?

obstawiam że problemem był brak dobrej przeciwwagi - a nie zbyt mały promiennik :-)

Bardzo fajna konstrukcja - gratuluję !!!
12-09-2011 13:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
3Z6AEF Offline
Waldek
***

Liczba postów: 237
Dołączył: 27-06-2009
Post: #4
RE: Tuner antenowy tinyAAT-QRP
(12-09-2011 13:16)SP3SWJ napisał(a):  [...]... a druga część anteny - przeciwwaga - masa - ziemia.... ? jaka była?
obstawiam że problemem był brak dobrej przeciwwagi - a nie zbyt mały promiennik :-) [...]
Co prawda, to prawda...Wink Za przeciwwagę robił kawałek ok. 5 m przewodu luźno rzucony na balkon... więc tak sobie...Rolleyes

(12-09-2011 13:16)SP3SWJ napisał(a):  Bardzo fajna konstrukcja - gratuluję !!!
Heh! Gratulacje należą się wszystkim, którzy uczestniczą w wątkach Skrzynka przy antenie i Skrzynka antenowa easyATU HMG Smile
tinyAAT QRP jest bowiem konsekwentną realizacją naszych założeń sprzed roku. Trzecim etapem ma być BigGun-ATU (do 500W, pełny zestaw
pomiarów i usprawnione algorytmy automatyki). Wtedy dopiero będzie komplet! Idea
12-09-2011 13:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9MRN Offline
MAc
*****

Liczba postów: 817
Dołączył: 29-08-2009
Post: #5
RE: Tuner antenowy tinyAAT-QRP
Luźny pomysł - czy da się upchać rdzenie 50 zamiast 37?

Skąd się wziął? - coraz więcej ludzi buduje/chce budować wzmacniacze 20W (picastarowe). to może być o kilka watów a dużo dla t-37.

Oczywiście Waldku to tylko moje marudzenie... :-), bo zarówno projekt jak i wykonanie jest ZNAKOMITE

MAc
mrn
12-09-2011 15:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
3Z6AEF Offline
Waldek
***

Liczba postów: 237
Dołączył: 27-06-2009
Post: #6
RE: Tuner antenowy tinyAAT-QRP
(12-09-2011 15:52)SP9MRN napisał(a):  [...]czy da się upchać rdzenie 50 zamiast 37?[...]
W zasadzie już teraz można je zastosować, ale może być trochę ciasno...
W rewizji PCB poprzesuwam przekaźniki, żeby było więcej miejsca na cewki.

(12-09-2011 15:52)SP9MRN napisał(a):  [...]to tylko moje marudzenie... :-)[...]
Ależ wszyscy mają obowiązek 'marudzić'! Smile
Im więcej uwag, tym większa nadzieja na lepszą konstrukcję.
12-09-2011 17:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3NYF Offline
Zbyszek
***

Liczba postów: 163
Dołączył: 06-12-2009
Post: #7
RE: Tuner antenowy tinyAAT-QRP
3Z6AEF -> Jednocześnie, zgodnie z radą Kolegów, nie zamieszczam na razie plików PCB - dopiero po naniesieniu poprawek, które wynikły w trakcie uruchamiania prototypów (w ciągu tygodnia-dwóch). Wtedy też, jeśli będzie zainteresowanie (proszę o maile na PW), zamówimy porządne druki

Jak pomyślę, ile samych FT-817-stek czeka na taką skrzynkę, nie mówiąc o własnych konstrukcjach, to nie wiem czy zamówienie na pytki nie osiągnie liczby trzycyfrowej. :-)

Bardzo gratuluję konstrukcji!

Zbyszek
SP3NYF
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-09-2011 22:40 przez SP3NYF.)
12-09-2011 22:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9VNM Offline
Jerzy
***

Liczba postów: 100
Dołączył: 18-06-2009
Post: #8
RE: Tuner antenowy tinyAAT-QRP
Też uważam, że tinyAAT-QRP to hit i oprócz PCB wzięcie miałyby również kity a kto wie czy nie całe kompletne i uruchomione skrzynki. Ale to już nie mój problem.
Tymczasem mam nadzieję, że zawiąże się tutaj grupka zakupowa do PCB i może jednak do przynajmniej niektórych innych materiałów.
Waldku, gratuluję projektu i realizacji, dziękuję za już i czekam na finał.

Jerzy SP9VNM
13-09-2011 10:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5STZ Offline
Robert
**

Liczba postów: 63
Dołączył: 19-02-2009
Post: #9
Thumbs Up RE: Tuner antenowy tinyAAT-QRP
Waldku!

Widziałem Twoją konstrukcję w Burzeninie. Jestem pewien podziwu. Stojące obok FT-817 merda ogonkiem na myśl o Twojej skrzynce Wink Sugeruję również zmodyfikowanie płytki w taki sposób, aby dało się zastosować większe rdzenie np. T-50 W końcu kilka milimetrów więcej chyba nie będzie miało większego znaczenia dla połączeń na PCB.

Niestety, nie jestem programistą ani elektronikiem. Tym nie mniej może warto zostawić jakąś furtkę na sterowanie tinyAAT-QRP z TRXa ? Może ułatwiło by to dostrajanie w konkretnym paśmie ?

Waldku, dziękuję w imieniu wszystkich FT-817 :-) Dla mnie bomba ! Smile

Robert SQ5STZ

* Moje miejsce w sieci www.sq5stz.info
14-09-2011 22:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #10
RE: Tuner antenowy tinyAAT-QRP
Nie widziałem jak ta skrzyka ma się gabarytowo do 817... ale może poprosić autora by tak dobrał obudowę by miała dokładnie ta samą szerokość i dołożyć do środka trzy AKU litowe.... pozwoli to na ładne skręcenie obu puszek w jedną całość.... i będzie to potrafiło autonomicznie trochę popracować.

İmage

i będzie idelany zestaw by zrobić tzw. GO-KIT
14-09-2011 23:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości