Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
F6BQU - odbiornik na pasmo 80 m
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #1
F6BQU - odbiornik na pasmo 80 m
Od pewnego czasu poszukiwałem dobrego, taniego, powtarzalnego i w miarę łatwego w budowie odbiornika dla nasłuchowców. Oczywiście nie chodziło mi o zabawkę, która "coś tam" odbiera a dobry odbiornik do pracy na paśmie 80m w każdych warunkach. Spośród kilku przetestowanych urządzeń moim skromnym zdaniem takim urządzeniem jest odbiornik F6BQU. Francuski konstruktor i propagator Home Made publikuje na swojej stronie wiele ciekawych i wysoko ocenianych projektów.
Strona odbiornika F6BQU
Wybrany odbiornik jest bardzo ładnie zaprojektowany i łatwy w montażu (montaż przewlekany, luźne rozmieszczenie elementów, duże pola lutownicze). W układzie odbiornika jest wszystko co taki odbiornik mieć powinien: dobre filtry pasmowe, klasyczny wzmacniacz wcz., popularny i tani mieszacz+VFO na MC3362, filtr kwarcowy, wzmacniacz+automatyka na pośredniej, układ S-metra, regulowany filtr i wzmacniacz m.cz). Gorąco polecam jako pierwszy odbiornik dla SWL.
Opis odbiornika na stronie F6BQU
Strona Piotra SP9LVZ
Moje wykonanie odbiornika F6BQU


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage
15-06-2009 3:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5STS Offline
Paweł
**

Liczba postów: 54
Dołączył: 02-03-2009
Post: #2
RE: F6BQU - odbiornik na pasmo 80 m
Adam przypomnij mi...
jak chce pomierzyć kwarce na płycie to rezystory przylegające do drabinki maja być wlutowane 1 nogą tak by zmierzyć z oporem czy bez oporu?

Huh nie wiem czy nie pomieszałem czegoś... ?
na następne spotkanie postaram się zklecić wszystko w jakąś całość...

Dzięki
Pozdrowienia
18-06-2009 12:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #3
RE: F6BQU - odbiornik na pasmo 80 m
Pawle, do pomiaru pasma przenoszenia drabinki na płytce odbiornika najlepiej wyjąć rezystory R7,R8 oraz układ MC1350 z podstawki. Taki zabieg odłączy filtr od układu odbiornika. Należy pamiętać, że analizator NWT7 ma impedancję wejścia i wyjścia 50 om. Drabinka może mieć około 300...400 om. Niedopasowanie ma wpływ na kształt charakterystyki. Możemy wstawić szeregowo z drabinką rezystory wyrównawcze, które niestety wprowadzają tłumienie do układu pomiarowego.
Proponuję skończyć montaż odbiornika i zabrać się za obudowę a drabinkę poćwiczymy i podstroimy na jednym ze spotkań grupy. Tak będzie szybciej i z korzyścią dla innych Kolegów. Pozdrawiam
18-06-2009 18:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5STS Offline
Paweł
**

Liczba postów: 54
Dołączył: 02-03-2009
Post: #4
RE: F6BQU - odbiornik na pasmo 80 m
super dzięki...
18-06-2009 19:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
QRP73 Offline
Marek
**

Liczba postów: 90
Dołączył: 19-06-2009
Post: #5
RE: F6BQU - odbiornik na pasmo 80 m
Czy ten odbiornik ma jakieś specjalne zalety w stosunku do popularnych u nas antków, kajmanów czy taurusów ? Mam antka i zastanawiam się czy warto zrobić F6BQU ?
23-06-2009 9:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #6
RE: F6BQU - odbiornik na pasmo 80 m
Marku, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie ponieważ zależy to od kryteriów oceny i oczekiwań. Do AVT-157, Anteka, Taurusa są dostępne kity lub płytki co jest dużym ułatwieniem. Jeśli stawiamy na parametry to odbiorniki z mieszaczem na NE612 (AVT-157, Antek, Kajman, inne) maja IP3 gorsze niż -10dBm. Zastosowanie mieszacza układu MC3362 (Taurus, F6BQU, JG1EAD) daje poprawę IP3 do poziomu 0dBm, przy mniejszych kosztach elementów.
Zaletą RX wg F6BQU jest zastosowanie wzmacniacza MC1350 oraz automatyki wzmocnienia na pośredniej częstotliwości. Automatyka pracuje bardzo dobrze. Dodatkowo w torze akustycznym mamy regulowany filtr na MAX295 poprawiający jakość odbioru. Wada dla początkujących radioamatorów jest brak gotowych kitów lub samych płytek.
24-06-2009 10:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ4RBC Niedostępny
Robert
*

Liczba postów: 28
Dołączył: 19-08-2009
Post: #7
RE: F6BQU - odbiornik na pasmo 80 m
Bardzo chetnie wykonam F6BQU, Tylko czy ktoś może ma gotowe płytki.
27-09-2009 8:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ5STZ Offline
Robert
**

Liczba postów: 63
Dołączył: 19-02-2009
Post: #8
F6BQU BLU - Rx 80m - VFO
Dzień Dobry Wieczór Wszystkim,

Wczoraj wieczorem wygospodarowałem trochę czasu i zająłem się odbiornikiem w/g F6BQU. Korzystałem ze wskazówek zamieszczonych na stronie Adama SP5FCS (Dziękuję Smile Zakres pracy VFO, który udało mi się uzyskać to: 4,20000 MHz - 4,52422 MHz. Zastosowałem kondensatory foliowe (srebrne, małe walce) o sumarycznej pojemności 130,7 pF. Gdyby udało się dobrać pojemność 130 pF to pewnie zakres pracy byłby bardziej dokładny.

W trakcie uruchomienia okazało się, że radzieckie kondensatory mikowe (tzw. czekoladki) nie sprawdzają się w VFO; generator bardzo pływa (zmiany w zakresie 50-100 KHz), nawet po godzinie pracy. Sprawdziłem z innymi egzemplarzami czekoladek i jest tak samo.

Z tego co pamiętam cewka nawinięta na Amidona ma dodatni współczynnik temperaturowy (indukcyjność wzrasta wraz ze wzrostem temperatury) a kondensator foliowy ujemny (pojemność maleje ze wzrostem temperatury). Zatem całość powinna być w pewnym stopniu skompensowana temperaturowo. Oznacza to, że zmiany częstotliwości VFO czyli "pływanie" powinny być minimalne.

Bardzo proszę bardziej doświadczonych kolegów o uwagi i ewentualne poprawki.

W skrócie
Odbiornik: w/g F6BQU
Źródło WWW: http://lpistor.chez-alice.fr/trxblucw.htm
Opis po polsku: http://www.sp5fcs.pl/index.php?option=co...&Itemid=98
Blok funkcjonalny: VFO
Zakres pracy: 4,20000 MHz - 4,50000 MHz
Uzyskany zakres pracy: 4,20000 MHz - 4,52422 MHz
Cewka: około 8,2 mH, drut nawojowy o średnicy 0,4 mm, 44 zwoje (tyle udało mi się nawinąć) na rdzeniu Amidon T50-7, białym.
Kondensator(y): foliowe, 2 szt. o nominałach 100 pF i 33 pF. Pojemność zmierzona miernikiem LC to 130,7 pF.


Dziękuję za usłyszenie Smile
Robert


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage

* Moje miejsce w sieci www.sq5stz.info
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-01-2010 10:25 przez SQ5STZ.)
23-01-2010 13:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #9
RE: F6BQU - odbiornik na pasmo 80 m
hej,

sprobuj tez zamiast drugiego kondensatora wstawic 2 inne o pojemnosci
sumarycznej takiej samej (co jest trudne bo po lutowaniu zmieniaja one pojemnosc) ale np. z czarną kropką. Trzeba sledzic zmiany czestotliwosci
i korygowac wspolczynniki temperaturowe. Bardzo zmudne ale wykonalne.
Marcus VE7CA (ten od HBR2000) pisal kiedys ze dysponujac styropianowym
pojemnikiem i zarowka w celu pdgrzewania ukladu, osiagnal 7Hz na godzine.
Ale to juz nawet az za dobrze Smile i nie ma za duzego sensu az tak sie
meczyc.

Generalnie wstawienie kilku kondensatorow zamiast 2 powinno pomoc.
Z wlasnego doswiadczenia moge tez polecić 2 sposoby:
1. nawiniecie cewki drutem w izolacji jedwabnej - bardzo poprawia TWP
i jak najbardziej scisle. W7EL pisal tez ze po nawinieciu cewki drutem, wygotowal ją. On nawijal zwyklym drutem w emalli. Po zagotowaniu trzeba
zostawic w wodzie do powolnego ostygniecia. Sporo tego typu wskazowek jest w poradniku ultrakrotkofalowca SP6LB.

2. Metoda na koniec, juz *** PO *** zoptymalizowaniu kondensatorow
Jak jest miejsce na plytce to mozna wyciac ze styropianu 5 scianek i skleic male pudelko dookola obwodu LC.

pozdrowienia
Artur sp2qca
ps. Gdzie mozna kupic te sruby pcv do toroidu?
23-01-2010 14:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
QRP73 Offline
Marek
**

Liczba postów: 90
Dołączył: 19-06-2009
Post: #10
RE: F6BQU - odbiornik na pasmo 80 m
Witaj Robert, gratuluję kompleksowego podejścia do stabilności VFO.
Stabilność temperaturowa cewki na tym rdzeniu jest bardzo dobra i raczej musisz skoncetrować się na kondensatorach. Prosty test pomiar indukcujności na zimno a potem po wzroście temperatury np od lutownicy. U mnie zmiany są na poziomie setnych części uH, do pominięcia.
Kondensatory styrofleksowe mają ujemny współczynnik i przy takim teście płyną około -1%, to sporo. Tak jak doradza Artur warto dać równolegle dwa różne kondensatory np styrofleks i mika. Kondensatory mikowe mają współczynnik dodatni czyli odwrotnie niż styrofleksy.
Nie potwierdzam Twoich doświadczeń z kondensatorami mikowymi, moje są o wiele stabilniejsze termicznie niż styrofleksy. W prostych konstrukcjach bez termostatowania musisz zawsze liczć się z płynięciem VFO po włączeniu zasilania, ważne aby po paru minutach było na tyle stabilne aby nie utrudniało słuchania.
73 Marek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-01-2010 15:12 przez QRP73.)
23-01-2010 15:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości